Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
26 Eylül 2012

Mimarlık Şenliği “AOÇ” diyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin düzenlediği Mimarlık Şenliği 1-13 ekim tarihlerinde AOÇ vurgusuyla gerçekleştirilecek.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, bugün gerçekleştirilen basın toplantısında Mimarlık Haftası’nda gerçekleştirilecek olan etkinlikleri açıkladı. Candan Mimarlık Haftası etkinliklerine Atatürk Orman Çiftliği’nin damga vuracağını belirterek Mimarlık Şenliği’nin ayrımcılığın ve güvensiz konutların kentlerde olmaması ve eşitsiz koşulların ortadan kaldırılmasının bir ifadesi de olduğunun altını çizdi. Candan, “Mimarlık Şenliği teması olarak belirlediğimiz Başkentin Geleceğini Tasarlamak “kimlik/gelecek/yaşam üzerinden programımızı  oluşturduk. Ankara’nın kimliksizleştirilmesi, sit alanlarının düşürülmesi, yeşil alanların tahribatı ,ulaşım sorunu ile yaşananlardan yola çıkarak başkentin geleceğinin nasıl tasarlanacağının arayışı içinde olacağız. Kentte nefes alma alanı ve tarımsal alan olarak peyzajlandırılan emek ve üretim ilişkileri sürecini de gözler önüne seren AOÇ Mimarlık Şenliği’nin ana gündemini oluşturacak” dedi.

Candan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Atatürk Orman Çiftliğinin kültürel-peyzaj alanı olarak ilan edilmesi için Peyzaj Mimarları Odası ile birlikte UNESCO’ya başvurulması konusunda Çevre Şehircilik Bakanlığına  Rapor gönderdiklerini kendilerine verilen yanıtı gayri ciddi olarak niteledi. Dava sürecinin sürdüğünü söyleyen Candan, “Şubat ayında Gazi Orman  tesislerinde Başbakanlık konutunun yapılabilmesi için 1. derece sit alanı 3. dereceye düşürülmeye çalışılıyor. Başbakanlık dava sürecine müdahil olmak istedi ve en son önceki gün müdahilliği kabul edildi. Ancak dava süreci devam ederken hala AOÇ’de ağaçlar kesiliyor, tahribat yapılıyor bu hukuksuzluk kabul edilemez bir durumdur. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletinden giderek uzaklaşıyor. Başbakan’ın isteğine göre imar kararları veriliyor, yapılaşma açılıyor” yorumunu yaptı.

Mimarlık Şenliği’nin 14 atölyeyle başlayacağını duyuran Candan, tüm kentlilere açık olarak gerçekleştirilecek olan atölyelerde edebiyattan, sanata; medya ve iletişimden, Ankara yemeklerine kadar geniş bir yelpazede etkinliklerin süreceğini de ekledi. 1Ekim’de Mimarlık Şenliği’nde  başlayacak ve sürecek olan atölye başlıkları arasında: Kültür Atölyesi, Yeni Yerleşimler, Kentsel Dönüşüm ve TOKİ Atölyesi, Atatürk Bulvarı Atölyesi, Başkentin Katmanları Atölyesi, Fotoğraf Atölyesi, Karikatür Atölyesi, Edebiyat Atölyesi, Graffiti Atölyesi, Ankara Yemekleri Atölyesi, Yeşil Başkent Atölyesi,  Birlik Pazaryeri Katılımcı Tasarım Atölyesi, Ulaşım Atölyesi, Yerel Yönetimler Atölyesi yer alıyor.

AOÇ’nin geleceği tartışılacak

Candan mimarlık haftası etkinliklerinin AOÇ ağırlıklı olacak etkinlikleri şöyle anlattı “Mimarlık Haftası etkinlikleri mahallelerde halk buluşmaları ile gerçekleşecek, pazaryerlerinde, AOÇ sergisi açılacak imza standımız kentlilerle buluşacak, kentsel dönüşümle ilgili film gösterimleri ve söyleşiler yapılacak, afet yasası ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak.  1 Ekim’de AOÇ önünde saat 11.00de bassın açıklaması yapacağız ve Dünya Mimarlık günü mesajımızı AOÇ önünde tüm dünya ile paylaşacağız.  Koleksiyoncular Derneği ile  Atatürk Orman Çiftliği sergisini Konur Sokak’ta açacağız. Sergi gezici olacak ve imza standı ile birlikte mahallelerde dolaşacak. 6 Ekim’de “AOÇ’YE SAHİP ÇIKIYORUZ PİKNİĞİ” yapılacak, 8 Ekim’de “Atatürk Orman Çiftliği ve Ankara’nın Geleceği” başlığı altında Çin’den ve Almanya’dan bilim insanlarının  katılımıyla, ODTÜ’den Gazi Üniversitesinde meslektaşlarımızla AOÇ’nin geleceğini tartışacağız.

Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında özellikle riskli bölge ilan edilen ve yakın zamanda yıkıma başlanacak olan mahallelerde de olacaklarını ifade eden Candan, mahallelerde kentsel dönüşüme ilişkin film gösterimleri yapılacağını söyledi. Candan, yapılacak yıkımları şöyle değerlendirdi : “ Türkiye’nin 30 yerinde yıkımlar başlayacak, Afet Yasası’na ilişkin olarak insanların savunmasız bir alana sürüklendiğini, mülkiyet haklarının ortadan kaldırıldığını ve dava açma haklarının ellerinden alındığını daha önce söylemiştik. TMMOB meslek odalarının İl Kordinasyon Kurulları ( İKK) kapsamında seyyar gezici ekiplerle Afet Yasası’na dair halkı bilgilendirme toplantıları yapacak, bu süreçte yer alacağız. Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında dört bölgede halk buluşmaları yapıyoruz ve film gösterimleri ile kentsel dönüşümü anlatacağız. Kent İzleme Birimimiz, 10 soruda Afet Yasası çerçevesinde ne yapacaklarına dair dağıtılmak üzere broşür hazırlığı içerisinde, insanlara hem hukuksal, hem teknik destek vereceğiz.”

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın alt yapısı yok”

Candan Meslek Odaları’nın riskli alanların dönüşümü ve hasar tespitinde sürecin dışına itildiğini belirterek, “Bakanlığın riskli alan ilan ettiği yerlerde hasarlı yapı tespiti konusunda ciddi bir alt yapısı yok. Bunu özel sektörden isteyecek, özel sektörde kamu yararını düşünmediği için kar amacı güderek yapacak. Denetçi olarak meslek odaları süreçte yok. Devlet riskli yapıların tespitinde özel sektörle halkı  karşı karşıya getirecek” şeklinde konuştu.

Candan Birlik Parkı’na da değinerek, “ Büyükşehir Belediyesi Birlik Parkı’nın konut ve ticaret alanına çevirmeye çalıştı, mahalle sakinleri ise yaz demeden kış demeden eylemler yaparak direndi. Bu süreçte mimar meslektaşlarımızda vardı. Mahkeme konuta ve ticarete açma kararını iptal etti. Bu önemli bir örnektir. Hem riskli alanların dönüşümü hem de kentsel dönüşüm süreci başladığından bu tür örneklere ihtiyacımız var. Halk direndiği ve yaşam alanlarına sahip çıktığı zaman ve yargı bilimsel raporlar ışığında tespit yaptığı zaman anlamlı bir kazanım oluyor. Herhangi bir çivi çakılmadan Birlik Parkı’nda İptal kararının veriliyor olması çok önemli” şeklinde değerlendirdi.

Okunma Sayisi : 13700
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları