Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
23 Mart 2020

Koruma Alanlarının İmara ve Madenciliğe Açılmasına Mimarlardan Tepki

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Resmi Gazetede yayınlanan korunan alanların tespit tescil ve onayına ilişkin usul ve esaslara dair yönetmelik de yapılan değişikliklere tepki gösterdi.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu yönetmelikle korunan alan diye bir şey kalmayacak, tüm doğal varlıklarımız ranta tahvil edilecek. Corona günlerinde  “rant virüsü” fırsatçılığı ile salgına dönüştü.” dedi.

  

“Bu yönetmelik koruma alanları için kıyameti alamettir”

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan iktidara “doğal varlıkların ve koruma alanlarının yapılaşmaya açılmasına değil, hepimizin can yakıcı gündemi sağlığa odaklanın “ çağrısında bulundu.

Candan şöyle devam etti :

“Yönetmelikle koruma alanlarında , entegre tesis, turizm ve yerleşimlere izin verilmektedir. Yerleşim demek imar demektir, yapı demektir. Koruma alanlarının, doğal varlıklarımızın imara açılması kabul edilemez. Bu yönetmelik koruma alanları için kıyameti alamettir. Bugün corona ile mücadele edilen şu günlerde, hala doğanın dengesini ve dünyanın en önemli doğal varlıklarını yok etmeye yönelik bu yönetmelik bilim dışıdır. Bu tür uygulamalarla doğanın dengesi bozuldu, ekolojik bütünlük parçalandı, nefes kanallarımız olan doğa ve onun bağrındaki bütün canlılar ranta kurban edildi. Azgın neoliberal politikalar doğanın bütünlüğünü yok etti. Canlıları yerlerinden etti. Sulak alanlar, meralar, ormanlar, göletler, denizler, ırmaklar, bu azgın politikaların altında yok olurken dünya yaşanılmaz, hale getirildi. Bugün bilim insanları, corona yada onlarca virüsün kaynağında bu yok ediş politikasının altını çiziyor. Tüm dünyada rant uğruna sermaye birikimi için, doğanın talan edilmesi ve dengesinin bozulması politikaları iflas etmiştir. Doğal varlıkların ve koruma alanlarının yapılaşmaya açılmasına değil, hepimizin can yakıcı gündemi olan sağlığa odaklanın.”

“Biraz durun, biraz sakin olun, doğayı talan etmekten vazgeçin”

16 Martta yayımlanan Yönetmelik değişikliği ile nitelikli doğal koruma alanlarının ayırt edici özelliklerinin tanımlandığı maddede değişiklik yapılarak nitelikli koruma alanlarında entegre tesisler ve örtü altı tarım hariç tarım uygulamaları, tıbbi ve aromatik bitki uygulamaları, hayvancılık, balıkçı barınağı, iskele, doğal kaynak suyu kullanımına yönelik uygulamalar, içme suyu amaçlı baraj ve göletler, doğal göl ve denizler hariç kültür balıkçılığı faaliyetleri, zorunlu teknik altyapı uygulamaları ve çadırlı kamp, karavan ve günübirlik faaliyetlerin yapılabilmesine izin verilmiş, kesin korunacak hassas alan ve nitelikli doğal koruma alanlarında izin verilen faaliyetlere ek olarak entegre tesis, turizm ve yerleşimlere izin verilmiştir. Kısacası yönetmelik aynı zamanda, koruma alanlarında madencilik faaliyetinin yapılmasının da önünü açıyor. Kaz dağlarındaki altın madenciliği gibi binlerce maden faaliyeti doğal varlıklarımızı talan edecek, ülkemizin, varlıklarımızın, doğamızın altını oyacak diyen Candan, koruma alanlarına ilişkin karar verme mekanizmalarının da değiştirilerek, merkez komisyonuna, bölge komisyonlarına ve son aşamada  cumhurbaşkanlığına yetki vererek tek merkeze bağlandığını, doğal koruma alanlarının tüm insanlığa ait ve evrensel olduğunu ifade ederek, Candan “Doğal varlıklarımız dünyanın sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için nefes adacıkları, akciğerleridir. Dünyanın akciğerlerini yapılaşma ile yerleşimle doldurursanız, nefes alınamaz. Dünyayı boğmayın,  biraz durun, biraz sakin olun, doğayı talan etmekten vazgeçin” çağrısında bulundu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 1170
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.12.2021 - 15:39:46
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları