Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
25 Nisan 2013

Lokumcu’ya Anıt Mezar

Metin Lokumcu Anıt Mezar Yarışması Sonuçları, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde  yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Dört meslek odasının birlikte yürüttüğü Metin Lokumcu Anıt Mezar projesi hayata geçiriliyor.

Hopa’da Tayyip Erdoğan’ın protesto edilmesiyle çıkan olaylarda hayatını kaybeden Metin Lokumcu için yapılan Anıt Mezar yarışmasının sonuçları belli oldu.  İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açmış olduğu yarışmada kazanan eser, Hopa’da hayata geçirilecek. Anıt mezar, Jüri üyelerinden Erkal Tülek, Elektirik Mühendisleri Odası Serdar Çiftcan, İKK Sekreteri Bülent Tatlı, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, MMO Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu’nun katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.  

Makine Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu yarışmada birincilik alan eser sahiplerinin  Füsun Kavalcı ve Hüseyin Erol olduğunu açıkladı. Çervatoğlu “Hes mücadelesine, suyuna, havasına toprağına sahip çıkan Metin Lokumcu şahsında, AKP faşizmine karşı tüm muhalifleri 31 Mayıs günü, Hopa’ya davet ediyoruz.  Hopa’da bir anma etkinliği gerçekleştireceğiz, anma etkinliğinden sonra, Kemalpaşa beldesine geçeceğiz, dere kenarında, türkülerimizle, şarkılarımızla, Metin Lokumcu’nun ailesiyle birlikte Lokumcu’yu anacağız. Ayrıca Hopa’da 12 Eylül faşizminde işkencede hayatını kaybeden, öldürülen, gözaltında kaybedilen, tüm devrimcileri, 106 arkadaşımızı anacak bir “onurumuzdur” sergisi açacağız” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ise başka benzer bir projeyi daha yakın zamanda açıklayacaklarını söyledi. “ Böyle projeler süreci yaşatıyor, faşizme karşı  birleşik bir cephe olarak mücadele süreci devam ediyor ve daha da mücadeleyi kenetlendiren anlamlı bir proje. Oda yöneticileri olarak bize nasip olduğu için de onur duyuyoruz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan  anıt mezar eserini, örnek maketi üzerinden tanıttı. Candan: “ Anıt mezar üretilirken, simgesel olması ve üretilen kişinin, kişiliğini yansıtması gerekiyordu. Mezarda kurşun kalemi simgeleyen çelikler şeklinde sütunlar olacak. Bu kalemler aynı zamanda Metin Lokumcu’nun öğretmen kişiliğini’de simgeliyor.  Su öğesi ve toprak öğesi de var. Derelerin kardeşliği üzerinden Metin Lokumcu’nun yürüttüğü mücadelenin Lokumcu’nun mezarına da Can suyu taşıyacak. Karadenizin suyu eksik olmaz,  her yağmur yağdığında Metin Lokumcu’nun mezarına can suyu akacak. Mezar 120X240 cm ölçülerinde düşünüldü. Burada önemli olan, AKP faşizmine karşı mücadele aksı içinde simgeleşmesidir. Sanatın simgeselliğinin mimarlık ve mühendislik alanında buluşmasının ender örneklerinden birisi olacak. Yapılan simge eserlerin, zaman içinde gelecek kuşaklara kalması anlamlı. Tüm sivil toplum kuruluşlarını, demokratik kitle örgütlerini, Hopa’ya bu simgesel değerlere sahip çıkmak ve 31 Mayıs’ta baskılara karşı mücadeleye ortak olmaya  çağırıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

İKK Sekreteri Bülent Tatlı “ TMMOB olarak insana, doğaya sahip çıktığımızı her yerde ifade ediyoruz. Bunun bir yansıması olarak, Metin Lokumcu da derelerine, suyuna, doğasına yaşama dair varolan her duyarlılığa sahip çıktığından dolayı yanındayız. AKP faşizmi kazanamayacak” dedi.

Toplantıya katılan yarışma jüri üyelerinden Erkal Tülek ise “ Metin Lokumcu’yu sudaki suretler belgeselinde tanımıştık. Derelerine ve Çayına sahip çıktı, mücadelesi sürecek ve yanında olacağız.” Şeklinde ifade etti.  

Teleferik tepkisi

Yenimahalle – Şentepe arasına yapılacak olan teleferik hattı da toplantıda değinilen konular arasında yer aldı. Yenimahalle ve Çankaya Belediyelerinin desteği Teleferik davasında Büyükşehir Belediyesi’nin savunmasında yer aldı. Dava savunmasında yer alan, “Yenimahalle ve Çankaya Belediyesi’nin dava konusu projelere ilişkin yapılan görüşmelerde, projeyi olumlu ve yararlı karşıladıkları görülmüş. İstasyonların kurulacağı yerler konusunda destek vereceklerini bildirmişlerdir.” İfadeleri tepki çekti.

Yapılacak olan teleferik projesini değerlendiren Hakkan Yenimahalle Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’ni de eleştirdi. Hakkan “Teleferiğin analizini yapmıştık. Kent içi ulaşımın bir aracı olamaz teleferik. Yalnız Büyükşehir Belediyesi kararlı Bir taraftan Gazi Üniversitesi ile Ana ulaşım planı yapıyor, bir taraftan da tek başına teleferik projesini başlatıyor. Gazi ile yaptığı anlaşma boşa çıkıyor. Teleferiğin maliyeti açıklanmıyor. Gondola tarzı en ucuz teleferik kilometre başına maliyeti 12 milyon dolar yapıyor. Ulaşıma alternatif değil, destekleyen bir proje diyorlar, böyle şey olmaz. Dava sürecinde savunmalarında görüyoruz ki Büyükşehir Belediyesi Çankaya ve Yenimahalle Belediyesi  ile görüşmüş. Çankaya ve Yenimahalle Belediyeleri uygun görüş vermiş.  Teleferik projesine destek oluyorlarmış. Yenimahalle ve Çankaya Belediyesi hangi analizi yaptı da uygundur dedi, çok merak ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi biliyoruz ki Güvenpark’a sit alanına teleferik durağı koymaya çalışıyor. Çankaya Belediyesi buna nasıl uygundur diyor? Üstelik de plancı bir Belediye Başkanı. Dünyada toplu ulaşım aracı olarak böyle bir örnek yok, çok ilginç bir örnek. Hayalperest ve akıldışı bir proje. Kentte, üstünüzde 106 tane hareket eden kabin sistemini düşünün. Bir projenin mali açıdan ve görsel açıdan kente zarar vermemeli. ” Dedi.

“Allah kimseyi Büyükşehir Belediyesi’nin teleferik askısında bırakmasın”

Tezcan Karakuş Candan “ Hakkında onlarca dava süren teleferik sürecini başlatması, anlamsız ve kamu israfıdır. Yüksek maliyetli olduğu için maliyetini açıklayamıyor. Ulaşım sistemi bir bütündür. Bütüne göre yapılır. Tamamlayıcı bir projeden bahsediyor. Tamamlayıcılıktan söz edemez. Ulaşım bir plana göre yapılır.  Kızılay kent merkezinin, yaylaştırılması yavaşlatılması, bisiklet akslarının getirilmesi ana ulaşım planlarından olabilir. Aynı maliyete doğayı kirletmeyen, doğayla uyumlu bir ulaşım planı kurgulanabilir. Kamunun kaynaklarını bir belediye başkanının analiz yapmadan, kendi kafasına göre şekillendirmesi hem verdiğimiz vergilere hem başkente haksızlık oluyor. Saatte 4800 kişiyi taşıyacak bir teleferik sisteminin az bir maliyetle yapılması mümkün değildir. Melih Gökçek, 18 yılda metroyu bitiremedi, Yenimahalle – Şentepe teleferik hattını hemen bitireceğini söylüyor. 200 metre yükseklikte 106 vagon sürekli gidip gelecek diyor, Allah kimseyi 200 metre yükseklikte Büyükşehir Belediyesi’nin teleferik askısında bırakmasın.” Değerlendirmesinde bulundu. 

Okunma Sayisi : 12260
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.04.2024 - 16:35:37
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları