Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
02 Ekim 2012

AOÇ tartışmaları alevlendi

Mimarlar Odası’ndan, “AOÇ’de ağaç kıyımı yok” sözlerini sarf eden Arslan’ın sözlerine tepki yağdı.

Atatürk Orman Çiftliği’nin talan edilme tartışmaları alevlendi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “AOÇ’de talan yok” diyen AOÇ Genel Müdürü Ömer Bülent Arslan’a cevap vermekte gecikmedi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Arslan’ın talihsiz bir açıklama yaptığını belirterek, şunları söyledi: “Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürü AOÇ de kıyım yok, diyor. Özellikle yeni yapılan yol bölgesindeki 9 bin adet ağacın başka bölgeye taşındığını söylüyor. 2009’dan beri AOÇ’yi takip ediyoruz, fotoğrafladık. Bir taraftan sanki AOÇ’de hiçbir şey yaşanmamış gibi sit dereceleri düşürülmesini dahi yok sayan açıklamalar var. AOÇ Genel Müdürlüğü buraya sahip çıkamamıştır. Mesele ağaçlandırma meselesi değildir, ne kadar ağaç dikilirse dikilsin AOÇ yapılaşmaya açılmamış olan eski değerini asla bulamaz. Hukuki süreç devam ederken yapılaşma devam etmektedir. Başbakanlık binası temelleri atılıyor, her ne kadar orası Orman Genel Müdürlüğü alanı deyip hukukun arkasından dolanmaya çalışsalar da orası Atatürk Orman Çiftliği alanı içerisindedir. Yol dâhil bir yığın yapının yapılması ve ağaçların kesilmesi endişelerimizi haklı çıkarıyor. Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürü’nün bu açıklamasını talihsiz bir açıklama olduğunu düşünüyorum.”

“Arslan neyin memuru?”

Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan Ömer Arslan’a sert tepki gösterdi. Candan, “Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürü Ömer Bey’in yaptığı açıklama hassas bir açıklamadır. Ömer Bey, neyin memuru olduğunu unutmuş durumda, AOÇ Genel Müdürü devlet memurudur. İdareciler toplum yararına uygulamaların karşısında da olsa, devlet memuru kamu yararını savunan uygulamalar, açıklamalar yapmalıdır. Bu açıklaması ile devletin memuru değil AKP’nin memuru olduğunu tescillemiştir. Sadece ağaç kıyımı değil, AOÇ’nin tamamına yönelik bir kıyım vardır. Kendisi Genel Müdür iken Başbakanlık binası temeli atılırken susuyor ve konuşmuyorsa biz açıklama yapıp ağaçlar kesiliyor dediğimizde bir açıklama yapıyorsa kendisini sorgulamalı. Kıyım yok dikim var diyorlar, Başbakanlık konutunda dün de sosyal medyaya düşen bir fotoğraf var, Başbakanlık konutunun temeli atılmış durumda, dün hafriyat taşıyan kamyonları da yerinde tespit ettik. AOÇ başkentin akciğeri olacak, cek ve  cak, zaten başkentin akciğeri olan bir yerde bir kıyım var ki sen onu yeniden o hale getirmeye çalışıyorsun. Bu çok büyük bir itiraf aslında, bu talan ve yağmanın itirafıdır. “ şeklinde konuştu.

“Açın kapıları ağaç kıyımı var mı yok mu tespit edelim”

Candan, “AOÇ Genel Müdürü tespit gezisi yazılarımıza olumlu cevap vermedi, “uygun değildir izin vermiyoruz dediler” dedi. “19 Mayıs yoğun bir ilgi olacak gezemezsiniz”. Kapalı kapıların ardında başkentin göbeğinde inşaat izni olmadan hayata geçiyor, AOÇ Genel Müdürlüğü’nün burnunun dibinde oluyor bunlarla ilgili hiç konuşmuyor, sonra kendisi de çıkıp burada tahribat yok diyor. Açsınlar kapıları o zaman hep birlikte gezelim kıyım mı var, dikim mi var?  Birlikte tespit edelim. Burada bir dikim var evet Atatürk Orman Çiftliği’nin “ocağına incir ağacı dikiyorlar” yorumunu yaptı.

“Başbakanlık bina inşaatı Ruhsatsızsa Belediye mühürlemeli”

Ruhsat yoksa Belediye’nin Başbakanlık inşaatını mühürlemesi gerektiğini belirten Candan işleyen süreci şu şekilde aktardı:  “Cumhurbaşkanına sesleniyoruz AOÇ’deki tahribatla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna görev versin.   Davalar devam ederken yangından mal kaçırırcasına birinci derece sit alanında yapılaşmaya müsaade edilmemesi gerekiyor. Bugün Yenimahalle Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesine inşaat için herhangi bir ruhsat izni başvurusunda bulunup bulunulmadığını sorduk ve biz bulunulmadığını da düşünüyoruz. Bulunulmadıysa Başbakan’ın kendisi yasa dışılığı hayata geçiren ve kaçak inşaat yapan konuma düşmüş oluyor. Mahkeme sürecinin devam ettiği durumlarda, geriye dönük telafisi mümkün olamayan bir durum oluşacaksa mahkeme kararı beklenir. AOÇ’de ruhsat verilmesi durumunda, mahkeme kararı da lehimize çıkarsa geriye dönük telafisi mümkün olamayacak. Ruhsat alındıysa iptal davası açacağız, alınmamışsa kaçak inşaat pozisyonundadır, belediyenin mühürlemesi gerekir. Mühürlenmiyorsa, suç duyurusunda bulunacağız.  Bu süreç önümüzdeki günlerde netleşecek.”

Büyükşehir Belediyesi’nden AOÇ sergisine engel

Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Büyükşehir Belediyesi’nin sergi açmalarına izin vermediğini belirterek; “Mimarlık Haftası kapsamında mahallelerde AOÇ sergisi açıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’ne gerekli bilgilendirmeyi yaptık. AOÇ sergisi açacağız gerekli önlemleri alın dedik. Büyükşehir Belediyesi güvenlik görevlilerini göndermiş, AOÇ sergisini Batıkent Vedat Dalokay Park’ında açmamızı engelliyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütüyüz. Bu da Türk Ceza kanuna göre Kamu Kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin görevini yapmasına engellemek anlamına geliyor. Engel çıkardığı için Büyükşehir Belediyesi’ne suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

“Artık bıçak kemiğe dayanmıştır”

Son olarak; Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, süreci yakından takip ettiklerini, AOÇ İçin  6 Ekimde  TİGEM tesislerinde piknik yapacaklarını tüm halkın katılımının önemli olduğunu vurguladı. 8 Ekimde  Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde  AOÇ’nin ve Ankara’nın geleceğinin tartışılacağı sempozyum düzenleyeceklerini; ”Ankara için”,  başkent oluşunun 89 .yılında 13 Ekimde saat 17.00’de  Ulus Heykel önünde başlayacak Başkent Dayanışması yürüyüşü yapacaklarını belirtti. “Artık bıçak kemiğe dayanmıştır” diyen Hakkan, AOÇ için Ankara için herkesin vicdanının sesini dinleyerek, karşı çıkması gerektiğini direnmesi gerektiğini ifade etti.

Okunma Sayisi : 12084
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları