Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.

Mania hattına bilirkişiden ikinci mani

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davada mania hattı bilirkişi raporuna takılı kaldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, bilirkişi raporunu değerlendirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Eskişehir yolu üzerindeki Büyükşehir Belediyesi’nin mania hattını kaldırması kararına dava açmıştı.  Bilirkişi, bölgede Etimesgut ve Güvercinlik havaalanlarının bulunması sebebiyle mania hattının kaldırılmasının şehircilik ilkelerine aykırı olduğu tespitinde bulundu.

 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan bilirkişi raporunu açıklayarak,Mania hattı için açtığımız dava da bilirkişi raporu lehimize sonuçlandı. Etimesgut ve Güvercinlik havaalanından kaynaklı mania hattı var. Eskişehir yolu hattında ise kent gelişiyor ve yüksek yapılar, rezidanslar, konutlar  ile bir yoğunlaşma bulunuyor.  Mania hattı da Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yoğun yapılaşmaya  engel olarak görülüyor. Belediye meclisi aldığı kararda mania hattını kaldırmak istemesi üzerine, Mania hattı ile ilgili iki bilirkişi keşfi yapıldı.  ilk keşifte, bilirkişi raporu kamu yararına uygun olmadığı ve olduğu ve bu konunun Büyükşehir belediyesinin yetkisinde olmadığı yönündeydi. Fakat, bunun ayrı bir uzmanlık konusu olduğu için itirazlar üzerine sivil havacılık uzmanlarının ikinci bilirkişi keşfi yapıldı. Dün bize tebliğ edilen keşfe göre şehircilik ilkelerine uymadığına karar verildi. Mahkemenin de bu çerçevede karar vereceğine inanıyoruz. Rapor doğrultusunda mahkemeden bir iptal kararı bekliyoruz. Bilirkişi raporunda, Etimesgut ve Güvercinlik askeri havaalanları ve mevcut mania hatları nedeniyle o bölge ve kesimlerde yükseklik sınırlaması getirilmesi ve uygulanmasının kaçınılmaz olduğu üzerinde duruluyor. Bilirkişiler, imar mevzuatına, üst ölçekli plana, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı yönünde karar veriyor.” İfadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin mania kaldırılmalı yönündeki meclis kararında,  Halk Bankası, Atom enerjisi Kurum binası ve J W Marriot Otel’i mania hattını aşmış olması sebebiyle örnek gösterdiğini hatırlatan  Hakkan, “ Mania hattının geçerli olduğunu düşünürsek eğer Büyükşehir Belediyesi’nin de mania kotunu aştığına dair örnek verdiği bu binaların ruhsat iptalleri bile olabilir. Şu süreçte, bilirkişi raporuna göre bile bizim için artık ruhsatları tartışmalıdır ” dedi.  

Demir Kafes parselinde gizli emsal

Hakkan’ın açıkladığı ikinci bilirkişi keşfi ise Demir Kafes oldu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Demir Kafesin bulunduğu parsele ilişkin yapılan 1/5000 ölçekli nazım imar 1/1000 ölçekli uygulama imar planının (13.09.2012 tarihli belediye meclis kararı ile onaylanan) iptali için dava açmıştı. Hakkan konuya ilişkin olarak : “ Demir kafes Ankara’nın en tartışmalı alanlarından, Kentsel dönüşüm için konut stoğu yapmak üzere YDA firmasına devredilmişti. Alan çok önemli bir taraftan AOÇ koruma amaçlı imar planının içinde kalan bir alan, burada planlama koşullarında emsalin 2’den 3.20’ye yükseltildiğini biliyoruz. Plan notlarında birçok alan da  emsal dışı bırakılıyor ve  inşaat yaklaşma mesafeleri kullanıma açılıyor ki imar yönetmeliğine aykırıdır. Yola beş  metre yakınlıkta inşaat yaklaşma mesafesi ve bu yükseklikte yapılar için çok büyük yoğunluktur.  Binaların arası bile altı metreykrn beş metre mesafe. Demir Kafes parseli, YDA firmasına yüksek gelir grubuna hitap edecek konut yapması için devredilirken, YDA firması bununla da yetinmedi ve plan yapma yetkilerini de aldı.  Buradaki plan yapma yetkilerinin firmada olması durumu çok sıkıntılı. Bilirkişi raporu da yine aynı şekilde planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine ve kamu yayarına aykırı bulmuş. Planın •    Planın gizli emsal yüksekliği getirdiğine yer vermiştir.  Kamu yararını koruyan güzel kararlar çıkıyor olmasını önemli buluyoruz.” Şeklinde değerlendirdi.

“Bezci’nin borcu var”

yapılan basın toplantısında ATO Başkanı Salih Bezci’nin TMMOB yasasını destekleyen ifadelerinden rahatsızlık duyduğunu da belirtti. Bezci TMMOB Yasası’nın ardından, “Temennimiz harç adı altında alınan ücretlerin haraca dönüşmemesidir” ifadelerini kullanarak hiçbir meslek de üçlü denetim yok. Denetim de Belediyeler ayrı TMMOB ayrı yetkili durumdaydı” demişti. Bezci’nin sözlerine tepki gösteren, Hakkan: “Salih Bezci mimardır, bizim üyemizdir. İkimiz de kamu yararına çalışan örgütlerin sorumlularıyız. Böyle sorumlulukları olan insanlar bu açıklamaları yaparken dikkatli olmalı. Meslektaşımız ve üyemiz olarak da Bezci’yi özür dilemeye davet ediyoruz.  Ben de ayrıca  Ankara Ticaret Odası üyesiyim aidat ödüyorum beni de denetleyen Oda.  Ankara Ticaret Odasına da hiç aidat borcum yok. Zamanında ödüyorum ve şikayet etmiyorum.  Ama ATO  başkanı Salih Bezci’nin Odası’na karşı yükümlülükleri çerçevesinde aidat sorumluluğunu taşımadığını söyleyebilirim.” Şeklinde konuştu.

Okunma Sayisi : 14779
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları