Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
20 Kasım 2020

Milli mücadeleye tanıklık yapmış tescilli Çoban (Ziraat)  Mektebi binasının restorasyon sürecini takipteyiz

Keçiören Belediye Başkanlığı tarafından “Eski Çoban(Ziraat) Mektebi Binası’nın Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri ile Elektrik ve Tesisat Uygulama Projeleri, Güçlendirme Projesi, Çevre Düzenleme Projesi ve Yaklaşık Maliyet Dosyasının Hazırlanması Hizmet Alım İşi” ile ilgili proje ihalesi yapıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak tescilli Çoban Mektebi Binası ve parselinin korunması için uzun soluklu bir mücadele vermiş bulunmaktayız

Ziraat Mektebi(Çoban Mektebi)  Keçiören için önemli bir simge değerdir. Atatürk’ün 27 Aralık 1919‘da Heyet-i Temsiliye üyeleri ile Ankara’ya geldiği ve buraya yerleşerek, “Milli mücadelenin merkezi Ankara’dır” dediği simge mekandır.

Atatürk’ün ve Heyet-i Temsiliye üyelerinin, milli mücadelenin Anadolu’ya yayılması çalışmalarını yürüttüğü, tescilli tarihi simge yapılardan Ziraat Mektebi’nin(Çoban Mektebi) atıl hale getirilmesi çabalarına karşı, yangın ve çürümeye bırakılmaya sürecinde yapıyı yalnız bırakmadık. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak gelecek kuşaklara aktarılması konusunda ısrarlı takibi sürdürdük. Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından kurulan ve koruma uzmanları ve akademisyenlerinden oluşan Ankara Kültür Varlıkları Çalışma Komisyonu ile Restorasyon İzleme Komisyonu olarak Keçiören Belediyesi tarafından hazırlanmakta olan restitüsyon ve restorasyon proje süreçlerin izlenmesi yönünde talepte bulunduk.

Kurucu Cumhuriyet tarihine tanıklık eden tescilli binanın, kültür mirası olarak geleceğe taşınmasındaki önemi yadsınamaz olduğu halde, bugüne kadar gösterilen ihmal ve ihlallerin sıkı takipçisiyiz.

Bağımsızlık mücadelesinin simge mekânı olmasından kaynaklı bu eserin, restorasyon projeleri ve uygulamalarını da takip etmek üzere Keçiören Belediyesi’ne yaptığımız çağrının yanıt almak ve proje hakkında bilgi almak için fikri takibi sürdüreceğiz.

Okunma Sayisi : 882
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.12.2021 - 15:39:46
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları