Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
20 Kasım 2017

Mimarlar, DKÖ’ler, STK’lar ve akademisyenler: “Kaygılıyız, OHAL’i kaldırın”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, demokratik kitle örgütleri, STK’lar, akademisyenler, şairler ve yazarlar, 20 Temmuz 2016 tarihinden itibaren başlayan ve 3 ay arayla beşinci kez uzatılan sivil darbe niteliğindeki OHAL’e ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Demokratik kitle örgütleri ve STK'lar, hükümete  “OHAL uygulamasında devlet erkinin kötüye kullanıldığı açık ve acı bir gerçekliktir. Bu koşullarda yapılmış olan 2017 referandumunun ilan edilen sonuçları iktidar ve destekçilerinden başka kimseye inandırıcı gelmemiştir. OHAL ortamında yapılacak hiçbir seçim topluma güven vermeyecektir. Kaygılıyız.  Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetilmek istemiyoruz! OHAL’e Hayır, OHAL’i kaldırın" uyarısında bulundu.

Mimarlar Odası'nda düzenlenen basın toplantısına, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesi Ankara Barosu, Ankara Cumhuriyet Okurları, Ankara Dayanışma Derneği, Ankara Divriği Kültür Derneği, Ankara Tabip Odası, Alevi Bektaşi Federasyonu, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Eğitim ve Kültür Derneği, Geri Dönüşüm İşçileri Derneği, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ve Cemevi, Halkçı Düşünce Derneği, Halkevleri, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Kültür Sanat Emekçileri Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Eğitim ve Kültür Vakfı, Ozan-Der, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Tüm Yerel Sen, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Varto Derneği, Yurttaş Hakları Derneği temsilcileri katıldı.

OHAL hala neden devam ediyor?

Yapılan ortak açıklamayı okuyan Ankara Üniversitesinden ihraç edilen Prof. Dr. Nejla Kurul, şunları söyledi:

“15 Temmuz 2016 darbe girişiminin hemen ardından iktidar, 20 Temmuz’da bütün hakları askıya alan sivil darbe niteliğindeki OHAL sürecini başlattı. Sözde, darbe sorumlularının devletten temizlenmesini sağlamak için ilan edilen OHAL her üç ayda bir uzatılarak devam ettiriliyor. Bu sırada yurt içindeki bazı sorumlular yakalandı, hukuksal süreç işliyor. O halde OHAL hâlâ niye devam ediyor? Beşinci kez uzatılmasının sebebi ne? Temel yurttaşlık haklarını gasp eden bu uygulama daha ne kadar sürecek? Sosyal devlet olduğu ileri sürülen bir rejimde, dört gençten birinin işsiz olduğu ve işsizlik oranlarının giderek yükseldiği koşullarda, OHAL halkın memnuniyetsizliğini bastırmak için açık bir şekilde kullanılıyor. İktidarın uyguladığı neoliberal iktisat politikaları ile tarım neredeyse çöktü, üretici kan ağlıyor, en temel ihtiyaç maddeleri –yiyecek başta olmak üzere- ateş pahası, fabrikalarımız susturuldu, her şeyimizi ithal ediyoruz. Bu koşullar altında Cumhurbaşkanı ‘OHAL sayesinde grevleri durdurduk’ diyebiliyor. OHAL fırsatçılığı ile açıkça işçinin karşısında sermaye korunmaya devam ediliyor.       Demokratik olduğu ileri sürülen bir rejimde, OHAL ileri sürülerek, yurttaşın en doğal hakkı olan barışçıl protestolara, maaşları biz yurttaşların vergileriyle ödenen kolluk güçleri, yine bizlerin vergileriyle satın alınmış, insan sağlığına ciddi zarar veren gazlar püskürterek, copla döverek, yaralayarak ve bazen öldürerek karşılık veriyor. OHAL bahanesi ile kent merkezleri yasaklı alanlar haline getiriliyor ve iktidarın beğenmediği her türlü basın açıklaması sözde güvenlik gerekçesi ile yasadışı ilan ediliyor. OHAL ile iktidar muhalefete karşı uyguladığı gayrimeşru şiddeti hukuki bir zemine oturtuyor. OHAL halkı darbecilerden korumak için değil Tayyip Erdoğan’ı muhalif halktan korumak için kullanılıyor.”

Laikliği savunmak suç oldu

Laik Cumhuriyetin bütün değerlerinin bir bir yok edildiğine ve OHAL bahanesi ile laikliği savunmanın suç haline getirildiğine dikkat çeken Kurul, şöyle devam etti;

“Cihatçılar ellerini kollarını sallaya sallaya gezerken laikliği savunanlar halkı isyana teşvik etti diye hapse atılıyor. Bir taraftan eğitim müfredatı bilimsellikten uzaklaşırken diğer taraftan Cumhurbaşkanının ağzından çıkan bir sözle bütün sınav sistemi değişiyor, milyonlarca öğrenci mağdur ediliyor. Müftülere nikâh kıyma yetkisini veren kadın düşmanı yasa Meclis’te görüşülürken bu yasaya karşı çıkan kadınlara OHAL fırsatçılığı ile saldırılıyor. OHAL kadın düşmanı politikalara engel olmaya çalışan kadınları susturmak için var. Laikliği savunanlara karşı cihatçıları korumak için OHAL var. Hukuk devleti olduğu ileri sürülen bir ülkede kanunsuzlukları kanun haline getirmek için mi; binlerce akademisyen, memur ve işçi sorgusuz sualsiz, mesnetsiz ve keyfi uygulamalarla işten atılsın, onlar ve aileleri cüzamlı muamelesi görsün, ‘’sosyal ölüme’’ terk edilsin diye mi var? Hak arayan herkes susturulsun diye mi OHAL var? Parlamento işlevsiz hale getirilsin, milletvekilleri soruşturmalarla baskı altına alınsın, belediyelere, meslek kuruluşlarına kayyumlar atansın diye mi OHAL var? Mahkemeler inandırıcılıktan tamamen yoksun, dayanaksız davaların sergilendiği gösteri alanlarına dönüştürülsün diye mi OHAL var? Yargı hiç olmadığı kadar iktidarın güdümüne girmiş, Cumhuriyet tarihinde adalete duyulan güvenin bu ölçüde sarsıldığı görülmemiştir. Adaletsizliği kalıcı kılmak için mi OHAL var?”

Kurumların yanı sıra  ortak açıklamaya imza atan aydınlar ise şöyle: “Abdullah Nefes (Şair), Arif Sağ (Sanatçı), Ataol Behramoğlu (Prof.Dr.,Yazar), Barış Terkoğlu (Gazeteci,Yazar), Çetin Örgen (Şair),Erendiz Atasü (Prof. Dr,Yazar), Feyza Hepçilingirler (Edebiyatçı), Figen Çakmakoğlu (Yazar), Hüseyin Aygün (Yazar, 24. Dönem Tunceli Milletvekili), Hasan Özkılıç (Yazar), Kutsal Evcimen (Sanatçı), Mehmet Tomanbay ( Prof. Dr., 22 Dönem Ankara Milletvekili), Mustafa Karadağ (Yargıçlar Sendikası önceki Genel Başkanı), Müge İplikçi (Gazeteci,Yazar), Necla Arat (Prof. Dr., 22.Dönem İstanbul Milletvekili), Neşe Cehiz (Yazar, Senarist), Nejla Kurul (Prof. Dr., Akademisyen), Ömer Faruk Eminağoğlu (Yarsav Kurucu Başkanı), Sibel Türker (Yazar), Veli Saçılık (KHK ile İhraç), Zerrin Taşpınar (Şair, Yazar) Şükrü Erbaş (Şair)”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 2980
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2024 - 14:09:50
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları