Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.

Gökçek’in Üslubu İçişleri Bakanlığı’na gidecek  

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bugün yaptığı rutin basın toplantısında, Hacıbayram’da yapılan çalışmalarla ilgili İ. Melih Gökçek’in Oda’ya gönderdiği cevabı İçişleri Bakanlığı’na şikâyet edeceğini açıkladı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Hacıbayram’da geçtiğimiz günlerde inceleme yaptı. İnceleme gezisi  esnasında kirişin koparak Başkent Kıraathanesi’nin üzerine düşmesi ile Kıraathane’de oturanlar, ve çalışma yürüten Belediye görevlileri arasında tartışmalar yaşandı. Ucuz atlatılan kazaya ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediyesi’ne Hacıbayram çalışmalarını sordu. Oda yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi’nden gelen yazıya basın toplantısıyla cevap verdi.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin cevabının sürpriz olmadığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan şöyle konuştu: “Hacıbayram’da Büyükşehir Belediyesi’nin ne yaptığını bilmediğimiz uygulamaları vardı Alan üzerinde iş makineleri insanlar orada otururken hala çalışıyordu, Orada olan oldu ve insanlarla dolu kıraathanenin üzerine kiriş düşerek, can güvenliği ile ilgili sıkıntı yaşandı.  Büyükşehir Belediyesi’ne ilettiğimiz yazıda, koruma kurulu yetkilisi yok, Arkeolojik alanda çalışıyorlar bir arkeolog yok, bu alanda ne yapıyorsunuz sorusunu sorduk. Dükkânlar işletilirken iş makinelerinin çalışmakta olduğunu, acilen önlem alınması gerektiğini ve insanların can güvenliğinin risk altına alındığı ile ilgili bir yazı ilettik.  Başkanımızın gerekli incelemesi konusunda verdiği cevap aşağıdadır şeklinde bir yazı ilettiler. Cevap Şöyle:’ Hizmetin sırf sizin anlamanız için, özel dizayn edilmesi söz konusu değildir. Can güvenliği konusu bizim sorumluluğumuzdadır. Aklı kendinize verin. Çalışma yerinde kimin görevli olacağını biz tayin ederiz. Bu çalışmanın dayanağı yasalardır.” Cevap büyük harflerle yazılmış, bunun ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz kendileri de biliyor. Bu hakarettir, küfürdür, bu uslupta yazı yazılmaz. Büyükşehir Belediye Kurumuna yakışan bir yazı değil. Özellikle kent merkezindeki değerlendirmelerde, bütün işbirliğine açık olduğumuzu, yerel yönetimlere tüm birikimlerimizi açabileceğimiz tüm iyi niyetimizle her zaman söyledik. Kurum adına kent adına çok üzülüyorum”

Hakkan, uzun yıllardır bu talihsizlikleri yaşıyoruz diyerek geçtiğimiz yıllarda da Belediye’nin  “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Mimarlar Odası’nın katkılarına ihtiyacı yoktur.” Şeklinde yazılar yazdığını da hatırlattı.

“Adabına göre cevap ver”

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan Belediye’nin cevabına sert çıktı.  sadece Büyükşehir Beldiyesi’ne değil, Kültür Bakanlığı’na ve Ankara Valilik’ine de yazılar yazdıklarını vurgulayan Candan: “ Büyük harfle internette birisine mesaj yazarsanız küfür anlamına gelir, raconu budur. Resmi yazıda büyük harfleri ilk kez görüyoruz. Hepimiz Gökçek’in üslupsuzluğunu internet üzerinden herkese hakaretler eden yaklaşımını biliyoruz. Bu kenti yönetmeye layık olmadığını da hepimiz biliyoruz. Her şeyi biliyor kent parçasında ama daha kendi görevini yapmıyor, Saraçoğlu Mahallesi elinden alınırken, çıkıp bir laf söyleyemedi. Değil Belediye Başkanı kim olursa olsun, başka bir görevde de olsa  yöneticiler adabına göre cevap vermek durumundalar. Bu ülkede biz bir kamu kurumuyuz. Bir meslek odasına çıkıpta aklı kendinize verin diyen bir Belediye Başkanı  Ankara’yı yönetmeyi hak etmiyor. Ayrıca bir kadın olarak, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ni temsil etsem de  tarafıma yazılmış bu yazıyı kınıyorum. Kendisi cinsiyetçidir, ayrımcıdır, bilim dışıdır, plansızdır, üslupsuzdur, kavgacıdır, kendisi Ankara’yı yönetecek Belediye Başkanı kapasitesinde değildir.  Böyle birinin yönetiminde olmakta hepimizi sıkan bir şey, kavgacı üslubunu ısrarla devam ettirmesidir. Öfkesi bir daha ki seçimlerde aday olamayacağının göstergesi galiba” şeklinde konuştu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından kurumlara gönderilen yazı

Candan AKP nasıl böyle üslupsuz bir yöneticiye, yerel yönetim dersi verdiriyor sorusunu sormak gerektiğini de belirterek  “ Dünya Belediye Başkanı olmaması için rapor hazırlamıştık, raporu dayanak alarak, Türkiye’nin en plansız , en küfürbaz, en üslupsuz Belediye Başkanı olan Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında görselli bir sunumla twitter da kendisinin  tanıtımına katkıda da bulunacağız.Bu konuda çalışma yapacağız ” Dedi

Candan, bilgi edinme kanununu hatırlatarak şöyle konuştu. “ilettiğimiz yazı bilgi edinme kanununa dayanak yazılmıştır. İstediğimiz bilgilerin hiçbiri gönderilmemiştir, itiraz hakkımızı kullanacağız.Büyükşehir Beldiyesi kendi bildiğini okuyan, insanların can güvenliğini riske atan bir yaklaşımdadır. Hacıbayram ile ilgili hiçbir önlem alınmamıştır, suç duyurusunda bulunacağız. Her ne kadar üslupsuz da olsa Belediye Başkanı’dır ve İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır.  Bu yazıyı İçişleri Bakanlığı’na gönderiyoruz. Bir Belediye Başkanı’nın Halkına karşı Kamu yararını savunan meslek odalarına, Ankara ‘da yaşayanlara karşı nasıl bir davranışta bulunması gerektiğini kendisine hatırlatmaları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı’na şikâyette bulunacağız. 8 Mart yaklaşırken bir kadın yönetici olarak kendisini ayrıca kınıyorum” şeklinde konuştu.

Sıra spor alanlarına geldi

Kentsel dönüşüme de değinilen toplantıda Hakkan sıranın spor alanlarına geldiğini söyleyerek “19 Mayıs Stadı’nın yıkılması, yerinin taşınması gibi tartışmalar gündeme gelmişti ama öncelik Cebeci İnönü stadyumunda olacak.  Cebeci Stadyumu’nda plan çalışmaları olduğu bilgisine sahibiz.  Kamusal alandan çok bu alanda rant odaklı bir plan çalışması yapacaklarını da biliyoruz. Emsali iki buçuk ve hmaksı da serbest. Bu alan 117 bin metre kare, aşağı yukarı bin konut civarında, Ortalama dört bin nüfuslu bir dönüşüm olacağı düşünülmüş. Alan olarak değerli bir alan, karşısında üniversitelerin olduğu, kent merkezinde bir alan. Bu bölgede,  Kurtuluş Parkı ve Ulus’a kadar giden alanda nerdeyse nefes alınacak hiçbir alan yok. Kamusal olarak bu bölgeye hitap edilecek bir alan olabilir. Yüzme havuzları ve spor merkezleri olabilir. Şu mantık bizi rahatsız ediyor, Çok uzun zamandır kullanılmayan bir alan olduğu söyleniyor,  mezbelelik dedikleri bir alan Cemil Çiçek’in açıklamalarında gördük AKM alanları içinde yıkılması gerektiğini söylüyorlar.  Kullanılmayan alanın yıkılması gibi bir gerekçe öne sürüyorlar. Bu doğru değil. Alanlar kentin kamusal kullanımına yönelik mekanlara dönüştürülmeli. Halka açılabilir spor ihtiyaçları için, tüm Avrupa’da spor tesisleri kent merkezindedir, Burayı yıkmak ve rant alanına çevirmek hiç yapılmaması gereken bir öneri olmalı. Süreci takip edeceğiz.” Dedi.

Candan Cebeci Stadyumunun kent merkezinde kalmış bir yer olduğunu söyleyerek, “ Hükümetin yaklaşımı önce alanı kullanılmayan bir alan haline getiriyor, yapının itibarını sarsıyor sonra da  yıkacağını söylüyor. Bakılmıyorsa mezbelelik hale gelmişse sorumlusu yine kendileridir. Kentteki her boşluğu TOKİ ile doldurmalarını kınıyorum. Alan kent içerisinde önemli alanlardan biri, kentin boşlukları içerisinde, nefes alınabilen alanlar içerisinde. TOKİ bir yapılaşma öneriyor. Cebeci stadyumunu kaldırıp yerine konut alanı yapması bir yoğunluk yaratacak. Spor alanları kent merkezinde de olmalı. ” Şeklinde konuştu.

Candan Cebeci Stadyumu çevresinde konut sahibi olanlara seslenerek, Cebeci de oturanların konutlarının yüksekliği ile Stadyum alanında yapılması düşünülen yüksekliği aynı olmayacağı için orada oturanların evlerinin değerinin ve kullanımının da  düşebileceği uyarısında bulundu. “Ben olsam, dava açarım” şeklinde konuştu.

Saraçoğlu kararı yargıda   

Hakkan, Saraçoğlu yarışmasını ilan ettiklerini hatırlatarak, ” Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Saraçoğlu yarışmasına sıcak baktığına dair demeçleri var, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan randevu talep etmiştik. Henüz bir cevap gelmedi, cevabını bekliyoruz. Saraçoğlu’nun riskli alan tanımından çıkarılmasını istiyoruz. Riskli alanla ilgili olarak dava açtık. Saraçoğlu’nun iyi mekânlara dönüşmesi hem bizim hem onların sorumluluğunda” şeklinde konuştu.

Saraçoğlu’nda hem şenlik hem eylem var

Tezcan Karakuş Candan, toplantıda Başkent Dayanışması’nın eylemlikleri hakkında bilgilendirmede bulunarak 10 Mart’ta Saraçoğlu’nda olacaklarını söyledi. Candan “ Başkent Dayanışması Bileşenleri ile Saraçoğlu Mahallesi’nde oturanlara “bir maniniz yoksa size ziyarete geleceğiz” dedik. Onlar da kabul ettiler. Orada komşuluk ilişkileri davam ediyor, orası valisinden memuruna kadar herkesin eşitlendiği bir alan,  mahalle sakinleri kent merkezinde yaşanan komşuluğu bizimle paylaşmak istediler. Biz de Pazar günü saat 13.00’da orada olacağız. Saraçoğlu sakinleri bizi ziyaret ederek hala devam eden komşuluk ilişkilerini anlattı ve davet ettiler, evlerine kadar davet ettiler, tüm kentlileri de davet ediyorlar. 10 Mart’ta  Saraçoğlu Mahallesi günü yapacağız. Yaz boyu Saraçoğlu Mahallesi’nde etkinlikler olacak. 13 Nisan tarihinde yarışmayla birlikte Saraçoğlu Şenliği’ni gerçekleştireceğiz. Dayanışma ortamı devam ediyor. Kent merkezindeki Cumhuriyetin ilk toplu konut yapısına sahip çıkacağız. Mahalleliye Saraçoğlu’nu boşaltmaları için tebligatlar gönderildiğini biliyoruz, Saraçoğlu sakinleri, Saraçoğlu’nun  riskli olup olmadığının tespiti davasını açacaklar. Biz de Banklar Kurulu riskli alan kararına dava açtık.  Risk konusunda ayrıca Jeoloji Mühendisleri Odası ile bir çalışma yürüteceğiz. “ dedi.

Akün Sahnesi iptal edilen ihalesinin 14 Mart’ta yeniden yapılacağını söyleyen Candan, Başkent Dayanışması’nın eylemliliklerine dair,  14 Mart’ta Başkent Dayanışması- Ben bileşenleri olarak orada olacaklarını Akün ve Şinasi Sahnesi Platformu ile ortak eylemlilik yürüteceklerini ekledi.

 

 

 

 

 

Okunma Sayisi : 14339
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları