Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

Şubemiz Kent Gündemini Değerlendirdi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, 02 Mayıs 2012 Çarşamba günü yaptığı bir basın toplantısı ile kent gündemini değerlendirdi. Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ali HAKKAN, Sekreter Üye Tezcan KARAKUŞ CANDAN, Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri Muteber OSMANPAŞAOĞLU ve Özlem DENGİZ UĞUR’un katılımı ile gerçekleştirilen toplanda Atatürk Orman Çiftliği Arazisi, Olgunlar Sokak, Atatürk Bulvarı ve üst geçitler ile ilgili bilgilendirme yapıldı ve bu konuda şube görüşü kamuoyu ile paylaşıldı.

Ankara’nın Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana planlı bir şekilde oluşturulmuş olan en önemli sosyal alanlarından olan ve kentin önemli nefes alma alanlarından olan AOÇ  Arazisi’nin yavaş yavaş yok edilmeye çalışıldığı tespiti ardından, bu alanın önce sit derecesinin 1 ‘den 3’e düşürüldüğü, alandaki ağaçların teker teker yok edildiği ve sosyalleşme alanlarının  ortadan kaldırılarak bu alanın bir “otoban ve fast food alanı”na dönüştürüldüğü belirtildi. Yeni bir Başbakanlık Konutu’nun bu alanda inşa edilmesinin planlandığı ve bu yapının projelerinin  hazır olduğu konusunda bilgi sahibi olduklarını ifade eden yönetim kurulu üyeleri,  ayrıca geçtiğimiz hafta bu alanın “kentsel dönüşüm alanı” olarak ilan edilerek bu konudaki Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayınlandığını ifade ettiler. Bu konuda Şube’nin tavrının bu alanın Cumhuriyet değerleri ile birlikte korunması için kamuoyu yaratılması ve bu değerlerin hatırlatılması olduğunu belirten Ali HAKKAN, AOÇ Arazisi hakkındaki bu projelerin, henüz mecliste görüşmeleri dahi tamamlanmamış olan Afet Yasa Tasarısı’nın ilk uygulaması olduğunu söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin Olgunlar Sokak’ın yeniden düzenlenmesine ilişkin fikir ve projelerine değinilen ikinci gündem maddesi hakkında ise, “Olgunlar Sokak’ın ne trafiğe açılması ne de mevcut sınırları ile yeniden düzenlenmesi doğru bir uygulama olmayacaktır. Bu sokağın Konur Sokak ve Karanfil Sokak ile birlikte yayalaştırılması ve bir başkente yakışır şekilde kentlilerin kullanımına açılması gerekmektedir.” açıklaması yapıldı.

Bir diğer gündem maddesi ise Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden biri olan Atatürk Bulvarı üzerindeki yapıların cephelerinin değiştirilmesi idi. Daha önce bu konuda Belediye Meclis kararı olmadığı belirtilmesine rağmen geçtiğimiz hafta Bulvar üzerindeki yapıların kullanıcılarına ve sahiplerine projenin uygulanması konusunda yazıların gönderilmeye başlandığı belirtildi. Projenin bu yöntemle uygulanmasının telif haklarının ihlali anlamına geldiği vurgulanan açıklamada, bu projenin TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile birlikte yürütülmesi gerektiği belirtildi. Şube’nin müellif olan meslektaşlarımız ile birlikte katılımcı bir sürecin örgütlenmesi konusunda her türlü desteği sunmaya hazır olduğu, Bursa’da böyle katılımcı bir sürecin örgütlenebildiği ve böyle bir sürecin Ankara’da da yaşanmaması için bir sebep olmadığı vurgulandı.

Bu gündeme ek olarak Bulvar üzerinde bulunan, 1949 yılında inşa edilmiş, Ankara kültür, sanat ve siyaset tarihinde önemli bir yere sahip olan Büyük Sinema’ya (Bugün Büyük Çarşı)  dikkat çekerek, yapının bugün özgün işlevinden oldukça uzaklaşmış, gelinlik çarşısı olarak kullanıldığı belirtildi. Kent merkezlerinin kültür ve sanat işlevi çerçevesinde düzenlenmesi halinde “yaşayan kentler”e sahip olacağımız açıklamasına ek olarak Atatürk Bulvarı’nda yapılacak biçimsel değişiklikler yerine Büyük Sinema’nın özgün işlevi ile kente kazandırılmasının daha anlamlı olduğu açıklaması yapıldı.

Son olarak, üst geçitlerin altında bulunan büfelerin kaçak olması ve yıkılması hakkındaki gündemi değerlendiren Tezcan KARAKUŞ CANDAN “yayaya saygılı bir kent yaşamının oluşturulabilmesi için yalnızca büfelerin değil  ‘zaten yok hükmünde olan’ tüm üst geçitlerin yıkılması gereklidir.” şeklinde konuştu.

 

 

Okunma Sayisi : 12517
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 25.02.2021 - 14:49:33
Şu an 52 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları