Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
28 Kasım 2012

Mimarlar: Ankara Büyükşehir Belediyesi Bütçesi İdeolojik

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin rutin yaptığı basın toplantısının gündemlerinden birisi de Ankara Büyükşehir Belediyesi Bütçesinin irdelenmesi idi. Şube Başkanı Ali Hakan Ve Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Ankara Büyükşehir Belediyesini Bütçeyi hazırlarken bile ideolojik davrandığı ifade edildi.

Bütçe Performans Programı Kitapçığında Atatürk’ün fotoğrafı kaldırıldı

Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 bütçesini inceleyen ve Büyükşehir Belediyesini yakından takip ettiklerini söyleyen Tezcan Karakuş Candan bütçeyi aktarmadan önce bütçe performans kitapçığını basına gösterdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 2012 ve 2013 bütçe performans kitapçıklarını, Tezcan Karakuş Candan ve Ali Hakkan ellerinde tutarak, aynı anda sayfalarını çevirerek, 2013 kitapçığına eklenmeyen, 2012 kitapçığında varken 2013 kitapçığından kaldırılan Atatürk fotoğrafının bütçenin başında nasıl bir anlayışla yapıldığının göstergesi dedi.

“Büyükşehir Belediye Bütçesi İdeolojiktir”

Bütçenin içeriğinin de ideolojik olduğunu söyleyen Candan şu şekilde konuştu:  “2012’de Atatürk fotoğrafı yer alıyor, 2013’de fotoğraf yok, Tayyip Erdoğan’ın arkasındaki duvarda yer alan Atatürk portreli fotoğraf da değiştirilmiş , başından itibaren ideolojik ve bu süreç bütçenin tamamına yansımış.  Bütçede yer alan plan ve projeler Cumhuriyet döneminin yapılı çevresini dönüştüren projelerdir. AOÇ’deki hayvanat bahçesi, katlı kavşaklar, temapark, köprülü kavşaklar, bağlantılar, bunların istimlak değerleri ile AOÇ’nin talan edilmesi konusu 2013 bütçesinde de yerini koruyor. Yine Cumhuriyet’in mimarisinin hedef alınarak bir Selçuklu ve Osmanlı mimarisi oluşturmaya çalıştığı, Atatürk Bulvarı’na 50 milyon bütçe ayrılmış durumda. Cumhuriyet’in mekânsallığı hedef alındığı için bütçe ideolojiktir.”

Atatürk evine bütçe yok

Candan, bütçelerde bazı şeylerin simgesel olduğunu belirterek şöyle devam etti: “ Bütçede gündeminizde olmayan bir konu için 1 Türk liralık bir fasıl açarsanız. Sonra ona fasıl aktarırsınız bu aynı zamanda, bu konu ile uğraşmayacağım planlarımda yok demektir. Büyükşehir Belediyesi’nin hedeflerin de olmayanlara bakarsak. AOÇ’deki Atatürk evinin çevre düzenlemesi ve önüne yapılacak yol gibi şeyler için 1 TL simgesel bütçe koymuş. CHP Genel Merkezi’nin önündeki yol ve kavşak düzenlemesi için 1 TL bütçe koymuş, Türkeş’in anıtmezarının çevre düzenlemesi için 1 TL bütçe koymuş ama Kuzey Ankara Kentsel dönüşüm alanındaki bir caminin yapılması için 15 milyon liralık bütçe koymuş.  Bunlara baktığımızda ayrımcı bir bütçe görüyoruz.

Büyükşehir Belediyesi Bütçesi Ayrımcıdır.

Candan Büyükşehir Belediyesinin kendisine oy verenlere hizmet götürdüğünü iddia ederek, bu durumun bütçeye yansıdığı ifade etti. Bir şehirde kime oy verirseniz verin hizmetlerden herkes eşit faydalanmalıdır. Ama bütçede görüldüğü gibi hizmette eşitsizlik var. Oy alamadığı yerlerdeki projeler rafa kaldırılmış. Oy alamadığı yerlerle ilgili kapsamlı bir hizmet çalışması yok. 2012’de Büyükesat Vadi’sine ciddi bir bütçe ayrılmışken 2013’de 1 TL bütçe koyarak rafa kaldırmış. Bir taraftan da kendisine oy vermeyen insanları cezalandırılıyor. Kent merkezindeki çevre düzenlemesi v.b işler için ise sadece 100 bin lira ayırmıştır.”

Bütçe Bilimsel Kriterlerden Uzak

Bütçenin bilimsel kriterlerden uzak hazırlandığını belirten Candan “Alt- üst geçit , otopark, kavşak ve yol bağlantılarının yoğun olduğu bütçe, ana ulaşım planından yoksun bir şekilde programlanmış. Kavşak ve köprüler yapılıyor, teleferik için kamulaştırmalar yapılıyor Ama ana ulaşım planı yok.  Melih Gökçek kafasına göre bütçe yapıyor, bilimsel değil ideolojik davranıyor.

Bütçe Hesapsız.

Candan Büyükşehir belediyesinin kamu kaynaklarını verimsiz bir biçimde hesapsızca kullandığını iddia etti. Denk bütçe yaratamadığı için 3 milyar 400 milyonluk bütçenin 250 milyon lirasını iç borç alarak dengeliyor.

Büyükşehir Bütçesi Şeffaf değil Örtülü

Candan Büyükşehirin bütçesinin sadece bununla açıklanamayacağını, bütçenin büyük bir bölümünün belediyeye bağlı 8 ana şirket ve onların kurduğu yedi şirketle birlikte 15 şirkette döndüğünü, bunlara dair, mali raporları biz göremiyoruz, web sayfalarından baktık, faaliyet raporlarını ve mali durumlarını kaç personel çalıştırıldığını cirolarını göremiyoruz. 

Bu açıdan baktığımızda topyekün bütçenin şeffaf olmadığını örtülü bir bütçe olduğunu söyleyebiliriz. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi yerel seçimlere yönelik kendi seçmenini saflaştırmak için hazırlanmış ideolojik ayrımcı, hesapsız, bilimsellikten uzak, plansız, şeffaf olamyan ideolojik bir bütçedir. dedi.

Şube Başkanı Hakkan ise, Şubemiz adına hazırlanan bütçe değerlendirmesinde çok çarpıcı sonuçlar var,  “ İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün bütçesine baktığımızda neredeyse hiçbir şey yok.” Çünkü bütün hizmetleri şirketler aracılığıyla özelleştirmiş durumda. Yatırım programı, yatırımları, hedefleri, kullanılacak kaynağı, geriye dönüşleri hiçbir şekilde bilinmiyor yani şeffaf bir bütçe yok ortada” ifadelerini kullandı ve Büyükşehir Belediyesinin tüm uygulamalarını takip etmeye devam edeceğiz dedi.

Okunma Sayisi : 18015
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.04.2024 - 16:00:21
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları