Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
08 Ocak 2020

Nevşehir’de tarih ve kültür yağması için altyapı oluşturuluyor

Nevşehir Kalesi yenileme alanı kararı ile talan ve işgal meşrulaşacak, yargıya taşıyoruz

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Nevşehir Kalesi ve çevresinin 8 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile yenileme alanı olarak belirlenmesine tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  bu kararın Nevşehir bölgesinin işgalinin ve talanının meşrulaştırılmasının yeni adımı olduğunu belirterek, “Nevşehir Belediyesi, daha önce Nevşehir Kalesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında 11 tescilli binada kepçe ve kamyonlarla 'temizlik' adı altında kazı yapmış, yapılara büyük zarar vermişti. Konuyu yargıya taşımıştık. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı kararı ile yenileme alanı ilan ederek, Nevşehir bölgesinde tarih yağması yapılacaktır. Kararı yargıya taşıyoruz” diye konuştu.

Nevşehir Kalesi ve çevresi kazı ve temizlik adı altında çok kültürlü yapısından arındırılmış, eserler yok edilmiştir

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Kapadokya bölgesi UNESCO Dünya Miras Listesi'nde olan Türkiye'deki önemli tarihi ve doğal yerlerimizden bir tanesidir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi hinterlandında olduğu için buranın çok uzun süredir maruz kaldığı tahribatı yakından takip ediyoruz ve gündeme taşıyoruz. Bu kararla birlikte yine betonlaşmanın ve otelleşmenin önü açılmaktadır. ‘Türk turizmine katkı sağlayacağız’ diye yapılan tarih yağması nedeniyle birkaç yıl sonra Nevşehir’deki doğal güzelliklerimiz ve kültürel mirasımız kalmayacaktır. Nevşehir bölgesi ve çevresini eski fotoğraflarıyla karşılaştırdığımızda doğal güzelliklerimizin bir bir nasıl yok edildiği açıkça görülmektedir. Burası bir dünya mirasıdır, çok büyük titizlikle korunmalıdır.

Candan, “Nevşehir Kalesi ve Çevresi kazı ve temizlik adı altında çok kültürlü yapısından arındırılmış, eserler yok edilmiştir. Bu yenileme alanı kararı ile yok edilen kültürün yerine, turizm adı altında beton getirmektir. Nevşehir kalesinde bir tarih silinmiştir, yenileme ile yerine getirilen ise turizmi geliştirme adı altında rant alanıdır” dedi.

Candan, “Kapadokya bölgesinde üst üste alan yönetimi belirlenmesi,  Kapadokya alanı hakkında kanun çıkarılması, Göreme Vadisi ve çevresindeki alanın milli park statüsünün kaldırılması bölgenin tamamının tehdit altında olduğunu göstermektedir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bilim ve teknikten aldığımız güçle tarihi ve doğal güzelliklerimizi korumaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 1440
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.12.2021 - 15:39:46
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları