Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
04 Aralık 2013

AOÇ’de yine geceyarısı operasyonu

Ankara Büyükşehir Belediyesi yine gece yarısı AOÇ’de ağaç kesti. Atatürk evi’nin yanında elli yaş üzerinde ağaçların kesilmesine tepkili olan Oda yöneticileri bugün yapılan basın toplantısında hem Gökçek’in Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını hem AOÇ’deki ağaç kıyımını değerlendirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan: “ Yine bir gece yarısı operasyonu ile Atatürk Evi’nin yakınındaki ağaçlar kesilmiş durumda. Oradaki kesimler devam ederken, uygulamalar devam ederken,  ana plan ile ilgili ikinci bilirkişi raporu da sadece bir bilirkişinin olumlu görüşü ile dörtte bir oranında lehimize geldi. İkinci rapor çerçevesinde süreçte yürütmenin durdurulmasına karar verilmesini bekliyoruz. Filli durumda ise AOÇ’de üzücü bir şekilde inşaatlar bitmek üzere bazı yollar açıldı kullanımda. Hukuktaki gecikmeler bizi olumsuz yönde etkiliyor.”

“Yürütmeyi durdurma kararı bekliyoruz”

Tezcan Karakuş Candan ise konuya ilişkin olarak, “ AOÇ’nin bütünlüklü plan kararlarını bozacak Atatürk’ün vasiyetine aykırı yapılabilecek her uygulamada doğrudan dava açma kararı almıştık. AOÇ ana plan davası da beş meslek odası tarafından açıldı. Birinci bilirkişi raporu lehimize geldi. İkinci kez bilirkişi raporu istendi. İkinci bilirkişi raporu da lehimize çıktı. Şerh koyan bilirkişi ise Ziraat Mühendisi  biraz olumlu gibi göstermiş, bilimsel olmayan plan kararlarına aykırı şekilde siyasal bir taraf olarak karar veren bilirkişiyi ise Ziraat Mühendisleri Odası’na bildireceğiz. AOÇ gibi bir kamusal alan, ideolojik bir mücadele alanı haline getirildi. Kin ve öfke ile süreci devam ettiriyorlar. Başbakanlık sarayına giden yolu genişletmek için yüzlerce ağacın kesildiğini halk şikâyet olarak Oda’ya iletti. Gece yarısı saat:03.00’da Büyükşehir Belediyesi ekipleri alana gidiyor, bir ekip ağaçları kesiyor, bir ekip hızla kesilen ağaçları testere ile parçalıyor, bir ekip kamyona taşıyor. Eğer Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek aynı tempo ile çalışsaydı Ankara’nın ulaşım sorunu kalmazdı. 20 yılda bitmeyen metro biterdi.  AOÇ’de yargı süreci hızlanmalı, artık yürütmeyi durdurma kararının hızlıca verilmesini istiyoruz. AOÇ davası bir plan davası değil artık Siyasal bir davaya dönüşmüş durumda” dedi.

Hayvanat Bahçesi için Büyükşehir Belediyesi’nin ihale açtığını belirten Candan : “ 1/10000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı kapsamında yapılması düşünülen Hayvanat Bahçesi alanında doğal yaşam parkı yapılması için Büyükşehir Belediyesi ihale açmış durumda. Çağrılı bir ihale yöntemi yapıyorlar. Şube olarak ihalenin dosyaları ve eklerinin şubemize gönderilmesi için Büyükşehir Belediyesi’ne yazı yazdık. Orada yapılacak ihale ikinci bilirkişi raporu da lehimize gelmişken hukuka aykırıdır. AOÇ’deki siyasal hançer AOÇ’den çıkmalı. Büyükşehir Belediyesi’ne aday olacak kişinin topluma AOÇ hakkında Başbakanlık binası da dahil tüm yapıların yıkılacağı konusunda mesaj vermesini bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

“Gökçek’in kötü projelerini saatlerce sayabilirim”

Yerel seçimlere ilişkin değerlendirme yapan Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in tekrar aday olmasını değerlendirdi.

Hakkan şöyle konuştu:  “Aday adayları yerel seçimler yaklaşırken, Oda’mızı ziyaret ediyorlar, hedeflerini anlatıyorlar. Kent yönetimi için ortak projeler yapmak istediklerini belirtiyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı tekrar aday gösterilmesi sürpriz değil. ODTÜ’de yaptığı o katliamdan sonra, gezi süreci ile ilişkisini kurduğunuzda Başbakan’ın Melih Gökçek’e bir diyet borcu vardı.” Melih Gökçek için ise Belediye Başkanlığı icraatlarından örnek vermek gerektiğini söyleyen hakkan şöyle devam etti: “Nasıl bir Belediye Başkanı var düşünürsek; katılımdan uzak kenti yöneten bir belediye başkanı, söktüğü heykellerle sanat düşmanı bir belediye başkanı, plansız yöneten bir belediye başkanı var, üst ölçekli planlarda yer alamayan alt ölçekle ilişki kurup kötü planlarla şehri içinden çıkılmaz hale getiren bir başkan var. Ulaşım ana planını yapmayan bilimsellikten uzak sadece kendi fikirleriyle tasarım kriterlerinden uzak, Alt geçit üst geçitlerle kenti otoban haline dönüştüren bir belediye başkanı var. Yaşlıları, çocukları, engellileri kent merkezlerine yaklaştırmayacak şekilde araç öncelikli ulaşıma yatırım yapan bir belediye başkanı var. Kent suçu işlediği kesin bir belediye başkanı ve bizim dava açıp kazandığımız projeleri var. Kamu kaynaklarını boşuna harcayan, Demir Kafes, Samanyolu gibi projeler yapan bir belediye başkanı var. İnsan haklarına aykırı davranan kentsel dönüşüm ile barınma hakkını yok sayan orada yaşayan insanları oradan uzaklaştıran bir belediye başkanı var. Kötü projelerini saatlerce sayabilirim ama bütün bunlarla Melih Gökçek’in belediye başkanlığını hak etmediğini söyleyebiliriz. Mimarlar Odası olarak bir kampanya yürütmeyi düşünüyoruz önümüzdeki günlerde” 

“Yerel seçimlerde, Melih Gökçek’in karşısında olacağız”

Candan ise başkenti kaybetme lüksümüz yok diyerek,” AKP kaybedecekse Melih Gökçek ile kaybetmeli, Aday gösterilmek için kırk takla attı sonunda aday gösterildi. Biz bütün mesleki bilgi birikimimizi, Ankara’ya dair tüm projelerimizi, Melih Gökçek’in karşısındaki siyasal adaya sunmaya hazırız. Gezi direnişi bir muhalefet örgütlemiştir. Siyasal arenada bu muhalefet karşılığını bulmalıdır. Bu sorumlulukta siyasi partilere düşmektedir. Bizler Oda olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Çocuklarımızın geleceğinin karartılması, sistem değişikliği,  gündemde olduğu bir dönemde, sistemin kurgulandığı ana mekânı, başkenti kaybederseniz tüm süreci kaybederseniz. Toplum Melih Gökçek’in yarışı kaybetmesine çok açık. Yerel seçimlerde, Melih Gökçek’in karşısında halkın yanında taraf olacağız. Tüm enerjimizi bu başarısız Belediye Başkanı’nın topluma anlatılması için seferber edeceğiz. Ankara’nın mimarı Melih Gökçek billboardları ile bizim mesleğimize atıfta bulunarak artık süreci Melih Gökçek’in götüremeyeceği çok açıktır. Ankara’yı kaybetme lüksümüz yok.” İfadelerini kullandı.

Okunma Sayisi : 11202
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları