Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
08 Aralık 2017

KAVAKLIDEREYE İSMİNİ VEREN KAVAKLAR KORUNMALIDIR!

KUĞULU PARK’TA’ BUDAMA DEĞİL ŞİDDETLİ KESİM YAPILMIŞTIR.

Kuğulu Park’ta yapılmış olan ağaçların budanma şekli ve şiddeti kentsel alan içindeki bitki varlığının durumu- sistematiği ve bulundukları yere katkıları anlamında bir kez daha hepimizin düşünmesi gerekli. 1 Aralık tarihinde Kuğulu Park’ta yapılan budama şekli ya da şiddetine bakıldığında tam da ağaçların budanma zamanı olarak bilinen ve bitkilerin uyku devresi olan kış aylarında yapılacak tüm budama çalışmaları için yerel yönetimleri bir kez daha uyarıyoruz.  

Kent İzleme Merkezimizin Kuğulu Parkta yapılan budama üzerinde yerinde yaptığı inceleme sonrasında bu kadar şiddetli bir budama yapılmasına gerek var mı idi sorusunu sormak gerekir! Kent İzleme Merkezi Uzmanlarımız tarafından yerinden yapılan incelemeler sonrası hazırlanan raporda aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir.

1- Çankaya Belediyesi tarafından yapılmış çalışmanın aslında bir budama değil, kesim çalışması olduğu, ağaçların varlığını sürdürme yönünde bir çaba değil, aksine ağaçların bu kesim yöntemiyle kurumasına neden olacağı,

2-   Kavaklıdere semtine ismini veren “kavakların” ekonomik ömrünü doldurdukları, kurudukları ve aslında bir tehlike oluşturdukları vb yönünde belediyeden gelen açıklamaların ise kesmek yönünde bir eğilim gösterilmesinin yanlış olduğu, sorun var denilerek kökünden yok edelim yaklaşımı doğru bir yaklaşım olmadığı,

3-  Gövde üzerinde ana dalların sayılarını ve dağılışlarını düzenleyerek ağaçların sağlam, düzenli ve dengeli taç oluşturmalarını sağlamak olan budama işlemlerinin,  gayri teknik bir kesim olarak yapıldığı,.

4-    Kuğulu Park'ta yapılan budamanın ehliyetli olmayan ekiplerle yanlış budama teknikleri ile tepe-gövde ve kök gelişimleri sistemlerine hasar verildiği,

5-  Ağaçların kabuk dokusuna verilen zarar, kesilen yerlerin açıkta bırakılarak mantar, böcek enfeksiyonu vb. hastalıklara direk olarak maruz bırakıldığı

6-   Geniş yüzeyli kesimlerin hemen macunlanarak yaşamsal önlemlerin vb alınması gerekirken alınmadığı,  

7-  Müdahale edilen varlık canlıdır ve budamalardan elde edilecek beklenti, sadece yaşlanan ağacın yaşamının devam ettirilmesi ile sınırlıdır. Ana dalların yükünü hafifletmek, aktif dallanmaların yer aldığı uç kısımlara fazla dokunulmaması gerekliliği varken hassasiyetin iyice arttığı bu evrede  bu budama yöntemi ağaçların yaşlanmasını ve çöküşünü hızlandıracağı,

konuları tespit edilmiştir.  

Kuğulu Park’ta bir ağaç topluluğu şeklinde olması sebebi ile türünün son örnekleri olan ve semte isminin veren  Ak Kavaklar ve diğer türlerin şiddet ve ehliyetsizlik yüzünden geldiği durum ve bu katliam kabul edilemez.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak; Koruma Kurulu’nun izni olduğu, gerekçesinin ise ağaçların biyolojik ömrünü tamamlaması ve ağaçların yıkılma tehlikesi olduğu, Ziraat Fakültesi’ndeki uzman heyetin ağaçların kesilmesi gerektiğine hükmettiği şeklinde yapılan açıklama için Çankaya Belediyesine önerimiz şudur:  Kuğulu Park Ankara’nın açık-yeşil alan sisteminin biricik alanlarından biridir. Üzerinde taşıdığı bitki topluluğu yaşam alanına ismini verecek kadar o toprakların sahibidir.

Biyolojik ömrü dolup dolmadığı ile ilişkin kanıt ise kesilen parçalarındaki canlı yaşam göstergeleridir.  Ağaçların varlığını sürdürmesi anlamında sorun vardır bu kabul edilebilir ama bilinmelidir ki doğa sınırsız bir kaynak olmadığı gibi kendini yenileme kabiliyeti de sınırlıdır. İnsan faaliyetleri sonucunda bozulan ekolojik dengenin yeniden düzelmesi zor hatta bazen imkânsızdır. Kuğulu Parkta bu gün yapılan işlem tam da budur. Yine ehliyetsiz ve bilim dışı bir uygulamadır.

Bir canlı yaşamını sonlandırma kararının bu kadar basit ele alınamaz

 Kesim sonrası büyük ve geniş yara, kesim satıhları meydana gelir ve yaraların “callus” oluşumu ile kapanması güçtür. Büyük yaralara koruyucu maddeler sürülmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi halde kısa zamanda kapanamayan yaralardan mantar ve böcek enfeksiyonu gerçekleşerek, ağaçların gövdelerini çürütecek ve kovuklaştıracaktır.

Budama,  bitkilerde verim ve gelişme arasında fizyolojik bir denge kurulması ve bunun mümkün olduğu kadar uzun süre korunmasına yönelik, bitkilerin toprak altı ve toprak üstü organları arasında gelişme yönünden sağlam bir denge kurmak yönünde olmalı, biyolojik ömrüne ilişkin yaşamsal veriler göz ile tespit edilmemelidir.  Tüm bitkilerin fizyolojik özellikleri ve anatomik yapıları birbirinden farklı olduğundan bunlara uygulanacak budama da gerek şekil ve gerekse yöntem yönünden birbirinden oldukça farklı olması gerekirken Kuğulu Parkta Ak Kavak, Huş ağacı gibi birbirinden farklı bitkilere aynı yöntemle yapılan kesim işlemleri yanlıştır.

Koruma Kurulu nasıl izin verirse versin önemli olan uygulama aşamasının nasıl yapılacağıdır. 1.Derece Doğal Sit alanında yapılan kesimlerde, Doğal Sit’in ne anlama geldiğini bilmeyen ehliyetsiz bir ekiple yapılan budama katliama dönüşmüştür. Nasıl ki restorasyon işlerinde çalışan işçiler için uzmanlık sertifikası öngörülüyorsa, 1.Derece Doğal SİT alanlarında yapılacak bakım ve budama işlerinde çalışacak işlerde uzmanlık sertifikası aranmalıdır. Kuğulu Park’ta yapılan budama değil şiddetli kesimdir. Bu şiddetli kesimde taşıdığı potansiyeli düşündüğümüzde, Çankaya Belediyesine hiç yakışmamıştır.  

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu

Okunma Sayisi : 4231
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.05.2024 - 15:44:35
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları