Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
29 Ağustos 2013

AOÇ‘de SİT KALKIYOR, Devlet Mezarlığı Tören Girişi kapanıyor.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan Başbakanlık Hizmet Binası nedeniyle Atatürk Orman Çiftliği tarihi çekirdek alanın sit derecesi kalkıyor. Başbakanlık hizmet binası girişiyle karşı karşıya olan Devlet mezarlığı tören alanı girişi kapatılıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Odaya gelen bilgiler ve yetkililerle yapılan görüşmeler sonucunda, Başbakanlık Hizmet binasının yapılması için 1.Derece Sit alanı olan AOÇ’nin 3.dereceye düşürüldüğünü, bununla ilgili davalar devam ederken, AOÇ de tarihi çekirdek alanda SİT’in tamamen kaldırılmak istendiğini ifade etti. Candan “ Ankara 1 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü uzmanı tarafından hazırlanan raporda, tarihi çekirdek alan içerisinde kalan 63886 ada 5 parselin tarihi sit statüsünün kaldırılmasının uygun olacağı görüşü ile Ankara 1 numaralı Kültür varlıklarını koruma bölge kururu tarafından 5 Ağustos 2013 tarih 865 sayılı kararla onaylanmıştır. Koruma kurulları Başbakana bağlı onların istediklerini yerine getiren bir kurul haline gelmiştir. Tarihi sit özelliği kaldırılan ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak belirlenen kararı yargıya taşıyacağız.” dedi

Devlet Mezarlığı Tören Alanı giriş yolu kapanıyor

Candan Başbakanlık Hizmet Binasının yapılmasıyla birlikte Atatürk Orman Çiftliğinin güvenlik nedeniyle halka kapatılacağını ve oradan kuş uçurtmayacaklarını daha önce defalarca kez ilettiklerini söyleyerek, “bunun ilk örneği Devlet Mezarlığının başına geldi.” Dedi. Candan “Başbakanlık Hizmet Binası girişi Devlet Mezarlığı Tören yolu’ ile karşı karşıya, Başbakan’ın “hizmet binasına girerken, Devlet Mezarlığı girişini görmek istemediği, bu tören yolunun kapatılması istediği için plan değişikliği yapıldığı bilgisi tarafımıza iletildi. Bunun üzerine yaptığımız görüşmelerde, tören alanı yolunun kapatılarak, kullanılmayacağı, nizamiye girişlerinin ve kulübelerinin kaldırılarak yıkılacağı bir plan değişikliği önerisi hazırlandığını öğrenmiş bulunmaktayız. Milli Savunma Bakanlığı’na görüş sorulmadan hazırlanan bu plan değişikliği emri vaki olarak Bakanlığa sunulmuş olması da bilgimiz dahilindedir.” dedi. Devlet Mezarlığı projesinin müellifi Mimar Özgür Ecevit’in bu süreçten herhangi bir bilgisi ve onayı olmadığını ileten Candan, “Bir ülkenin yöneticilerinin, ülkenin Kurtuluş Savaşında şehit düşmüş Gazilerinin yattığı yerin, tören giriş alanını keyfi bir şekilde, beğenmedim değiştirin deme hakkı yoktur. Bakanlar, başbakanlar, milletvekilleri gelip geçici olduklarını bu halka hizmet etmek için orada olduklarını unutmamalı. Milli Savunma Bakanlığı’nın yetki alanında olan Devlet Mezarlığının tören girişinin kapatılmasına müsaade edilecek mi? göreceğiz?” dedi.

AOÇ arazisi içinde yer alan halka açık olan 536.000 metrekarelik bir alanda bulunan Devlet Mezarlığı 356.000 metrekare yeşil alanı Başbakanlık hizmet binası ile birlikte halkın rahatça dolaşamayacağı bir alan haline gelecek diyen Candan “Başbakanın hedefinde Cumhuriyetten sonra Cumhuriyetin kurulması için Kurtuluş Savaşı’nda Şehit düşen Gaziler’in mezar alanları var. Bu durum tamamen ideolojik ve kabul edilemez, her iki kararı da yargıya taşıyacağız” şeklinde konuştu.  

 

Okunma Sayisi : 7345
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.04.2021 - 21:47:05
Şu an 61 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları