Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

Teleferik çözüm değil, düğüm

Ankara Şube Başkanı Hakkan : “Teleferik ulaşım sorununu çözmez”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ankara’da ulaşım planlamaları gündemli bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, Yönetim Kurulu üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ve yedek yönetim kurulu üyesi Özlem Dengiz Uğur katıldı.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, teleferik sistemi kurmak isteyen Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirdi.

“Dünyadaki teleferik örneklerine bakılarak yapılmış hesaplamalar gösteriyor ki teleferik sistemi milyon dolarla ifade ediliyor, böyle olmasına rağmen, ulaşım sorununu çözmüyor. Teleferik’in taşıyabileceği insan kapasitesi belli.”şeklinde konuştu. Hakkan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin teleferik ulaşımı hakkında bir rapor hazırladıklarını belirterek şunları kaydetti. “ 27 kilometreyi kapsayacak olan 5 hatlı teleferik yatırımı, 324 milyon dolarlık bir maliyeti buluyor. Taşıma kapasitesi ile maliyet kıyaslandığında tartışma götürmez şekilde pahalı, mali açıdan ve ulaşım politikaları açısından uygulanabilir hiçbir tarafı yok”

“Sadece 2 bin kişi taşıyabiliyor”

Mimarlar Odası Ankara Şube sekreteri, Tezcan Karakuş Candan “ Ankara’nın ciddi bir ulaşım planı yok. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, ulaşımı günlük çözümler üreterek, günlük düşünerek çözemez, günlük düşüncelerle kent yönetilemeyeceğini daha önce gördük 18 yıl metroyu bitiremedi ve Ulaştırma Bakanlığına devretti. Otobüslerle saatte 6 bin kişi, metrobis ile 12bin- 40 bin kişi, Ankaray gibi hafif raylı sistemlerle 25- 30 bin kişi, metro ile bir saatte 70 bin kişi taşıma kapsitesi varken teleferik ile saatte 2000 – 2500 kişi taşınabiliyor. Teleferik yapmak yerine 10 bin kişiyi taşıyan bir raylı sistem yapılabilir, pahalı, düşük kapasiteli ve kaza yapıldığında ölüm oranı çok yüksek bir ulaşım. Vergilerimizle ayrılan bütçeler bu kadar hoyratça harcanmamalı” şeklinde ifade ederek, Ankara’nın bir an önce bilimsel veriler ışığında ana ulaşım planı yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Okunma Sayisi : 11510
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 01.03.2021 - 10:38:25
Şu an 69 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları