Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
08 Ocak 2014

Seçim günlüğü 25 Ocak

Yerel seçim değerlendirmesi yapan mimarlar, kentli hakları ve katılımcılığı önemsediklerinin altını çizdi. Oda yöneticileri, Başkent Dayanışması ile ortaklaşa aday adaylarının projelerini dinleyeceğini, kentlilerle buluşacağını duyurdu.

Yerel seçimlere doğru farklı illerden ve Ankara’dan aday adayları Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni ziyaret ettiğine değinen Oda yöneticileri yaklaşan yerel seçimler öncesinde değerlendirmelerde bulundu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan yerel seçimleri önemsediklerini dile getirerek, “ Meslek alanımızdan yürütülen kent yağması ve kent politikalarında yerel seçimler önemli bir kırılma noktası olabilir. Adaylar bizi ziyaret etmeye devam ediyor. Yerel yönetimleri çalışma aksı odağına koymuş bir şube olarak yerel seçimleri önemsiyoruz. Nasıl bir Ankara istiyorsunuz? Diye Başkent Dayanışması ile bir etkinlik yaptık. Mimarlığın Sosyal Forumu’nda uluslararası belediyecilik örnekleriyle toplumcu belediyeciliğe dikkat çektik. Seçildikleri süreçte Mimarlar Odası’nın birikimlerini deneyimlerini önemsediklerini söyleyerek katılım sürecinin altını çiziyorlar ama seçildikten sonra kendilerinin her şeyi bildiği bir ortamda kenti yönetmeye kalkıyorlar bu doğru değil. Dünya’da belediyecilik sistemleri nasıl çalışıyor bakarsak, Avrupa kentli hakları deklarasyonu var, yerel yönetimleri yakından ilgilendiriyor. 1992’de kabul edilen Avrupa Kentsel Şartnamesi var. Yerel yönetimler bu kentsel şartları dikkate almıyor. Melih Gökçek’in Dünya Belediye Başkanı adaylığında, Katılımdan uzak, insan haklarına barınma hakkına, cinsiyet ayrımcılığına kadar giden etik kodlara aykırı çalıştığını belgelerle gönderdik. Melih Gökçek ödülü alamaz hale geldi. Londra’daki toplantıda gönderdiğimiz metnin karşılığı bulduğuna inanıyoruz. Yerel yöneticilerimiz, halktan, toplumdan uzakta kalarak kenti yönetmeye çalışıyorlar” Değerlendirmesinde bulundu.   

“Biri belediye başkanlarına okusun”

Hakkan, katılımcılık süreçlerinin yaşanmadığına dikkat çekerek, “   Avrupa Kentli hakları bildirgesinin zaten yazılı bir metin olarak görev olarak belediyelere veriliyor. Birinin bunu belediye başkanlarına okuyup pratiğe geçme sürecini örgütlemesi gerekiyor. Ankara’da eksik olan şey budur. Kentli haklarının belediyelerin web sitelerinde yazı olarak  durması yetmez. Bunu okuyup sindirdikten sonra bir belediye Başkanı Sivil toplum Örgütlerini ve Mimarlar Odası gibi meslek Odalarını kamu yararına çalışmalarını izleyecek.  Zaten sorumluluklarından birisi, katılımcılıktır, bunu yapmaktır.”  İfadelerini kullandı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan: “ Kentsel mücadelemiz ve faaliyet alanımızı doğrudan kesen doğrudan ilişkili olan yerel yönetimleri Mimarlar Odası’nın tüm şubeleri önemli bulur. Geçmişte toplumcu belediyecilik örnekleri Oda’lardan çıkmıştır. Vedat Dalokay’ın toplumcu belediyecilik metnini mimarlar yazmıştır. Fatsa Belediyeciliğinde dönemin mimarlarının değerli emekleri vardır. Yerel yönetimlerden beklentimiz, 20 yıl sonrasına ertelenecek bir hayat değil, Gündelik hayatın sorunlarının çözümlenmesidir. Kar yağdığında kapımızın temizlenmesini, çöpümüzün hemen alınmasını seçmen ve vatandaş olarak isteriz.” Dedi.

“Yerel yönetimler,  karşılıksız emek, koşulsuz sevgi ister. “

Yerel yönetim seçimlerinde adaylarla buluştuğumuz her noktada önemsediğimiz şeyleri paylaşıyoruz diyen Candan, “Bizim için katılım olmazsa olmazdır. Sahici katılımı önemsiyoruz, kent konseyleri sahici katılım değildir. Gezi direnişinden sonra mahallelerde yeşeren forum kültürü katılım için bir nüve olarak ele alınabilir, yöntem olarak değerlendirilebilir. Yerel yönetim aday adayları, kentin yok olan meydanlarına dair, AOÇ ye dair, Saraçoğlu Mahallesi için, Mamak Cezaevi için ne söylemekteler? Başkent kimliğinin yeniden kazanması için ne söylemekteler hepsini merak ediyoruz? 25 Ocak’ta tüm aday adaylarını Başkent Dayanışması projelerini açıklamaları ve kentlilerin sorularını cevaplamaları için büyük bir etkinlikle ağırlayacak. Belediyeler birbiri ile yarışıyor, yarışan değil dayanışan belediyelerin hayat bulmasını önemsiyoruz. Gezi direnişinden sonra insanlar kendilerini ifade edecek meydan organizasyonları istedi.  Muhalefet partilerinin belediyeleri de dahil olmak üzere tüm belediyeler sınıfta kaldı forumlar için geçici mekanlar üretmeyi hiçbir belediye düşünemedi. İnsan ilişkilerinin, sosyal hayatın, kültür sanatın, insan hayatının kentin her noktasına dokunarak kentte paylaşılmasını sağlayacak bir yerel yönetim deneyimine ihtiyacı vardır. Yerel yönetimler çocuk büyütmeye benzer karşılıksız emek, koşulsuz sevgi ister. Bunu yapamıyorsanız başarılı olma şansınız, örnek  belediyecilik yaratma şansınız olamaz .Belediye Başkan adaylarının verdikleri söz yetmez , Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak taahhütname imzalatma hazırlığı içerisindeyiz.” dedi.

Gökçek davet edilmedi

Yerel seçimlerde tüm siyasi partilerin aday adaylarını Başkent Dayanışması’nın organize edeceği etkinlikle 25 Ocak’ta aynı gün ayrı saatlerde  ağırlayacaklar. Aday Adayları arasında MHP ve CHP’nin aday adayları da bulunurken AKP’nin Aday Adayı  Melih Gökçek bulunmuyor. Aday adaylarından Avrupa Kentsel şartlarının bir Belediye Başkanı’nın davranması gereken etik kodlar imza atıp taahhüt isteyeceklerini belirtti.  Bir gazetecinin Melih Gökçek davet edecek misiniz? Etik kodlara imza atmasını isteyecek misiniz?   Sorusuna karşılık, Candan: “20 yıldır kenti yönetmeyi başaramadığını gösteren Melih gökçek’in imzası kentin her yerinde, yani bu aşamada Gökçek muhatabımız değildir” dedi.  Candan ayrıca “hangi siyasi partiden hangi adayın yerel seçimi kazanacağı değil önemsediğimiz, Kazanan Belediye Başkanı’nın kente kazandırabileceklerini önemsiyoruz, bu nedenle herhangi bir adayı desteklemek değil, adayların programları ve toplumcu belediyecilik örneğini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini kamuoyu nezdinde sorgulayabiliriz.”   ifadelerini kullandı. 

Oda yöneticileri Başkent Dayanışması bileşenlerinin Aday adayları ile görüşmeleri sürdürdüğünü söylerken, 25 Ocak’ta etkinliğe katılacak aday adayları isimlerini açıklamadı. Adayların aynı gün farklı saatlerde konuk olacak. 30 dakikalık bir konuşma ile projelerini açıklayacak adaylara, katılımcılar sorular yöneltebilecek. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne ait internet televizyonu kentinsesi.tv den yayınlanacak programda yine internet üzerinden Ankara adaylarına kentliler sorularını sorabilecek. 
Okunma Sayisi : 11930
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 16.04.2024 - 16:44:00
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları