Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
01 Şubat 2013

Mani Hattında Yürütmeyi Durdurma Kararı

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin Etimesgut ve güvercinlik hava alanlarının mânia hatlarına ilişkin 13.04.2012 tarih 617 sayılı kararına, ilişkin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma davası açmıştı.

Mahkeme, Büyükşehir belediyesinin aldığı kararın kamu yararına aykırılık, şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uygun olmadığı, uygulanması halinde telafisi güç veya imkânsız zararlar doğurabileceğinden yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir.

Yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı  Ali Hakkan ve Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı  İ.Melih Gökçek’in yönetim tarzını eleştirdi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan “Melih Gökçeki defalarca kez uyardık, bilimsel planlama kriterlerine uymadan, kamu yararını düşünmeden rant odaklı karar alamassın, bunu meslek odaları ve bilim insanları ile tartışarak konunun taraflarından bilgi alarak yapması gerektiğini söyledik. Ama o ne yaptı? Her zamanki kavgacı ve ben bilirim üslubuyla Eskişehir yolunu yüksek katlı yapılaşmaya açarak rant kaygısını tescilledi. Mahkeme bilimsel raporlar ışığında, bizim söylediğimiz yaklaşımı tescil etti. Böyle mahkeme kararları Melih Gökçek’in iyi bir yönetici olmadığını, kamu kaynaklarını ve zamanını boşa harcadığını gösteriyor, umarız ders alır. Herkes aklını başına alsın Öyle ben yatım olduyla olmaz, Pilav değil Plan yapıyorsunuz.” dedi

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan “Mahkeminin yürütme kararını ve bilirkişilerin raporlarını okuduğumuzda, ortaya çıkan şey, Melih Gökçek’in işbilmezliği ve kendisini bakanlıklardan kurumlardan daha yetkili gören bir padişah zannetmesidir.  Büyükşehir Belediyesinin Mania Hattı ile ilgili verdiği karar, Eskişehir yolu aksını 30–80 katlı yapıların yapılmasına olanak sağlayacak kamu yararı içermeyen bir rant kararı idi. Mahkeme kararında anlaşılan o ki Melih Gökçek bu kararı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nında görüşlerini almadan karar vermiş. Bu da onun yönetme tarzının yanlışlığını, ortaya koyuyor. Eskişehir yolu aksı 80 katlı yapı yoğunluğunu kaldıracak,  alt yapıya sahip değil. Bunun bir rant kararı olduğu belliydi, eğer bu akıl dışı uygulamalarıyla kenti yönetmeye devam ederse, daha çok üzülecek, toplum yararını savunan bir meslek odası olarak, yürütmeyi durdurma kararını umutla karşılıyorum”.dedi Candan  “kararla ilgili Melih Gökçek’e ve onun ve yanında davaya müdahil olan Ankara Ticaret Odasına’da de bir kez daha geçmiş olsun” dedi.

Okunma Sayisi : 11389
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 01.03.2021 - 10:38:25
Şu an 63 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları