Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
03 Aralık 2018

Krizin faturaları sergisi renkli görüntülerle açıldı

Krizin faturaları sergisine ilgi büyük oldu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent Dayanışması, Demokratik Kitle Örgütleri işbirliğiyle Mimarlar Odası Sergi Salonu'nda "Krizin Faturaları Sergisi" açıldı. Renkli görüntülerin olduğu sergiye ilgi büyük oldu.

Etkinliğe Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Muteber Osmanpaşoğlu ve Tuğba Arslan Konak,  Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, SES Ankara Şube Eş  Başkanı Hüsnü Yıldırım, Eğitim-İş Ankara 1 Nolu Şube Sekreteri Hızır İnan, Çevre Mühendisleri Odası’ndan Cem Şahin, Kavaklıderem Derneği’nden İsa Çapanoğlu, Tüketici Hakları Derneği’nden Ergun Kılıç, Şirzad Mugan ve Yavuz Parlak, YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı’ndan Emel Sungur, Halkevleri’nden Hadi İskit, Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi’nden Heykeltraş Erdal Duman, Emekli Sen sendikası  Genel sekreteri Hulusi Şimşek ile  çok sayıda vatandaş katıldı.

Vatandaş fatura mandalladı, 10 numara gözlükle kriz yok diyenlere gönderme yapıldı

Kurum temsilcileri hep birlikte serginin açılışını kurdele keserek yaptılar.  Sergide vatandaşlar ekonomik krizin en önemli göstergelerinden elektrik, doğalgaz, su ve market alışverişi faturalarını mandalladı.

Sergide yer alan yüksek meblağlı faturalar, kırmızı halı ile sergilenen krizin kraliçesi soğan fileleri, vatandaşta konkordato ilan etsin panosu, krizi görmek istemeyenler için 10 numara gözlük, sıkılacak deliği kalmayan kemer, cepleri delik ve boş olan pantolon, sadece bir soğan alınabilen pazar filesi, vatandaşın psikolojisinin geldiği hali simgeleyen tef,  kriz savar sapan, zam şampiyonlarından olan üzerinde “kriz var, bulanım var, ekonomi tıkırında” yazılı tuvalet kağıtları, krizi simgeleyen kara delik, Kaçak Saray’ın orjinal olan bir aylık elektrik faturasının olduğu pano ve “Kriz hattı girilmez” yazıları büyük ilgi çekti. Ekranda vatandaşlarla krize dair yapılan röportajlar dönerken, fon müziği olarak Timur Selçuk'un 80'li yıllarda dillerde olan meşhur şarkısı “Kriz var, bunalım var!” şarkısı çalındı 

Faturalar ciddi bir krizin varlığını gösteriyor

Etkinliğin açılışında konuşma yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Türkiye’de ekonomik kriz için psikolojik dediler. Ekonomik kriz söylemini hiç kullanmadılar, sıkıntı var dediler ama gelin görün ki hem faturalar hem de yaşadıklarımız ciddi bir krizin varlığını gösteriyor. Bugün Başkent Dayanışması Bileşenleri ve Demokratik Kitle Örgütleri ile birlikte sanatın gücüyle bir ilke imza atıyoruz. Krizin faturaları sergisi ile kabul edilmeyen krizi,  estetik bir bakış açısıyla gündeme taşıdık. İlk defa böyle bir sergiye kriz mağdurları olarak küratörlük yaptık. Kara delik, vurgun, mercek altına alınan süreçler, mandallanan faturalar Türkiye’de krizin ne anlama geldiğini ifade eden simgeselliklerle  Made in Turkey ile birlikte sergiyi açıyoruz. Umarız psikolojik ve sıkıntı var diyenler utanırlar” dedi.

Kaçak Saray ülkeyi kara deliğe sürüklüyor bir aylık elektrik faturası 1 milyon 149 bin 805 lira

Candan, serginin en önemli öğelerinden birisi kara deliği simgeleyen eserlere dikkat çekerek, sergide yer alan eserlere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Hukuksuz bir şekilde Atatürk Orman Çiftliğinde yapılan Kaçak Saray’ın masraflarıyla ve politikalarıyla birlikte ülkemizi ve bütçemizi nasıl bir kara deliğe doğru sürüklediğini gösteriyor. Öte yandan sergide yer alan Kaçak Saray’ın yayınlanmış aylık elektrik faturası da sergileniyor.  Aylık elektrik faturası 1 milyon 149 bin 805 liradır. Kaçak Sarayın tüm harcamaların kriz döneminde de mercek altında olduğunu göstermesi açısından oldukça önemlidir. Serginin kraliçesi olarak kırımızı halı ile simgelenen soğandır. Son günlerde depolara baskın yapılarak soğan bulundurmanın suç olduğu başka bir ülke daha yoktur herhalde. Kriz diyerek konkordato ilan eden firmalara gönderme yapılarak, ‘Vatandaş ta konkordato ilen etsin’ panosu  ile ise gıdadan temizlik malzemelerine, çok sayıda ürüne gelen zamları   ve işsizliğin en üst seviyelere çıktığını hatırlattık.”

 Vatandaş ta konkordato ilan etsin faturaları da Kaçak Saray ödesin

Madem öyle ‘vatandaş ta konkordato ilan etsin faturaları da Kaçak Saray ödesin” diyen Candan şöyle devam etti:

“Made in Türkiye’de sergilenen objeler Türkiye’de krizin ne anlama geldiğini simgeliyor. En son deliğine kadar sıkılan kemer, boş file, delik cepler, krizler ülkesi Türkiye için çok şey hatırlatıyor. Krize birlikte vatandaşın ruhsal psikolojisinin bozulmasını def simgeliyor. Hükümet Ankara Tabip Odası’nın yazdığı reçeteye uymaz ise vatandaşın kriz savar formülleri var hem dayanışma içinde olmak ve direnme açısından, sergideki büyük sapan ise bunu simgeliyor. Krize karşı halkın kriz savacak aletleri her zaman var. Kriz yok diyenler için ise faturalara bakmaları için 10 numara gözlükte serginin önemli bir parçası.”

Her türlü sömürüyorlar

Sayaç vurgunlarını simgeleyen doğalgaz ve su sayaçlarına ilişkin ise Tüketici Hakları Derneği’nden Ergün Kılıç şöyle konuştu:

 “Sayaç artık cebimizdeki parayı saymaya dönüştü. Kartı takıyorlar bir sömürüyorlar, kartsız takıyorlar başka sömürüyorlar. Oda olmadı siz paranızla kartınıza para yüklüyorsunuz ama cari dönemde geçerli olacak diyor. Yani değerini bilmede bir mal ve hizmet alıyorsunuz ve ay sonunda ne kadar zam gelirse sizin cebinizden çıkıyor. Maalesef durum budur.”

Faturaların mandallandığı kısmı ise 2 Temmuz Eğitim ve Kültür Vakfı Emel Sungur, “2014 yılına ait faturam 25 lira 2018 yılındaki faturam ise 240 lira, bu ne halimize geldiğimizi gösteriyor” diyerek anlattı.

Ankara Tabip Odası’nın hazırladığı krizin reçetesine dair ise Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut ise şu bilgilendirmeyi yaptı:

“Krizinden kurtulmanın reçetesi 8 adet ilaçtan oluşuyor. Yolsuzluk yapma, israf etme, birikimleri satma, tarımı güçlendir, sağlıklı kentler kur, vatandaşa eziyet etme, demokrasiyi koru, laik eğitimi koru olmak üzere 8 ilaçtan oluşuyor.”

Krizin Faturaları Sergisi Mimarlar Odası Sergi Salonu’nda 7 Aralık Cuma gününe kadar açık kalacak.Okunma Sayisi : 2651
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.05.2024 - 12:23:36
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları