Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
24 Kasım 2020

Ankapark’ta tahliye ve tasfiye süreci,  ibreti alem için  kamuya açık yapılmalı

Ankapark’ın tahliyesi herhangi bir parkın tahliyesi değil, bir kent suçunun ve Atatürk’ün şartlı bağışını ve  vasiyetini ihlal eden zihniyetin tahliyesi ve tasfiyesidir

Atatürk Orman Çiftliği’nde Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına aykırı şekilde hukuksuz olarak yapılan Ankapark ile ilgili 2013 yılından itibaren devam eden mücadelede sona geliniyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin hukuksal sürece taşıdığı,   Melih Gökçek döneminin, hukuksuz israf projesi defalarca kez kamuoyunun gündemine geldi. Belgelerin ortaya konduğu yargı sürecinde yargı kararlarına rağmen yönetenler tarafından gereği yapılmadığı için,  Ankaralıya 750 milyon dolara mal oldu. Ankara’nın kara deliklerinden birisi olan Ankapark’ın belediyeye devrine ilişkin süreçte sona gelindi. Ankapark tasfiye ve tahliye işlemleri başladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Cumhurbaşkanı tarafından övgüyle açılan Ankapark,’ın, 5 kez iptal edilen ancak Melih Gökçek’i kurtarma operasyonu olarak, her türlü olumsuzluğa rağmen yapılan işletme ihalesinden de zararla çıkıldığını hatırlattı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, plan değişikliğinden açılışının yapıldığı güne kadar  AOÇ alanlarında Atatürk’ün vasiyet ve şartlı bağışının ihlal edildiğini, Ankapark‘a yapılan 750 milyon dolar bütçenin halkın cebinden çıktığını, AOÇ alanlarının vasiyet dışında kullanılarak, halktan alınıp özel sermayeye devredildiğini anımsattı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kent suçunun peşini bırakmayacaklarını dile getirdi.

Ankapark’ın tasfiye ve tahliye işlemlerini değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Tezcan Karakuş  Candan, “Atatürk Orman Çiftliği alanlarında hukuksuz olarak inşa edilen Ankapark’ta sona gelindi. Böyle olacağı baştan belliydi. Bu Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışını ihlal ve israf projelerinin kaçınılmaz sonudur” dedi.

Ankapark’ta aslına rücu süreci başlatılmalıdır

‘’Açıldığı gün itibariyle zarar eden, işçilerinin maaşlarını ödeyemeyen Ankapark için Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak AOÇ arazileri içerisinde bir işletme olamayacağını söyledik’’ diyen Candan şöyle devam etti:

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak 20 Şubat 2020 tarihinde yaptığımız basın açıklamasında Ankapark’ın kapatılmış olduğu haberleri üzerine eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Ankapark için söylediği ‘Yıllık 10 milyon ziyaretçi bekliyoruz” sözlerini hatırlattık. O zaman Ankapark’ın, kapatılacağının zaten halk tarafından da bilindiğini, kenti yönetenlerin bilimi, tekniği ve aklı kendine rehber edinmezse Ankapark gibi sonuçlarla daha çok karşılaşılacağını söylemiştik. Ve Ankapark’ın geleceğine dair görüşlerimiz günde çok netti. Ankapark’ta yapılacak iş çok ortada.. Orayı tasfiye edecekler. Tasfiye ederken de oradaki 750 milyon doları Melih Gökçek’ten tazmin edecekler. Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) birinci derece mutlak tarım arazisi olan alana uygun kullanımlar yapacak. Hayvanat bahçesini tekrar açacak. Bu kentin çocukları artık hayvanat bahçesine gidemiyor. Kim yok etti? Melih Gökçek. Oradaki oyuncakların da bakımlarını yapıp Anadolu’nun en ücra köşesine götürsünler, oralardaki çocuklar kullansın. Dolayısıyla orası tasfiye edilip, boşaltılsın ve AOÇ amacına uygun hale getirilsin. Başkent’in yüzüncü yılı olan 2023 yılında AOÇ’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti olan Ankara’nın yüz akı olarak tekrar gün yüzüne çıkması gerekiyor. Bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi Atatürk Orman Çiftliği alanlarından olan Ankapark’ta aslına rücü çalışmalarını başlatmalıdır’’

Kimse covidi bahane etmesin, '10 milyon turist gelecek' yalanı çöktü

Mimarlar Odası’nın söyledikleri oldu:  Burası iflas eder, kim alırsa alsın kapanır

 İhanete ortak olanlar yargılanacak

Candan, ‘’Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafında yapılan açıklamalarda 750 milyon dolar gibi olağanüstü bir para harcanmış olan Ankapark’a yapılan tüm ihalelerle ilgili sorduğumuz sorulara dönemin Fen İşleri Daire  Başkanı  ve Ankapark Genel Müdürü’nün   cevap vermemelerinin  sonuca bir faydası olmadı. Artık hukukun üstünlüğü ve kamu görevi vicdanından kaçamayacaklarını anlamışlardır, bugün bir kez daha Melih Gökçek ve dönemin bürokratları haklarında suç duyurusunda bulunuyoruz. Ankapark batık bir projedir, kaçak bir projedir, Atatürk’ün vasiyetini ihlal den bir projedir. Bu ihanete ortak olanlar elbet yargılanacaklar”dedi.

Ankapark’ta gerçekler su yüzüne çıkıyor, dönemin yöneticileri zeytinyağı misali

Candan şunları kaydetti:

 “750 milyar dolara mal olan ve AOÇ arazisi olduğu için herhangi bir şekilde ticaret yapılamayacağına dönük yasal bir düzenlemesi olmasına rağmen, hukuku tanımayan Melih Gökçek ve ekibinin AOÇ arazilerinin kullanım hakkının 29 yıla çıkarılması için verdikleri çabayı hiç unutmadık. Bu işletme aracılığıyla faaliyete geçen silikon oyuncakların imalatları ile ilgili de gayri teknik koşullarda yaptırıldığını belgeleme ve tespit davaları açılması  için yoğun mücadele vermemize rağmen, Melih Gökçek ve ekibi inşaat ve imalatlara devan etti. Hukukun ve bilimin ve manevi değerlerin önemini  anlayıp, hukukun ve yargının karşısına çıktıkları gün utanırlar mı bilemeyiz .Melih Gökçek’in hukuka hülle yaparak inşaata ve imalata devam ettiği süreçleri hatırlayın, Mimarlar Odası Ankara Şubesini sürekli hedef göstererek, ‘Mutlak tarım arazisi olan AOÇ’de bu ihaleyi ve imalatı yapamazsınız’ diyen herkese nefret saçmıştı.  Halkın manevi değerlerini hiçe sayarak Atatürk’ün vasiyetini tanımaz davranışlar sergileyerek AOÇ’nin şartlı bağış ilkelerini ihlal etmeye devam emiş ve bu imalatın da  kaçak olmasına aldırmamıştı.  Ankapark’ta gerçekler su yüzüne çıkıyor, dönemin yöneticileri ise zeytinyağı misali.”

Ankapark’ı neden Kaymakamlık tahliye ediyor?

Hukuksuz israf projesi Ankapark’ın tahliye işleminin Yenimahalle Kaymakamlığı’nca yapılacağı bilgisinin şaşkınlık verici olduğunu söyleyen  Candan,  ‘’Tasfiye ve tahliye işleminin kaymakamlık tarafından yapılmasının ne anlama geldiğinin  kamuoyuna açıklanması gerekir. Tahliye sürecinde  silikon oyuncaklara ve çadırlara yapılan imalatların tekniği konusunda, Melih Gökçek ve ekibinin yapmış olduğu aykırılıkların tahliye işlemleri sırasında tespit edileceği için mi bu şekilde işlem yapılıyor?’’ dedi.

Ankapark  tasfiye ve tahliye olayı herhangi bir parkın tahliyesi değil bir kent suçunun ve Atatürk’ün şartlı bağışını ve  vasiyetini ihlal eden zihniyetin   tahliye ve tasfiyesidir.

Candan,  “Ankapark’ın tasfiyesi ve tahliyesi, dünya tarihinde eşi benzeri olmayan bir kent suçunun tahliyesidir, bu işlem kamuoyuna açık yapılmalıdır. Belediye kanununda yer alan hükmü ile meslek odalarının ihtisas komisyonu gibi çalışabileceği gerçeği unutulmamalı, tahliye ve tasfiye işlemleri esnasında meslek odalarından bir komisyon kurulmalıdır. Gerekli işlemlerin tesis edilmesi kamu adına büyük sorumluluk taşımaktadır ve artık tuz kokmuştur” diyerek sözlerini sonlandırdı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 2012
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2024 - 14:09:50
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları