Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
28 Mart 2013

Stadyum tasarımı mimarları güldürdü

Eskişehir yolu üzerine yapılması planlanan stadyumu Bakan Suat Kılıç tanıtmıştı. 40 bin seyirci kapasiteli stad için Suat Kılıç “Cumhuriyet’in başkentine yakışır bir stad ortaya çıktı” şeklinde tanıtımını yaptı.   Stadyum tasarımı ise mimarları güldürdü. Stadyum çizimlerini inceleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan stad tasarımı hakkındaki eleştirilerini sıraladı.

“Ankara’ya yakışık değil”

Hakkan, Avrupa kentlerinden birçok stad fotoğraflarından örnekler vererek, şöyle konuştu: “ Stadın yeri hakkında bir tartışma sürüyor ama tasarımı, bir yığın bezemelerle, kişiliksiz, kimliksiz bir yapı oluşturuyor. Ankara’ya yakışık değil. Bu yapı Ankara’nın hangi kimliğine uyuyor.?”

Hakkan Kayseri’deki Kadir Has Stadyum’unu örnek vererek, bu yeni bir örnek ve bir modern mimari ve teknolojiyi dahi yapısında okutuyor. İkisi arasında dünya kadar fark var. Arena Stadyumu’da yeni ve özgün bir tasarım, Bursa Sporun yapacağı stad aynı şekilde, Bayer Münih’in stadı’nı düşünün bunlarla karşılaştığımızda Ankara stad çizimine bakıyoruz. Yeni bir örnek gibi önümüze konmuş, bu mudur Ankara’ya yakıştırdıkları?, kolonları bezemelerine bakıyoruz hiç yakışmıyor  ” dedi.

Minaresi eksik

Tezcan Karakuş Candan tasarıma minare çizilirse stadtan çok camiye benzediğine dikkat çekti. Candan, “Gördükleri her boşluğu kendi ideolojik bakışlarına göre doldurmaya çalışmaları doğru değil. Stadyumlar Olimpiyatlardan kaynaklı yapılmaya çalışılıyor. Tüm alanlarda kentsel planlama ve mimarlık rafa kalkmış durumda. Kafalarına göre olimpiyat varsa stad yapalım anlayışındalar. Mimari özgün bir tasarımdır. Ekstra bir şeyi bir tasarıma projeye koyarsanız, tasarımda olmayan şeyi koyarsanız göze batar. Şimdi stad tasarımlarına minare koyduğumuzda göze batmıyor, cami ve külliyeyi andırıyor “ dedi.

Bazı istatistikleri de hatırlatan Candan, “ Stadyumları tartışacaksak, Türkiye’nin AKP dönemindeki spor politikalarına da bakmak lazım. Spor politikaları ile değerlendirip mekana yansıtmalılar. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın toplumun spor yapabilen, sağlıklı bireyler haline getirebilecek bri politikası var da bu politikasına uygun olarak mı stad yapıyor? Yoksa Olimpiyatlar gelecek, boş bulduğumuz yerde rant sağlayalım diye mi yapılıyor? Türkiye’nin %68’i spor yapmıyor, maalesef, Ankara’nın %54’ü spor yapmıyor. Alt gelir gruplarının %80’i spor yapmıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı toplumu spor yapabilecek bir yere getirebilmiş mi? Hayır. Spor ile yaşam alışkanlığına dair politika yürütmemişler. İstanbul’da yaşayanların % 70’i spor müsabakası izlemezken, Haydarpaşa’nın çevresine 70 bin kişilik stadyum yapacaklarmış. Bunların hepsi olimpiyatlarla birlikte marka şehirler söylemlerinin rantsal ölçekte yansıması. Bizim yarışan kentlere değil, planlı, insan odaklı kentlere ihtiyacımız var. Her kentin özgün bir kimliği var. Bir kenti olimpiyatların izlenmesi üzerinden konumlandıramazsınız. Olimpiyatlarla birlikte tüm dünyada yerinden edilmelerde başlıyor. Bunun için artık geçici spor alanları tartışılıyor.“ şeklinde konuştu.

Mimarlar Odası’nda yapılan toplantıda barınma hakkına değinildi.  Barınma Hakkı Bürosu’ndan toplantıya katılan isim Candaş…. Oldu. Candaş, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yarın başlatacağı Konut Hakkı Sempozyumu çerçevesinden Türkiye’ye gelecek olan BM raportörleri ile buluşacaklarını ifade etti.  “ Türkiye’de konut hakkı ihlalleri devam ediyor. Yasal anlamda bu ihlalleri kolaylaştırmak adına Türkiye’nin iç hukukunda yeni düzenlemeler yapıldı. Hem Uluslar arası kamuoyunun dikkatini çekmek için hem de bir basın toplantısı düzenlemek için saat: 13.00’de BM raportörleri ile buluşacağız Yazıyla BM raportörlerine konut hakkı ihlallerini sunacağız. Baskıların kaldırılması için Birleşmiş Milletler’i göreve davet edeceğiz” dedi.

Hakkan konuyla ilgili olarak : “Yarın BM raportörleri misafirimiz, misafirlerimizle teknik gezi yapacağız. Kentsel Dönüşüm sürecinin Türkiye’deki uygulamaları hakkında soru yönelttiler. Bilgi talep ettiler.  Uygulamalar hakkında bilgilendirme yaparak, Çinçin, Hıdırlıktepe, Atıf Bey, İsmetpaşa, Mamak ve Dikmen Kentsel dönüşüm alanlarını birlikte gezeceğiz” dedi. Candan ise Uluslararası boyut taşınmasının barınma hakkı mücadelesi açısından önemli olduğunu vurguladı.  

Okunma Sayisi : 14163
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.05.2024 - 12:23:36
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları