Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
21 Ocak 2013

“Koruma Kurulları Kimi Koruyor”

Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, TBMM Kültür Kongre Merkezi yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü’nün TBMM Kongre Kültür Merkezi yapılmasına ilişkin ilgili ada parsellerin 1.Derece Doğal Sit alanından çıkartılmasına yönelik Mimarlar Odası Ankara Şubesinden tepki yağdı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan  “1/10.000 ölçekli Nazım İmar Planı davamız devam ederken, davalık bir plana uygun olduğu gerçeğiyle, TBMM tesislerinin yapılmasına izin verilmesini doğru bulmuyoruz. Söz konusu davada yayınlanan bilirkişi raporu, Koruma Amaçlı Nazım İmar Planının kamu yararı içermediğini ifade etmiştir. Bu alınan kararlar kamu yararına yönelik bir yarar değildir, sadece seçilmiş milletvekillerinin kullanımına açılmaktadır, kamu yararı içermemektedir. AOÇ bugün halkın ulaşamadığı yollarla bölünen bir alan haline gelmiştir. 440 milletvekiline yapacakları bu alan milletin yarına değil, vekillerin yararınadır. Yargının acilen bu talanı durdurması gerekmektedir” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan “sit derecesinin kaldırılmasının teklif edilmesi yapılacak talanın boyutunu göstermektedir. Plan davalıktır, bilim insanları bizim hassasiyetlerimizi doğrulamış planın kamu yararı içermediğini açıklamıştır. Atatürk Orman Çiftliğinde yapılan talana yönelik toplumsal olarak hassasiyet çoğaldıkça, talan için gaza basılıyor. Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, Avusturyalı Mimar, Ernest Egli’nin yapılarının da bulunduğu alanın 1.Derece Doğal Sit alanından çıkartılmasını istemesi, dava sürerken, bilirkişi raporu lehimize gelmişken, yangından mal kaçırmaktır. Koruma kurulları kimi koruyor, bu ağırlığı taşıyamayacaklarsa hemen istifa etmeliler. Süreci yargıya taşıyacağız “dedi.  

Okunma Sayisi : 11477
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 25.02.2021 - 14:49:33
Şu an 51 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları