Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.

Mimarlar Saraçoğlu projelerini devletin zirvesine taşıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili Cumhurbaşkanı ile randevu talebine köşkten evet yanıtı geldi. Saraçoğlu mahallesi için mimarlar kent düşleri proje fikir yarışmasın da elde edilen projeleri Cumhurbaşkanı’na anlatacak.

Saraçoğlu Mahallesi’nin riskli alan ilan edilmesinin ardından, Mimarlar itiraz ederek, Saraçoğlu’nda yapılacak her projenin katılımcı bir süreçle elde edilmesi gerektiğini söylemişti. Cumhurbaşkanı’ndan Saraçoğlu için randevu isteyen Oda yöneticileri köşke davet edildi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan randevuyu olumlu bir gelişme olarak nitelerken şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı Saraçoğlu mahallesi için, Roma gibi, Prag gibi olabileceğinden bahsetmişti, bunun ardından Cumhurbaşkanı ile görüşme talebimizi ilettik. Cumhurbaşkanlığı’ndan hızlı bir şekilde yanıt geldi. Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanlığında Yönetim Kurulu olarak görüşme yapacağız projelerimizin geliştirilmesi ile ilgili düşüncelerimizi ve ürettiğimiz fikirleri, taleplerimizi ileteceğiz.”

Saraçoğlu için Ulucanlar modeli

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan kimse Saraçoğlu Mahallesi’nin sahibi değil diyerek, “Saraçoğlu Mahallesi’nde meslek odaları ve halkın katılımı olmadan bir iş makinesi girerse orayı Ankara’nın gezisi olma potansiyeline dönüştürme hakkımız olduğunu daha önce ifade ettik. Saraçoğlu bizim için önemli. Kent merkezinde olması, Cumhuriyet döneminin mimari eseri olmasından kaynaklı bizim için, kent için hayati bir mesele. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak sadece muhalefet eden bir örgüt değiliz, fikir üreten, çözüm üreten bir örgütüz aynı zamanda. En Güzel örneği ise Ulucanlar Cezaevi’dir. Büyükşehir Belediyesi Ulucanlar Cezaevi’nin yıkıp ayakkabıcılar çarşısı yapacaktı. Dönemin Adalet Bakanlığı’nın desteklemesi ile Ankara barosu ile süreci koordine ettik. Eksiklikleriyle beraber Ulucanlar Cezaevi bugün ayakkabıcılar çarşısı yerine müzeye dönüştü. Saraçoğlu ile ilgili de fikir yarışması açtık. Yarışmaya mimarlar ile mimarlık öğrencilerinden kamusal kullanımı yüksek bir noktada tutan fikirlerle karşımıza geldi. Sokak’ta yaptığımız Yönetim Kurulu toplantısında herkes fikrini Cumhurbaşkanı’na götürüyorsa biz de fikrimizi götürelim önerisi geldi. Cumhurbaşkanı’na yarışma ile elde edilmiş fikirlerimizin olduğunu, kamuoyunun ve halkın katılımını da sağlayacak bir proje sürecinde Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak var olduğumuzu ilettik. Cumhurbaşkanı’nın çok heyecanlandığını söyleyerek bize dönüş yaptılar. Ankara Ticaret Odası Başkanı uygun görürseniz toplantıda olacak dediler, bizim için hiçbir sakıncası yok. Ankara Ticaret Odası Başkanı zaten bizim üyemiz olduğunu ilettik.” Şeklinde konuştu.

herhangi bir yıkım yapmadan Saraçoğlu mahallesinin bir kamusal alana dönüştürülebileceğini söyleyen Candan, “ Halkın katılımı bizim için çok önemli, 3 Eylül 2013 saat 16.30’da Cumhurbaşkanlığı’nda Saraçoğlu zirvesi yapacağız. Ankara için olumlu bir fikir çıkar ve tüm bilgi birikimimizle katılımcı bir modelle, hep birlikte Saraçoğlu’nu kamusal bir alan olarak yaşatabiliriz diye umut ediyoruz” dedi.

ODTÜ yoluna dava yolu açıldı

ODTÜ yoluna dava açmaya hazırlandıklarını belirten Oda yöneticileri ODTÜ’den geçecek yolu da değerlendirdi.

Hakkan: “ODTÜ ve Yüzüncü yıldan geçecek yol tartışmalarında Melih Gökçek 200 ağaç kesilecek diyor ama çalı grubu dahil olmak üzere, 7000 ağaç kesileceğine dair tespitler var. ODTÜ öğretim görevlileri ve öğrencilerin tespitine göre 4500 ağaçtan bahsediliyor. Emekle ağaçlandırılmış bir alan. Metro çalışmaları bitmemişken, Ulaşım ana planı bitmemişken Melih Gökçek yangından mal kaçırırcasına ODTÜ’den yol geçirmek istiyor. Ulaşım ana planının sonuna geldik açıklaması da oldukça ilginç, kısa sürede hazırlanabilecek bir şey değil. sürece baktığımızda, AOÇ yolları, ODTÜ yolu ve teleferik örneğine baktığımızda Gazi üniversitesine sipariş edilmiş bu plan hukuka dayanak olarak karşımıza çıkabilir. Bu olumsuz sürecin meşruiyetini oluşturabilir. Yakın zamanda hukuki bir süreçle karşı karşıya geleceğiz. Gazi Üniversitesi’ndeki bu planı yapan yetkilileriyle çalıştay yaparak, bu planın meslek örgütleri ile paylaşılması gerektiğini de söyledik. Herhangi bir paylaşım olmadı. Planın meşruiyeti de tartışılır. Bilimsel verilerle fikrimizi söylemek istiyoruz. ODTÜ’deki gençler, bölge halkı, Ankaralılar eylem kararı aldı, ODTÜ’den geçecek yol çok rahatsız edici, bizler de onları destekliyoruz. Hukuki süreçle ilgili, bilimsel raporları hazırlayarak hızlıca dava açacağız. Yönetim kurulu kararlarını aldık. Önümüzdeki hafta en geç hukuki süreç başlayacak. Hızlı davranmalıyız çünkü Melih Gökçek’te hızlıca davranarak ulaşım ana planını yapıyor” Şeklinde değerlendirdi.

ODTÜ rektörü cesur olmalı

Hakkan ODTÜ rektörünün açıklamasına gönderme yaparak, “ ODTÜ rektörü daha cesur olmalı, bilim insanına yakışır açıklamalar yapıyor, baskı altında olduğunu tahmin ediyoruz. ASO ve ATO ODTÜ rektörünü Ankara’nın önünü kapamakla suçluyorlar oysa halk, bizim gibi bilimsel kuruluşlar ODTÜ’nün duyarlı hocaları, öğrencileri ODTÜ’nün yanında.” Şeklinde konuştu.

Sipariş plan

Ulaşım ana planının uzmanlardan, meslek odalarından görüş alınmadan 70 gün köprüsü gibi 70 günde yapılmasının kuşku verici olduğunu söyleyen diyen Candan, “Planı görmedik yalnız, plan motorlu taşıtların hedeflediği gibi azaltılmasını öngören bir plan olsaydı Melih Gökçek’in bir gecede karar verdiği yolların olmaması gerekirdi. Bir sipariş plan gibi görünüyor. Plan içerisinde muhtemelen AOÇ yolları ve ODTÜ’den geçecek yol da var. Sipariş plan gibi Belediye Başkanı’nın plansız uygulamalarının planlı hale getirilmesi, minareye kılıf bulunması anlamına geliyor. Bilimsel kriterler siyasi iradenin yanında kullanılıyorsa, bu bilimsel bilginin bilimselliği de üretenlerin bilim insanları olduğu da tartışılır. Gazi Üniversitesi’nin her süreçte karşımıza çıkıyor olması ise kuşku verici. AOÇ arazisinin ABD Büyükelçiliği’ne verilmesinde de karşımıza Gazi Üniversitesi çıkıyor, Ulaşım ana planın da da karşımıza çıkıyor. Yaptıkları planın temel politikası toplu taşımın yaygınlaştırılması olarak öngörülse de ODTÜ’den geçen sekiz şeritli yol bir toplu taşım uygulaması için midir çok merak ediyoruz? Uygulamaları kendi hedefleri ile çelişir durumda” dedi.

AKP hükümetinin simgesel tarihlerle hareket etmeyi önemsediğini belirten Candan : “ AOÇ yolarının 30 Ağustos zafer bayramında açılacak olması başka bir simgesellik ve bizim zaferimiz demek mi istiyorlar. İdeolojik ve öfke ile oluşturulan projeler kent ölçeğinde uygulanmakta. Kentlileri de yanlış yaşam biçimlerine sürüklemekte. ”

“Gökçek’in plansızlığının ceremesi ağaçlara çıkartılamaz”

Candan ODTÜ Rektörünün açıklamasında yer alan ODTÜ’nün koruma amaçlı planında Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklık payı istemesine dikkat çekti. Ortaklık payının endişe verici olduğunu vurgulayan Candan: “ Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklık payı istemesi demek ODTÜ’den geçecek yol bile rant projesi demektir. Rektör’ün açıklamasında bulunan bu nokta çok dikkat çekici. ODTÜ’den düzenleme yüzde 30-40 arasında düzenleme ortaklık payı isteniyor. Büyükşehir Belediyesi Koruma amaçlı planı onaylarız ama siz bize yüzde 40’lik düzenleme payını verin diyor. Bu alanı sosyal mekânları karşılamak için kullanacak. Bu demektir ki Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ yolu çevresinde bir yapılaşma planı var. ODTÜ’de mücadele eden herkesin orası çorak bir arazi iken ormana dönüşmesinde emeği var, yerinde tespit yaptık. 7300’e yakın ağaç katliamı yaşanacak. 1993’te bölge karayollarına devredilmiş olsa da bugün 2013 yılındayız. 28 Mayıs’tan Gezi isyanından sonra toplumsal duyarlılığı üst noktada yaşıyoruz. Çiğdem Mahallesi ve Yüzüncü yıl mahallesinde ki mahalle kültürünü yok edecek bir yol. ve otobanla bölgede çevre kirliğine yol açacak bir yol. 7300 ağaç kesilmesi kabul edilemez çözüm şudur ki, planlı programlı Belediye Başkanları’nın görevde olması. Yerel yönetim seçimleri yaklaşırken herkes kamu yararına imza atacak bir belediye başkanını bulup çıkarmak gibi bir sorumluluğu olmalı. Melih Gökçek’in başarısızlığını ODTÜ’de bulunan 7300 ağaç ve Ankara halkı çekemez.” Dedi   

 

Okunma Sayisi : 9134
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları