Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
13 Kasım 2020

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Karabük Temsilciliği, Safranbolu Belediyesi ile işbirliği protokolü imzaladı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi hinterlandındaki illerde,  toplumcu yerel yönetim ve katılımcı mekan üretimiyle,  mimarlığın dönüştürücü gücünü bir araya getirmek için protokoller imzalamaya devam ediyor.

Başkent’ten Anadolu’ya bilgi ve deneyim köprüsü kurmayı hedefleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu protokollerle mesleki uygulamalarda kamu yararının gözetilmesini amaçlıyor.

Bu kapsamda Mimarlar Odası Ankara Şubesi Karabük Temsilciliği, Safranbolu Belediyesi ile mesleki denetim ve işbirliği protokolü imzaladı.

İmza törenine Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve  Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu  Mimarlar Odası Ankara Şube Karabük Temsilciliği Başkanı İlyas Çavuşoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Buğçe Aydoğan, Melda Altıparmak ve Safranbolu Belediye Başkanı Başkanı Elif Köse katıldı.

Uluslararası projeler geliştirilip uygulanacak

“Sağlıklı Kentleşme, Toplumcu Yerel Yönetim, Nitelikli Mimarlık, Kültürel, Tarihi ve Doğal Çevre Varlıklarının Yaşatılarak Korunması ve Geliştirilmesi İçin Teknik, Kültürel, Toplumsal Dayanışma ve İşbirliği Protokolü” adlı protokol, kamu yararını gözeten, meslek haklarını ve etiğini koruyan, müelliflik haklarını gözeten, haksız rekabeti önleyen, mesleki sorumlulukları tanımlayan ve mimarların mesleki ve telif haklarını koruma altına alan maddelerden oluşuyor.

Protokolde ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan Safranbolu’da belediye ile oda arasında katılımcı planlama ve ortak akılla kentsel fikirler üretilecek. Uluslararası ilişkiler kapsamında, UNESCO, EUROPA NOSTRA, UIA, Sağlıklı Kentler, Tarihi Kentler, Çocuk Dostu ve Kadın Dostu Kentler Konusunda işbirliği içerisinde projeler geliştirip uygulanacak, bu çerçevede oluşturulacak kardeş belediyeler oluşturulacak, bilgi ve birikim paylaşılıp katılımcı bir süreç organize edilecek.

Protokolde  tarafların, öğrencilerle, üniversitelerle, uzmanlarla halkın katılımı ile kamplar, atölyeler, panel, festival vb. etkinlikler düzenlenmesi, mekan üretimi sürecinde yarışmaların öne çıkartılması , kentsel politikaların geliştirilmesi ve uygulanmasında, karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak, toplumcu belediyecilik yaklaşımı ile mimarlığın toplumla buluşmasının sağlanması, katılımcı kentsel planlama ve yöre mimarisinin sürekliliğinin sağlanması, kentsel coğrafyanın özgün değerlerinin, hafıza mekânlarının belirlenmesi, mimari mirasın envanterlerinin çıkartılması ve tanıtım rotaların oluşturulması, oda ve belediye çalışmalarının paylaşılması konusunda gerektiğinde mekanlarında, stand, pano vb. tanıtım alanları yaratılmasının sağlanması ile yükümlü olduğu da belirtildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu kapsamda  Bolu Belediyesi, Kırşehir Belediyesi ve Fındıklı Belediyesinde sonra  Safranbolu Belediyesi ile imzaladığı protokolün arkasından diğer belediyelerle de görüşmeye devam ediyor.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 855
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.12.2021 - 15:39:46
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları