Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
21 Temmuz 2020

Mimarlar Etlik garajlarında yine hukuk zaferi kazandı, Etlik garajı planları bir kere daha iptal edildi

Mimarların kamu yararına verdiği hukuk mücadelesi bir zaferle daha sonuçlandı. Ankara 18. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Keçiören'de Etlik Garajı olarak bilinen alanda yoğun emsal artırımı getiren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli uygulama nazım imar planı değişikliklerini iptal etti.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Tezcan Karakuş Candan, "Söz konusu plan değişikliklerini yoğunluk artırıcı, sosyal altyapı dengesini bozucu nitelik taşıdığı, planlama alanının zaten yoğun bir trafik yükü olan Etlik Caddesi üzerinde olduğu, yapılan planlamada trafik yükü, otopark ihtiyacı, altyapı ihtiyacının gözetilmediği, kamu yararı ve şehircilik ilkelerine planlama ilkelerine aykırı olduğu gerekçeleriyle yargıya taşımıştık. Etlik Garajına ilişkin yüksek yoğunluk öngören emsal artışlarına ilişkin açtığımız davada bilirkişiler, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli uygulama nazım imar planı değişikliğinin, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve bölge ihtiyaçlarına uygun olmadığı yönünde görüş bildirmişler ve raporda, jeolojik ve jeoteknik etüd raporunun olmadığı da vurgulamışlardı. Ankara 18. İdare Mahkemesi, bilimi ve tekniği gözeterek kamu yararına aykırı planları iptal etmiştir. Mücadelemizin haklılığı bir kez daha ortaya konmuştur. Kent toprakların ranta kurban edilmesine ilişkin mücadelemiz devam edecek."

Candan, mahkemenin iptal gerekçesinde yer alan "Dava konusu 1/5000 ölçekli nazım imar planının, 1/100.000 ölçekli 2038 Ankara Çevre Düzeni Planı ile 1/25.000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı hükümlerine uygun olmadığı, yasal, bilimsel, nesnel ve teknik gerekçeye dayanmadığı, eşik analizine ve senteze dayalı olarak hazırlanmadığı, gerekli olan sosyal ve teknik altyapı alanının ayrılmadığı, Planların daha önce verilmiş olan yargı kararlarına uygun olmadığı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliğinin imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğu anlaşıldığından, dava konusu imar planının hukuka aykırılık taşımaktadır. Davaya konu meclis kararı ile yapılan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğinin dayanağı olan 1/5000 ölçekli nazım imar planının iptal edilmesi nedeniyle, uyuşmazlığa konu plan değişikliği işleminin plan hiyerarşisine ve hukuka uygun uygun olmadığı sonucuna varılmıştır" dikkat çekti.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 737
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.12.2021 - 15:39:46
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları