Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
04 Temmuz 2013

“Mimarlık Mühendislik YÖK Oluyor”

Mimarlar ve mühendisler YÖK önünde eylemdeydi. Mühendisler ve mimarlar, teknik öğretmenlere sınavla mimarlık mühendislik unvanı verilmesini protesto etti.

 

Mimarlar ve mühendisler, 21 Temmuz’da Ankara’da yapılacak olan  “Teknik öğretmenler için, Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı” olarak bilinen sınavın iptal edilmesini istedi. TMMOB Ankara İKK’nın çağrısıyla bir araya gelen mimarlar ve mühendisler YÖK’ü protesto etti. Sınavla teknik öğretmenlere mühendislik, mimarlık unvanının yolu açılırken, mimarlar ve mühendisler tepkiliydi.  YÖK binası önünde toplanarak,  “TMMOB yürüyor, mücadele büyüyor” “AKP’nin mimarı olmayacağız” “ YÖK’ten adam çıksa dünya yerinden oynar”, “diplomayı yaktık geri dönüş yok” sloganları atan grup, YÖK’e verilmek üzere dilekçelere imza attı. İmzalı dilekçeleri, mimarlar ve mühendisler adına, TMMOB Genel Sekreteri Hakan Genç, TMMOB 2. Başkanı Züber Akgöl, Ankara İKK Sekreteri Bülent Tatlı YÖK’e iletti. Eyleme destek veren çok sayıda Oda yöneticisi arasında, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Makine Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu yer aldı.

Dilekçelerde, “TMMOB ve Odalarımız, bugün “Teknik eğitim fakültesi,mezunlarına mühendislik unvanı verilmesi” uygulamasıyla bir bütün olarak mühendislik , mimarlık mesleklerinin itibarsızlaştırılması, öneminin azaltılması, niteliğinin tartışılır hale getirilmesinin bir başka tezahürü olduğunu düşünmektedir. ÖSYM’nin 07.06.2013 tarihli “Teknik öğretmenler için, Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı” örnek soruları incelendiğinde, mühendislik, mimarlık ve üniversite sınavları bir yana, ortaokul öğrencilerine bile haksızlık edecek kadar basit kalacak kolaylıkta sorularla mühendislik unvanı dağıtılacağı görülmektedir. Tüm mühendisliklerin aynı torba sınav içinde değerlendirilmeye kalkılması da bilimsel açıdan itirazımızı haklı kılar. Bu haksızlığı teknik öğretmenlerin içine itildikleri işsizlik sorunuyla kabul edilebilir hale getirmek de mümkün değildir. Bütün bilimsel ve teknik veriler, Teknik Eğitim Fakülteleri’nde uygulanan programın, mühendislik için yeterli olmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca her meslek değerlidir, her mesleğin kendi dinamiği, dengesi, gelişme seyri vardır. Teknik eğitim veren fakültelerin müfredatı, kendi mesleki alanının ihtiyacını, karşılayacak özellikler içeriyor olması ne kadar doğalsa, mühendislik fakültelerinin müfredatının mühendislik mesleğinin gereklerini gözeterek hazırlandığı da o oranda gerçektir. Plansız bir şekilde, çok sayıda donanımsız üniversite, fakülte açmak, çok sayıda niteliksiz mühendis yetiştirmek, ve teknik öğretmenlere mühendis unvanı verilmesine yönelik uygulama, karar ve hazırlıklarından vazgeçilmeli, mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı öğretiminin planlamasında TMMOB ve bağlı odaları mutlaka yer almalıdır.” İfadelerine yer verildi.

Dilekçede ayrıca, mühendislik ve mimarlık eğitimi verilen pek çok okulda laboratuar olmadığı, yeterli kaynak ayrılmadığı, mevcut eğitim müfredatının gelişmiş teknoloji ile uyumlu olmadığına da değinildi. Grup üyelerinin taşıdığı, “Mühendislik YÖK oluyor, diren mühendis”  “geceden gündüze değil de, acil olarak değil de çabuk çabuk mühendis” dövizleri dikkat çekti. 

Okunma Sayisi : 12061
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 25.02.2021 - 14:49:33
Şu an 53 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları