Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
17 Aralık 2013

Saraçoğlu’nda elimiz taşın altında

Halk arasında Saraçoğlu Mahallesi olarak bilinen Namık Kemal Mahallesi tekrar riskli alan ilan edildi.  Mahalle daha önce riskli alan ilan edilmiş ancak Danıştay riskli alan kararını bozmuştu. Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Saraçoğlu Mahallesi’nin geleceği konuşmuş bu görüşmenin ardından katılımcı bir model için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Ticaret Odası ile ortak çalışmaya başlanmıştı.  Saraçoğlu Mahallesi’nin aslına uygun restore edilerek, yıkılmadan ve yeni yapı yapılmadan kamusal alan olarak katılımcı bir modelle halka açılması konusunda temel ilkelerde anlaşmaya varılarak  süreçte protokol aşamasına gidildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Mimarlar Odası ile ortak çalışma yürüttüklerini açıklamıştı, Yıkım olmayacağı konusunda da her üç taraf yapılan toplantılar sonucunda anlaşmaya vardı. Mimarlar Odası Ankara Şube Yöneticileri bu aşamada yeniden Saraçoğlu Mahallesi’nin riskli alan ilan edilmesinin yıkım riskini taşıyabileceğini söyledi.

 “Saraçoğlu için elimizi taşın altına koyduk ezilmesine asla müsaade etmeyiz”  

Mimarlar Odası Ankara Şube başkanı Ali Hakkan, “ Saraçoğlu Mahallesi’nde Protokol imzalanmaması, bize adım attırmıyor. Protokolden önce adım atmayacağımızı belirtmiştik. Protokol bir an önce imzalanmalı. Saraçoğlu’nun geleceği için kentin geleceği için çok önemli, Saraçoğlu mahallesi için Mimarlar Odası olarak elimizi taşın altına koyduk, ancak elimizin ezilmesinde asla müsaade etmeyiz. İşbirliği denilen süreç, bütün tarafların her şeyden haberdar olduğu ve birlikte karar verdiği bir süreçtir. Biz işbirliğinden bunu anlıyoruz. Ancak bazı adımları resmi gazeteden öğreniyorsak bunun adı işbirliği değildir.” Dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, “ Saraçoğlu Mahallesi’nin riskli alan ilan edilmesi doğru değil. Bu kararla Saraçoğlu’nun geleceği, kişilerin yöneticilerin inisiyatifine bırakılmıştır. Alan tescili, yapı tescili ve ağaçların tescilinin olduğu bir alanda, tescilin kaldırılarak tekrar riskli alan ilan edilmesi Saraçoğlu’nun geleceği açısından çok risklidir. Biz protokol imzalamak için 2 haftadır Çevre Şehircilik Bakanlığından haber beklerken, riskli alan kararının çıkması ilginçtir. Önceki riskli alana davamız devam ediyor. Bu riskli alan kararı içinde, hukuksal süreci Yönetim kurulu ile değerlendireceğiz. Saraçoğlu gibi mimari ve kültürel değer, kişilerin ve yöneticilerin inisiyatiflerine bırakılmayacak kadar değerlidir. ”dedi  

Okunma Sayisi : 10062
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 01.03.2021 - 10:38:25
Şu an 56 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları