Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
29 Mayıs 2013

LOKUMCU İÇİN TEK YÜREK

Metin Lokumcu anması  ve anıt mezar açılışı etkinlikleri bütün örgütleri bir araya getirdi .

Meslek Odaları Metin Lokumcu anması için ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, EMO Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün Yalçın, İMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Özer Akkuş, Bülent Tatlı , Makina Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu, katıldı. Mimarlar Odası’nda düzenlenen toplantıya Eğitim- Sen Genel Merkez Yöneticisi Tuğrul Culfa, ÖDP Parti Meclisi Üyesi Yaşar Aydın,  Halkevleri Genel Merkez Yöneticisi Dilşat Aktaş da katıldı.

Hopa’da önceki yıl 31 Mayıs tarihinde Başbakan’ı protesto etmek isteyenlere yönelik polis şiddeti sonucunda Metin Lokumcu yaşamını yitirmişti. Meslek Odaları, Siyasi partiler ve STK’lar Metin Lokumcu anması için bu yıl ortak anma ve anıtmezar açılışı gerçekleştirecekler. Ortak anma programını örgütlen adına Mimarlar Odası Ankara Şubesi  sekreter üyesi Tezcan Karakuş Candan açıkladı. Candan “  5 Oda olarak Metin Lokumcu anısında düzenlediğimiz anıt mezar açılışı ve Hopa’daki anma etkinliklerinde, bütün örgütleri olarak tek pankart altında ortak program hazırladık. Metin Lokumcu’nun herkesi kucaklayan mücadele tarzına yakışır şekilde hepi birlikte düzenlenen ortak programda AKP Faşizmine karşı ortak mücadele hattının Hopa’da simgeselleşmesidir. 31 Mayıs sabahı Hopa çay fabrikası önünde saat:11.00’de  toplanılacak ve yürüyüş yapılarak anma gerçekleşecek, daha sonra Kemalpaşa’ya hareket edilerek, anıt mezar açılışı gerçekleştirilecek. Sonrasında da Karadenizli yaşamını yitiren devrimciler için “ Onurumuzdur” sergisi açılacak ve akşamda, Kemalpaşa’da, herkesin katılımıyla panel forum gerçekleşecek. 31 Mayıs’ta yakaladığımız ortak anma . AKP’nin bütün baskıcı politikalarına karşı yeni birlikte oluşturulacak bir ortak harekteliliğin nüvesi olursa bundan  mutluluk duyarız dedi.” Sonrasında Toplantıya katılan temsilciler sırayla söz alarak Metin Lokumcu anmasına çağrı yaptı:  

Lokumcu’ya ortak anma

Makina Mühendisleri Odası Ercüment Çervatoğlu        : “Amacımız AKP faşizmine ortak bir anma ile dur demek. Bütün örgütlere görev düşüyor. Özgürlükleri ve direnişi önemseyen tüm örgütleri faşizme karşı dur demeye çağırıyoruz. Ogün hepimiz “Ben Metin Lokumcu” tşirtleri giyerek, tek pankart ile tek yürek ve tek ses olacağız.”

Eğitim- Sen Genel Merkez Yöneticisi Tuğrul Culfa        : “Deresine, suyuna sahip çıkan, mücadeleyi yükselten ve insanca yaşanabilir mücadele veren Lokumcu için, Kendisi gibi düşünmeyeni düşman olarak gören otoriter sisteme karşı verilecek mücadelenin simgesi olarak açılacak bu anıt mezar için biz de Hopa’da olacağız.”

ÖDP Parti Meclisi Üyesi Yaşar Aydın                              : “ Metin Lokumcu’nun ölümünden bu yana iki yıl geçti ve iki yıl boyunca onlarca Hopa yaşandı. TMMOB’un önderliğinde ailesi ile yapılan bu anıt mezar çok anlamlı. Oradaki HES mücadelesi ve Çayda ve fındıkta yaşanan sömürüye karşı ses katacaktır. Metin Lokumcu’nun dostlarını yoldaşlarını 31 Mayıs’ta Hopa’da olmaya çağırıyoruz”

Halkevleri Genel Merkez Yöneticisi Dilşat Aktaş                       : Karadeniz’e önce HES şirketleri giremedi, çay için direniş gerçekleşti. Hopa’da çok ciddi direnişlerle karşılaştılar. AKP iktidarının Başbakanı Tayyip Erdoğan, kendisini sevmeyen insanlarla karşılaştı. İnsanlar gücünü sokakta gösterdiler. Tayyip Erdoğan’ın Hopa’da miting yapmasına izin vermediler. Mezarın yapılışının manevi değeri çok yüksek. Hep birlikte orada olacağız”

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi  Bülent Tatlı: “Bu organizasyonun hareketliliğin sürekliliği olması temennisindeyim. Tüm ilerici demokratik örgütlerle birlikte orada olacağız”

EMO Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün Yalçın : “Metin Lokumcu’yu öldürdüler ve  Metin Lokumcu’nun adı kentine doğasına sahip çıkan tüm Anadolu halklarının mücadelesinin simgesi haline gelmiştir. Bu anlamda sahip çıkmak çok önemlidir. Karadeniz halkından tutunda bu organizasyon’da yer alan bu hissiyatı yaşayan herkese teşekkür ediyorum”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan: “ Tüm yaşam alanlarımız yok ediliyor, Ankara metrosunda ahlak dersi vermeye çalışıyorlar, alkol ile ilgili yasa maddesi çıktı, bizim ne yapacağımıza karar veriyorlar, kaç çocuk doğuracağız nerde nasıl davranacağı ne yiyip ne içeceğiz buna Başbakan karar veriyor ve bunun adı da faşizmdir.  Her alana müdahale ediyorlar,  Metin Lokumcu burada AKP faşizmine karşı bir direnişin sembolü oldu.  Metin Lokumcu anıt mezarı tamamlandı, bu hafta sonu açılışı yapılacak. Metin Lokumcu’nun bizi bir araya getirmesinin yöntemi mücadeledir, bu çok anlamlıdır”

MİMARLAR ODASI YÖNETİCİLERİ  AOÇ’NİN ABD’YE SATIŞ YAZIŞMALARINI  AÇIKLADI

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Oda yöneticileri Atatürk Orman Çiftliği kaynaklı arazinin ABD Büyükelçiliğine satışıyla ilgili yazışma belgelerini açıkladı. Belgelere göre; Dışişleri Bakanlığı’ndan çıkan yazıda “ABD tarafının TOKİ ile yürüttüğü müzakereler neticesinde, taraflar “daha önce AOÇ arazisi iken, Gazi Üniversitesine devredilen oradanda TOKİ’ye devredilen alanla ilgili   “TOKİ’nin Çukurambarda’ki arsasının satışı konusunda mutabakat sağlamıştır” ifadeleri yer alıyor. Ali Hakkan konuyla ilgili olarak,  “AOÇ kaynaklı arazilerin TOKİ’den ABD Büyükelçiliğine devredildiğini geçtiğimiz hafta açıklamıştık. Mehdi eker tilki kurnazlığı örneğiyle arazinin AOÇ arazisi olmadığını söylemişti. İlk sahibi AOÇ olan bu arazinin  ABD’ye verilmesine karşı kampanya başlatacağız.  Bir haftadır  TOKİ ve diğer kurumlardan açıklama bekledik, bu yaptıklarının ne anlama geldiği ile ilgili. Arazinin ABD’ye satışı için mutabakat olmadığını yalanlayamadılar. Dışişleri Bakanlığının yazışmaları ortada Bu yazışmalarda gösteriyor ki  mutabakat sağlanmış, Çukurambarda’ki arazide Belediyelerin de sorumluluğu var, merkezi idarelerin de sorumluluğu var bunları yakından izleyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Candan “Mehdi Eker AOÇ’nin arazisi değil diyor, Gazi Üniversitesi bizim arazimiz değil, diyor. Hepsi birbirinin üstüne atıyor. Bizler bu tür arazilerin nasıl hülle yapılarak ele geçirildiğini çok iyi biliyoruz. Büyükelçiliklere, Ankara’da planlama ölçeğinde yer ayrılıyor. Oran Mevkiinde Çaldağı’nda bulunan alan diplomatik site alanıdır. Tüm büyükelçilikler için yer almıştır. ABD Büyükelçiliği’nin de burada yapması gereken gidip Çaldağı’na yerleşmesidir. Hükümetin de yapması gereken Çaldağı’nı göstermesidir. AOÇ arazisi 1983’te 12 Eylül faşizmi ile Gazi Üniversitesi’ne devredildi. Gazi Üniversitesi TOKİ’ye devretti. 2013 AKP Faşizmi ile ABD’ye satılıyor. ABD’ye verilecek bir karış AOÇ arazimiz yoktur. 6 Haziran’da Başkent Dayanışması ile birlikte AOÇ arazilerine sahip çıkmak için eylem gerçekleştireceğiz. Hükümet ABD Büyükelçiliği’ne AOÇ arazisinden başka yer gösteremiyorsa biz Başkent Dayanışması “Ben Ankara” ABD elçiliğine yer göstereceğiz.” şeklinde konuştu.

Makina Mühendisleri Odası Genel Sekreteri  Ercüment Çervatoğlu: Bir ülkenin emperyalizme karşı ulusal bağımsızlık mücadelesini vermiş Atatürk’ün adını taşıyan bir alanın ABD’ye verilmesi manidardır. Bunun ne anlama geldiğini biliyoruz. Başkent dayanışması bileşenleri içerisinde yer alıyoruz, AOÇ’ye sahip çıkacağız” dedi.  

“ANKARA’DAN TAKSİM’E DAYANIŞMA”

Meslek odaları Taksim Gezi Parkı’ndaki müdahalelere karşı da Ankara’dan sesini yükseltti. Başkent Dayanışması ve Taksim Dayanışması buluşuyor. 

Tezcan Karakuş Candan, Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine yönelik olarak Başkent Dayanışması ve Taksim Gezi Parkı Dayanışması’nın ortak mücadele edeceğini açıkladı. Candan: “ Kentlerin, ormanların ve kıyıların talanına karşı her yerde dönemsel olarak parça parça mücadele yürüyor. Bunun bütünleştirilmesi ve birlikte hareket etmesi için Ankara’dan Taksim’e doğru biz bir mücadele başlatacağız. Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine tepki gösterenlere biber gazı sıkıyorlar, ağacınıza ormanınıza, parkınıza sahip çıkmaya çalışanların demokratik tepkisi engelleniyor. Yeşil alanlara ormanlarla ilgili yakın zamanda yasa çıkıyor. Türkiye’de Orman kanunu dönemi başlıyor. Tüm ormanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na veriliyor. Önümüzdeki günlerde ciddi bir ağaç katliamı, yeşil katliamı ile karşı karşıyayız. İstanbul’da Taksim’de verilen mücadele Ankara’da AOÇ için verilen mücadele ve Karadeniz’de HES’lere karşı verilen mücadelenin ortaklaşmasının adımını  Başkentten atacağız. Bu organizasyonu ortaklaşmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Ali Hakkan ise “ Bu süreç AKP’nin sonunu hazırlıyor. Kentsel rantın paylaşımı var ve bunun sonucunda tüm yaşam alanlarımıza dokunuyorlar. Artık kent mücadelesi sadece odaların değil, toplumun tüm kesimlerinin mücadelesi olmak zorunda. Topyekun mücadele etmeye devam edeceğiz. İstanbul’a destek vermek çok önemli”  Dedi.

Alkol yasağına da değinen Candan Alkol yasağı için Türkiye’de gerekli bir ortam olmadığını savundu. “Alkol yasağına ihtiyaç olacak abartılı bir ortam yok. AKP Hükümetinin yaptırdığı anket sonuçlarına göre zaten, Türkiye’nin %82’si alkol kullanmıyor. Eğer AKP hükümeti alkolü çocuklardan uzak tutmak için yasaklasaydı, Alkollü mekanların okullara mesafesinin 200 metre olması gerektiği kararını 100 metreye çekmezdi. Tam tersine daha yukarı, okullara 400-500 metre uzaklığa çekerdi.  AKP hükümeti muhafazakarlaşma üzerinden, toplumu saflaşmaya götürüyor. 10 yıldır kimsenin özel yaşantısına müdahale etmediklerini söyleyen AKP Hükümeti , gazetecilerin yazdığı yazıdan, evimizde izlediğimiz diziden, Ankara metrosunda araç beklerken eşimizle, sevgilimizle nasıl davranacağımıza kadar müdahale ediyor.”şeklinde konuştu.

Okunma Sayisi : 13604
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları