Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
18 Temmuz 2012

Mamak’ta binalar su içinde

Mimarlar Odası bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında Mamak'ta bulunan  konutlara değinerek, Başbakan’ın Mimarlar Odası hakkında sarf ettiği sözlere cevap verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bugün yaptığı basın toplantısıyla, Ankara’da Mamak’ta bulunan  konutlara ve Hükümetin baskılarına  dikkat çekti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Mamak’ta bulunan konutların dere yatağında olduğunu söyleyerek,“ Mamak’ta bulunan konutlar, Hatip Çayı’nın tam üzerinde, yer seçimi çok yanlış, Binalar su içinde duruyor, bu giderek sorunlara yol açacak, büyük sıkıntılarla karşılaşılabilir, yetkilileri uyarıyoruz” dedi. Hakkan, yaptığı uyarının ardından, “ Mimarlar Odası olarak defalarca altını çizmemize rağmen, dere yataklarına konut yapımında devam ediliyor, Başbakan uyarıyı sormuştu, Başbakan Mimarlar Odası ve Oda yöneticilerini de bağlayıcı şekilde cibilliyetten yoksun diye nitelendirmeler de bulundu. Mimarlar Odası bu ifadeler karşısında suç duyurusunu yaptı.  Mimarlar Odası’nın uyardığı da belgelendi, bu hakaretler karşısında, Samsun’da yaşanan felakette Mimarlar Odası sempozyum sonuçlarını, Valiliğe, Kaymakamlığa ve Belediyelere ilettiğini söylemişti. Bu nitelendirmeleri Başbakan’ın neden yaptığına bir bakmak lazım. Mimarlar Odası  sempozyum sonuçları gibi, bilimsel raporlar ışığında, kentte yanlış müdahalelere itiraz ediyor, ülke gündeminde ve kent gündeminde yer alıyor. Merkezi iktidarında işine gelmiyor. Mimarlar Odası’nı yıpratmaya çalışıyorlar. Oda’nı üyeleri ile ilişkisini kesmek ve gelirlerinin düşürülmesine yol açan müdahaleler geldi” şeklinde konuştu. Hakkan, iktidarın müdahalelerine, Bolu Belediyesi’nin, Mimarlar Odası Bolu Temsilciliği’nin projelerine ruhsat engeli çıkarmasını örnek vererek şöyle konuştu: “ Bolu’da yaşanan çok ilginç bir örnektir. Bolu temsilciliği kent meydanına müdahalelerde, Toplu Konut girişimlerinde, anlaşmazlık noktasına geldiğinde, Belediye tarafından tüm mimarların projelerinin ruhsatları engellendi. İki ay süresince bir tane bile ruhsat düzenlenmedi. Meslektaşlarımızdan, hafriyatçılara kadar etkilenenler oldu. Bolu’daki Yönetim Kurulu baskılara daha fazla dayanamayarak ve Bolu’nun geleceği için istifa etti.  Merkezi yönetimler ve yerel yönetimler karşımıza buna benzer kötü argümanlarla çıkıyor”

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Bolu Temsilciliği üzerindeki baskılarla ilgili olarak, Bolu Belediye Başkanı’na seslenerek,  “Muhalefet eden herkese karşı AKP yönetimleri saldırı gerçekleştiriyor, Bolu bu bariz örneklerden birisidir. Başbakan Padişah gibi davranırsa, Belediye Başkanları da  Bey gibi davranır. Bolu Belediye Başkanı Bolu Beyi gibi davranırsa Mimarlar Odası’da Köroğlu gibi davranmasını bilir. Bolu’daki mimarların projesine engel çıkararak, imza atmayarak, onun işini imzalamam gibi hukuk dışı uygulamalarla, meslek alanımızı ilgilendiren konularda müdahale etmeye kimse cesaret etmemeli” dedi.  

“Aynaya baksınlar”

Başbakan’ın Mimarlar Odası’nın Samsun sel felaketine tepkileri için kullandığı “cibilliyetlerinde yok” ifadelerine de karşılık veren Candan, “Bunu söyleyenler dönüp aynaya baksınlar, dürüstlük konusuna gelince Kuzey Ankara Kentsel dönüşümünde insanlara verdikleri sözleri kimin gerçekleştirmediği ortadadır. Sorumluluğu başkasına atarak, kendi hatalarının üstünü örtemezler”  dedi

TOKİ’yi Mimarlar Odası denetlesin

Samsun’da dere yatağına yapılan TOKİ konutları üzerine Mimarlar Odası’nın uyarısı olmadığına dair Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın “ yalan söylüyorlar” gibi sözlerine Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Batuman şu sözlerle seslendi:

“Başbakanın kullandığı ifadeler, Başbakan’ın bir itirafıdır. TOKİ’nin böyle bir uyarıya muhtaç olduğunun ifadesidir, çocuklar bile bilir dere yatağına ev yapılmayacağını, uyarmadı şeklinde ısrar ediyorlar, öyleyse buradan TOKİ’yi uyarıyoruz ‘dere yataklarında yapı yapmayınız!”

Batuman, TOKİ’nin her alanda uyarılmaya ihtiyacı olduğunu da belirterek, “Başbakan’a, ilgili Bakanlara ve mevzuat hazırlamaya soyunan herkese şunu söylüyoruz: Mimarlar Odası 50 küsur yıldır denetim yapıyor. Mimarlar Odası TOKİ’nin yapacağı yapıları da denetlesin. TOKİ getirsin biz denetleyelim. Kamu yararına yaptığımız bu denetimi TOKİ için de yapabiliriz. Bu konu da yardımcı olmaya hazırız” dedi.

“Ankara’da kent merkezinden su yolları geçiyor”

Ankara ‘da kaldırımda yürüyen bir vatandaşın ölümüne neden olan metro göçüğüne değinen Batuman, “ metro göçüğü Ankara’nın yapısıyla ilişkili, Ankara’nın altında kalan dereler kentin merkezini dikine kesen su yolları oluşturuyor. Metro inşaatında oluşan göçük bununla ilgili. Suyun akış yönünün dikine metro inşaatı yapacaksanız, önlemleri almalısınız, önlemleri almazsanız, sorumlusu olursunuz. Bazı yetkililer semavi açıklamalr yapıyorlar, yağmurların çokluğu gibi yüzlerini bilimden semaya döndüler. Bazı köşe yazarlarının bizim bilimi esas alan  uyarılarımıza karşılık verdikleri cevaplarda popülist ve anti-entelektüelist bir söylemi benimsedikleri görülüyor. Bilim herkesin elinde olan herkesin kullanması gereken bir düşünce alanı, semavi açıklamaların anlaşılır bir tarafı yok ” şeklinde cevap verdi.

Demir Kafes Eskişehir aksını bitirecek

Ankara kent gündemine dair, Eskişehir yolu üzerinde bulunan ve son günlerde Büyükşehir Belediyesi tarafından ihaleye çıkarılan Demir Kafes ihalesine değinen Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan Demir Kafes için bahtsız yapı değerlendirmesinde bulunarak, “ Demir Kafes’in yıllardır atıl durmasının sorumlusu Büyükşehir Belediyesi’dir. 15 trilyon para harcandı, kamunun zararı tazmin edilmeli. Konuyu bu noktada takip edeceğiz. Demir Kafes’in sökülmesiyle orada 200 bin metrekarelik oldukça büyük bir alan açılacak, öyle bir alanda yüksek yapılaşma yoğunluğunu Eskişehir aksı kaldırmayacak. Eskişehir aksı ulaşım olarak da bitecek. Bu plansızlık ODTÜ arazisinden yol geçirmenin de zeminini hazırlayacak.”

Okunma Sayisi : 13331
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları