Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

Atatürk Orman Çiftliği işgal ediliyor

Mimarları Odası Ankara Şubesi, AOÇ’deki ağaç kesimine ve talana sitem yağdırdı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi İmran Karaman’ın katıldığı basın toplantısında, AOÇ’nin kısa tarihçesine değinilerek AOÇ’nin yok oluşuna sitem yağdı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, AOÇ’nin kuruluşundan bugüne kadar uğradığı işgallerle toprak kaybını eleştirerek “150 bin dekara ulaşan AOÇ alanı, bugüne gelindiğinde 20 bin dekara kadar düşüyor. Bu, AOÇ topraklarının işgal edildiğinin göstergesidir. Neler var AOÇ topraklarında? Fabrikalar, lojmanlar, tarım, ticaret müdürlükleri var . Alpaslan Türkeş’in mezarının bulunduğu alan ise tahsis değil protokol ile verilmiş durumda. Şimdi bir kentsel dönüşüm alanı içerisinde, TOBB üniversitesinin olduğu alandan gar binasına kadar büyük bir alan söz konusu. AOÇ arazisinden alarak oraya yapılacak Başbakanlık binasını İstanbul yoluna bağlamak niyetindeler herhalde, 40 metrelik bir yoldan bahsediliyor. Yol değil otoban demek daha doğru. Atatürk Ormanı’nda ciddi bir ağaç kesimi var, bunları tespit ettik hafta sonunda basınla birlikte tespit edeceğiz. AOÇ’nin farklı yerlerinde ağaç katliamları var. Kent için çok önemli bir alanı yok ediyorlar” dedi.

“AOÇ’de bir yaşam biçimi örneği var”

Hakkan’ın ardından söz alan Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan AOÇ için uluslararası bir mücadele başlatacaklarını bu konuda  uluslararası ölçekteki bilim adamlarının istediği rapor hazırlığında olduklarını belirtti. Candan, “AOÇ’nin kent ve toplumsal yaşmadaki yeri ile birlikte, bir dönemin üretim süreçlerini ve bunun fiziksel yerleşkesini de temsil etmesi açısından önemli bir yerleşim olduğunu ifade etti. Kültürel peyzaj alanı olma özelliği taşıyan Atatürk Orman Çiftliğinde bulunan yapılar, işçilerin lojmanları, çalışanların çocukları için yapılan okullar, ortak yemekhane, çamaşırhane, hamam, eğlence yerleri fabrikalar o dönemim üretim süreçlerinin yerleşime ve peyzajına yansımasının birlikteliği olarak ta önemli bir değerdir. AOÇ’nin Atatürk’ün emaneti ile birlikte Cumhuriyet döneminin yaşam ve üretim ilişkilerini de açığa çıkartan bir kültürel peyzaj alanıdır” dedi.  AOÇ’ye sahip çıkmak için,  Ankaralıları, eylemlerle birlikte,     AOÇ ürünleri tüketmeye, pikniklerini AOÇ de yapmaya, çocuklarına AOÇ’yi gezdirmelerini önerdi. Candan Hükümetin AOÇ’ye başkanlık sarayı yapması ise ideolojik olarak değerlendirdi.

 

Okunma Sayisi : 16685
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.04.2021 - 21:47:05
Şu an 66 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları