Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
02 Aralık 2020

Mimarlar,  Avanos’u katledecek Kanadalı şirkete ‘ülkene dön” dedi

Mimarlar:  Kanadalı şirketi ve işbirlikçilerini yakın takibe alıyoruz

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, hinterlandında olan Nevşehir’de doğa ve kültür varlıklarına yönelik talana karşı mücadeleye devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kanadalı maden şirketi Centerra Gold’un, Nevşehir’in Avanos ilçesinde bulunan Özkonak kasabasında altın arama çalışmalarına başlamasına tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, şirketin 2015 yılında düzenlenen ağaç kampanyası ile ağaçlandırılan ve orman arazisi ilan edilen bölgede ağaçları keserek sondaj çalışması yapmasını, yargıya taşıyacaklarını bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’Kendi ülkelerinde tek bir dalı kırdıklarında ceza alanlar, ülkemizde ormanlarımızı yağmalamaya devam ediyor. İktidar doğanın katledilmesine izin verirken, bu şirketlere teşvik kıyakları yaptı. Ülkemizin doğal ve kültürel varlıkları peşkeş çekildi. Kaz dağlarını yok eden Kanadalı şirketler, şimdi de Nevşehir’e gözlerini dikti. Kanadalı şirketi ve işbirlikçilerini yakın takibe alıyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak kamu yararını savunmaya devam ederken, doğal ve kültürel varlıklarımızın peşkeş çekilmesine göz yummayacağız.’’ dedi.

Yer üstü ve yer altı bütün doğal varlıkları yok edecekler

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

‘’Bölge halkının bin bir çabayla ağaçlandırdığı, turizm bölgesi bir alanda altın aramaya izin vermek akla ziyandır. Öte yandan altın arama çalışmalarının yerleşim yerlerine 500 metre uzaklıkta olduğu , şirketin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ruhsat aldığı ve şimdilik  bölgede 3 ruhsat sahası bulunduğu belirtilirken, tarım arazilerinin olduğu bir bölgede insan sağlığı hiçe sayılıyor. Ayrıca arama çalışmalarının hemen yakınında yeraltı şehri ve Belha Manastırı bulunuyor. Şirket taşeron firma aracılığıyla 12 yerde sondaj çalışmasına başlamış ve kuyu açılacağı ifade ediliyor.  Böylece yer altı ve yer üstü bütün doğal varlıklar yok edilecek’’ diye konuştu.

Candan, ‘’Nefes alamadığımız pandemi günlerinde, nefes alanlarımız olan ormanlarımızın ,tarım alanlarımızın ve kültürel varlıklarımızın  yok edilmesine herkes tepki göstermelidir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Kaz Dağları’nda olduğu gibi Avanos’ta da mücadeleye devam edeceğiz’’ dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 949
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.12.2021 - 15:39:46
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları