Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
20 Ekim 2020

Mimarlar:  Koruma Kurulu, Saraçoğlu Mahallesi’nde görevini yapmıyor, biraz vicdan

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara I Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu Mahallesi’ne yönelik koruma adı altında aldığı kararların, Saraçoğlu Mahallesi’nin korumadığını, Koruma Kurulları’nın  bilimsel değil, siyasi kararlar verdiğini bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi’nde alınan son koruma kurulu kararlarını da yargıya taşıyacak. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Koruma kurullarının, siyasetin baskısı altında bilimsel kriterlerden uzaklaştığını, alınan kararların kültürel varlıklarımızın özgün değerleriyle korunmasından öte, korunmamasına hizmet ettiğini ifade etti. Görevlerinin gereğini yerine getirmeyen koruma kurulu üyelerini istifaya davet eden Candan, ‘’’Biraz vicdan’’ dedi.

Saraçoğlu Mahallesi’ndeki yapılara müdahale için mimarı olan Paul Bonatz’ın ailesinden izin aldınız mı?

Candan şöyle devam etti:

“Restorasyon adı altında inşai faaliyetlerle özgün değerleri yok edilen Saraçoğlu Mahallesi’ne yönelik kurul kararlarını, tescilli yapılara ilişkin tadilat projelerinin örneklerini ve müdahale paftalarını, depremsellik durumunu analiz eden statik raporlarını resmi yazıyla istedik. Koruma Kurulu, Fikir ve Sanat Eserleri kanunu maddesine atıf yaparak, ‘ Projeleri ve deprem raporlarını, müdahale paftalarını Emlak GYO’dan alın’ dedi. Hepimize ait bir değeri korumakla yükümlü Kültür Bakanlığı, orada ne yapıldığına ilişkin projeleri ve deprem raporlarını vermekten bile imtina ediyor. O zaman bizde size Fikir ve Sanat Eserleri Kanuna göre,’ Tescilli kültür varlığı olan Saraçoğlu Mahallesi’nin restorasyon projeleri onaylanırken, Saraçoğlu Mahallesi’nin mimarı ve müellifi olan Paul Bonatz’ın ailesinden onay aldınız mı?’ diye soruyoruz.”

Gizli yapılan her şey hayra alamet değildir, Saraçoğlu Mahallesindeki gizlilik ortadan kalkmalıdır

Restorasyon projelerinin, müdahale paftalarının ve depremsellik raporunun meslek örgütlerinden gizlendiğini, kapalı kapılar arkasında şeffaf olmayan bir süreç işletildiğini, bunun da hayra alamet olmadığını ifade eden Candan şunları kaydetti:

 “Restorasyon projelerini, analitik müdahale paftalarını, müdahale paftalarını, çevre düzenleme ve peyzaj projelerini açıklayın. Kaç ağaç keseceksiniz? Kaç bina depreme dayanıklı değil diyeceksiniz? Yer altına kaç otopark yapacaksınız? Kaç binanın iç duvarlarını yıkacaksınız? Kaç binanın özgün plan tipolojisini bozacaksınız? Kamusal alan kullanımı olan Saraçoğlu Mahallesi’nde, hangi vakıflara, hangi firmalara, hangi holdinglere tahsis ve kira sözü verdiniz? Kızılay esnafı iş yapamazken, hangi mağazalar, bu projenin rantından faydalanacak açıklayın.”

 Candan, ‘’Saraçoğlu Mahallesi’nin özgün değerini yok edecek ruhunu  ve kamusallığını kaybettirecek, habitatını bozacak her türlü girişimin karşısında olacağız. Saraçoğlu Mahallesi, binaları ile  ağaçları ile kendi habitatını oluşturan flora ve faunası ile insan doğa birlikteliğinin en nadide eseri kültürel peyzaj alanıdır. Cumhuriyetin insana ve doğaya verdiği değerin, mekansal karşılığıdır.  Kamu adına denetim yapan anayasal bir meslek örgütü olarak restorasyon  projelerin gizlenmesini  manidar buluyoruz. Saraçoğlu Mahallesi’nin üzerindeki giz perdesi ortadan kalkmalıdır. Koruma kurulu tarafımıza ‘tescilli Namık Kemal Ortaokulu binasına yönelik ticari işlevde hazırlanan restorasyon projesinin 2863 sayılı yasa ve onaylı KAİP plan notları kapsamında düzeltmeler ile uygun olduğuna’  karar verildiğini belirten resmi yazı iletmiştir. Bu tescilli kültür varlığının  özgün işlevinin ortadan kaldırılmasına, Saraçoğlu’nun bütünselliğinin bozulmasına göz yumulduğunu göstermektedir. Kararlarda restorasyon adı altındaki inşai faaliyetlere yasal kılıf uydurulmuştur. Ankara Büyükşehir Belediyesi tescilli kültür varlığına olan görevlerini ve yetkisini yerine getirmeli, alanın her aşamasını denetlemeli ve kamuoyuna açıklama yapmalıdır’’ diye konuştu.

Candan, diğer  koruma kurulu kararlarını şöyle sıraladı:

‘’Koruma  kurulu,  ‘Kentsel SİT alanı olarak belirlenen ve içerisindeki konutların her biri korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen Saraçoğlu Mahallesi’nde yürütülecek olan ‘Ankara Çankaya  Saraçoğlu Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşleri’  kapsamında alınması gereken güvenlik tedbirleri için hazırlanan  güvenlik paneli yerleşim planının 2863 sayılı yasa ve onaylı KAİP plan notları kapsamında uygun olduğuna karar vermiştir. Biz bu panelleri İller Bankası sürecinden çok iyi hatırlıyoruz. Panellerle kapatılıp ne kimsenin girmesine ve denetlemesine izin verilmiyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi tescili kültür varlığa olan özeni göstermeli, görevlerini ve yetkisini yerine getirmelidir.  Alanın her aşamasını denetlemeli ve kamuoyuna açıklama yapmalıdır. Ayrıca koruma kurulu, Saraçoğlu Kentsel Sit Alanı ve Etkileşim Sahası Koruma Amaçlı İmar Planı doğrultusunda alana yönelik hazırlanan Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projelerinin 2863 sayılı yasa, ilgili mevzuat ve onaylı KAİP plan notları kapsamında uygun olduğu yönünde de görüş bildirmiştir. Saraçoğlu Mahallesinde 93. Cadde üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma ve Güvenlik noktası ve Çankaya Kaymakamlığı giriş kapısında bulunan bir at kestanesi ağacının kuruduğu ve kaldırılması yönünde karar verildiği de ifade edilmiştir.’’

Candan, sözlerini ‘’Saraçoğlu’ndaki ağaçların ve yapıların katledilmesini engellemeyen, koruma işlevini yerine getirmeyen kurul, tüm bu kararlarla adeta Saraçoğlu’nun  katli vacip demiştir. Koruma Kurulu ağaçların kesilmesine, ağaçların kesildiği bölgenin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün tarafından otopark kullanılmasına ses çıkarmamıştır. Yapılara ve ağaçlara zarar veren inşai faaliyetlere izin veren kurul, tescilli ağaçların dibine molozların dökülmesine yasal işlem başlatmazken, kuruyan tescilli ağaçların kaldırılması telaşına düşmüştür. Kararlarda Saraçoğlu’nun bütünselliğini ve yok eden restorasyon adı altındaki inşai faaliyetlere yasal kılıf uydurulmuştur’’ diyerek tamamladı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi
Okunma Sayisi : 1488
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.05.2024 - 15:44:35
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları