Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
01 Aralık 2020

Mimarları hedef gösteren ve halkı provoke eden Altındağ Belediyesi hakkında suç duyurusu yapıldı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Altındağ Örnek Mahallesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan, Altındağ Belediyesi tarafından hazırlanan nazım ve uygulama imar planını yargıya taşımış, yargı da şehircilik ilkelerine, planlamaya ve kamu yararına aykırı olan planı iptal etmişti. Altındağ Belediyesi ise kamu idaresi olduğunu unutan bir yaklaşımla, bölge halkına Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni hedef gösteren bir el ilanı ve açıklama dağıttı.

 Mimarlar Odası Ankara Şubesi, halkı provoke eden Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve Altındağ Belediyesi Başkanlığı yetkilileri ve resen tespit edilecek diğer şüpheliler hakkında, TCK m. 257 uyarınca görevi kötüye kullanma suçu ve TCK m. 216 uyarınca halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan kamu davası açılması talebiyle,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Bu dil ve çalışma tarzı 23.5 yıldır parsel parsel takip ettiğimiz Gökçek dilidir

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, Candan, ‘’Halka hizmet için seçilen, hukuka uymak zorunda olan belediye başkanı hukuku tanımayarak, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni hedef gösteriyor. Altındağ Belediyesi çalışanları tarafından halka, Altındağ Örnek Mahallesinde ‘Sevgili Örnek Mahallesi sakinleri, mahallemizin yenilenmesi ve bölgedeki hemşerilerimizin modern konutlarda yasabilmesi adına bir imar çalışmasını geçtiğimiz yıl gerçekleştirmiştik. Tamamen Örnek Mahallesi sakinlerinin yararı için yaptığımız bu imar plan çalışması birtakım ideolojik gerekçelerle Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştır. Başvuru üzerine idare mahkemesi planın iptaline karar vermiştir. Tamamen vatandaş lehine yapılan ve Örnek Mahallesi’ni; sosyal donatıları, yeşil alanları, otoparkları ile modern bir yaşam alanı haline getirecek bu planın iptaliyle mahalledeki dönüşüm sekteye uğramıştır. Bu süreçte ortaya çıkabilecek tüm olumsuzluklardan, konuya ideolojik yaklaşarak engelleme yapan meslek odaları sorumludur. Vatandaşa yönelik tüm projeleri engellemeyi kendisine vazife edinen bir kısım meslek odalarına rağmen Örnek Mahallesi’nin dönüşümü için çalışma yapmaya kararlıyız’ şeklinde kaleme alınan bir metin dağıtılmıştır. Bu metin açıkça hukuku tanımayacaklarını ifade ettiği gibi, kamu yararını savunan Mimarlar Odası’na karşı halkı provoke etmeyi amaçlamaktır. Bu dil ve çalışma tarzı 23.5 yıldır parsel parsel takip ettiğimiz Gökçek dilidir. Hukuk tanımazlara ve kamu görevini unutanlara metal yorgunluğu teşhisini koydurtan oda olarak, bilimin ve tekniğin rehberliğinde mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Candan, ‘’Hukuku tanıyacaksınız, Mimarlar odasını hedef gösteren Altındağ Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Yargı kararlarına rağmen bölgede yapılacak en küçük işlemi dahi mahkemeye taşırız. Bilim ve teknikten aldığımız güçle, kamu yararını savunmaya devam edeceğiz. Bu karalama kampanyası ile hukuka aykırı plan yapan belediye, kendi yaptığı hukuki hataları örtbas etmeye çalışmaktadır. Buna izin vermeyeceğiz’’ dedi.

Plan kamu yararına aykırıdır

Candan,  iptal edilen plan değişikliğine ilişkin açtıkları davaya dair bilgiler de verdi.

Candan, şöyle devam etti:

‘’Dava kapsamında keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmış, bilirkişi raporunda “dava konusu planların kamu yararına, planlama ilkeleri ve esaslarına uygun olmadığı’ belirtilmiş, Ankara 18. İdare Mahkemesi dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiş, davalı idarelerin yürütmeyi durdurma kararlarına yaptıkları itiraz reddedilmiştir. Son olarak Ankara 18. İdare Mahkemesi 2019/1236 E. sayılı dosyada dava konusu işlemin iptaline karar vererek planların kamu yararına aykırı olduğuna karar vermiştir.   Sağlıksız ve düzensiz kentleşmeye yol açacak, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olan plan ve uygulamalara karşı dava açmaya devam edeceğiz.’’

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 955
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.12.2021 - 15:39:46
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları