Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
17 Nisan 2020
Sivas’ın 800 yıllık Tarihi Meydanı Cami  yapılıyor diyerek altına yapılacak alışveriş merkezi inşaatı ile yok ediliyor

Mimarlar Kaçak başlayan  Sivas Merkez Cami Alışveriş Merkezi  inşaatı için suç duyurusunda bulundu


Mimarlar Odası Ankara Şubesi, hinterlandındaki kentlerdeki doğa ve tarih katliamlarını yakından takip ediyor.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Sivas Tarihi Kent Merkezi’nin dokusunda tahribata yol açacak ve kent hafızasını onarılamaz şekilde değiştirecek Sivas Merkez Cami için ruhsat alınmadan inşaata başlandığını bildirdi.

Bilim ve teknikten aldığı güçle kamu yararını savunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Sivas Oda Temsilciliği’nin hazırladığı raporla birlikte süreci koruma uzmanı  mimarlarla değerlendirerek, TCK m. 257 uyarınca görevi kötüye kullanma suçu ve TCK m.184 uyarınca imar kirliliğine neden olma suçu işleyen KOMAŞ A.Ş., Sivas Belediyesi Başkanlığı ve Sivas Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü hakkında Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ‘’Sivas Tarihi Kent Meydanı Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait anıtsal sivil ve dini yapılar ile oluşmuş en önemli tarihi meydanlardan biridir. Meydan farklı dönemlerin çok katmanlı kültürünü yansıtmakta, şehrin hem odak noktası hem tarihsel mekânı, hem de simgesi olarak bir bellek mekânıdır. Bu belleği bozacak dokusuna zarar verecek herhangi bir yapılaşmaya evet demek mimarlık mesleğine ve tarihe ihanettir” dedi.

  

Sivas Belediyesi Sivas’ın geleceğini ve tarihselliğini yok etmekten vazgeçmelidir

Candan şöyle devam etti: “Sivas Oda temsilcimiz  tarafından Şubemize iletilen konu ve hazırlanan rapor koruma uzmanları tarafından incelenmiştir. Sivas Tarihi Kent Meydanı’nın uzantısı olan Kızılırmak İlkokulu alanı, Eski Numune Hastanesi alanı, Arkeoloji Müzesi, Açık Cezaevi, Selçuk Anadolu Lisesi gibi önemli yapıların bulunduğu  simgesel aks Sivas’ın aynı zamanda gelecek potansiyelidir. Maalesef bu aks üzerinde bulunan Numune Hastanesi, hukuka yırı bir şekilde yıkılmış, bu yıkımı Kızılırmak İlkokulu’nun yıkımı izlemiştir. Sivas Belediyesinin Sivas’ın geleceğine yaptığı kötücül uygulama Sivas Tarihi Kent Merkezi ile meydanın bütünselliğini bozmuş gelecek kuşakların tarihi ve kültürü öğrenme hakkını yok etmiştir.Sivas Belediyesi Sivas’ın geleceğini ve tarihselliğini yok etmekten vazgeçmelidir.

Cami bahane, asıl mesele cami altına yapılacak dükkanlar, kafeterya ve otopark işletmesinin paylaşımıdır

“Şimdi de  Sivas’ın Tarihi Kent meydanının  silüetini bozacak şekilde, herhangi bir şekilde ihtiyaç olmadığı halde, 9300 metrelik parsel yaratılarak , 16350 metrekarelik bir camii inşaatı planlanmıştır. Alana 500 metre yürüme mesafesinde ulaşılacak Kale Cami / Aliağa Camii / Yemenlioğlu Camii/ Recep Paşa Cami / Paşa Cami / Meydan Cami / Ulu Cami / Hoca imam Cami / Osman Paşa Cami / Sofi Yusuf Cami / Mehmet Paşa Cami / Abadan Cami/ Mevlana Cami / Şakir Bey Cami bulunmaktadır. Burada mesele, cami yapıyoruz adı atında ticari bir ünite yapılarak 800 yıllık Sivas tarihini yok etmektir”diyen Candan şöyle devam etti:

''Cami yapıyoruz diyerek, aslında caminin altına dükkanlar, kafeteryalar ve otopark yaparak cami adı altında alışveriş merkezi yapamaya niyetlenen ve toplumun dini duygularını sömüren bu anlayışı kabul etmediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Mesele camii değil, altındaki dükkanlar , kafeterya ve otopark işletmesinden elde edilecek rantın paylaşımıdır.  

Cami alışveriş merkezi,ruhsatsız plansız bir şekilde kaçak başlamıştır. Covid 19 mücadelesinde,Sivas Belediyesinin önceliği kaçak ruhsatsız plansız, ibadet için değil, ticaret için açılan cami inşaatı mıdır?”

 ‘’Bu cami alışveriş merkezi için  Sivas Merkez Mehmet Paşa Mahallesi 67 ada 19 parselde bulunan taşınmaz üzerine inşaat ruhsatı alınmadan KOMAŞ A.Ş. tarafından izinsiz olarak kazı, hafriyat ve kazık temel imalatı yapıldığını tespit ettik’’ diyen Candan, şunları söyledi:

‘’İmar Kanunu hükümlerine göre; ruhsat alınmadan yapıya başlandığı veya ruhsat ve eklerine veya ruhsat alınmadan yapılabilecek yapılarda projelerine ve ilgili mevzuatına aykırı yapı yapıldığı ilgili idarece tespiti, fenni mesulce tespiti ve ihbarı veya herhangi bir şekilde bu duruma muttali olunması üzerine, belediye veya valiliklerce o andaki inşaat durumu tespit edilir. Yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulur, bu hususta hem Sivas Belediyesi'ne hem de Sivas Çevre ve Şehircilik İ Müdürlüğü'ne başvuruda bulunduk. Anılan alana ilişkin imar planı kararı bulunmadığı gibi tesis edilmiş bir ruhsat işleminin de bulunmamaktadır. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği m.63 uyarınca şantiye binalarının yapı ruhsatı alınmadan yapılamayacağı açıkça düzenlenmiştir. Ayrıca TCK. Madde 184 uyarınca yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İmar mevzuatına açıkça aykırı davranan KOMAŞ A.Ş., Sivas Belediyesi Başkanlığı ve Sivas Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü hakkında Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Sivas Belediyesi acilen bu kıyımdan vazgeçmelidir.  Camilerde ibadetlerin bile yapılamadığı COVİD19 sürecinde, Cami adı altındaki bu alışveriş merkezi,  kaçak yapılaşmasını derhal durdurmalıdır. ’’

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi
Okunma Sayisi : 3265
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.05.2024 - 15:44:35
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları