Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.

Hukuksuzluğa tavır aldılar

Başkent Dayanışması’nın çağrısıyla Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Odaları, bugün Atatürk’ün mirasının görüleceği Atatürk Orman Çiftliği’nin şartlı bağışı davasına müdahillik başvurusu yaptı.

Başkent Dayanışması’nın çağrısıyla Ankara Adliyesi önünde toplanan Meslek Odaları yöneticileri, Demokratik Kitle Örgütleri temsilcileri ve çok sayıda Ankaralı Atatürk’ün vasiyetini ihlal davasına bireysel müdahillik başvurusunda bulundu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Ankara Barosu’nun  Atatürk’ün vasiyetini ihlal davası açmıştı. Mahkeme devlet arşivlerinin açılarak  Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağış belgelerinin mahkemeye sunulmasını istedi. 10 Mart’ta görülecek dava için bugün yapılan müdahillik başvurularından önce Ankara adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan üç nedenle müdahil olduklarını belirterek hukuksuzluğa tavır aldıklarını söyledi: Candan,  “ Atatürk’ün vasiyet davasına Müdahil olmak için buradayız. Üç nedenden dolayı müdahil olmak istiyoruz, birincisi; Atatürk Orman Çiftliği kullanım koşulları belirlenerek, Atatürk tarafından Türkiye halkına şartlı olarak  bağışlandı. Dolayısıyla AOÇ’de Ankapark, yollar, Kaçak Saray’ın yapılması yasadışıdır. İkinci olarak; meslek odalarının açtığı davada 5. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Tüm bunlara rağmen Kaçak yapıların inşaatı durdurulmadı. Dönemin başbakanı “gücünüz yetiyorsa gelin yıkın” diyerek, mahkeme kararlarına uymayacaklarını belirtti. Burada bizler bu Hukuksuzluğa karşı  tavır alıyoruz.  Üçüncü olarak; bu ülkenin mimarları, mühendisleri, eğitimcileri olarak vergi veriyoruz, kimse bizim vergilerimizi, yasadışı kaçak, lüks içinde yaşamak için, şaşalı binalar için kullanamaz. Ayrıca Atatürk’ün vasiyetini ve Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerini savunduğumuz için müdahil oluyoruz. AOÇ sadece bir miras,  bir yeşil alan, teknik bir konu değil, bu çocuklarımızın geleceği ve yaşamak istediğimiz özgür ve demokratik Türkiye’nin mesajıdır. Bu bilinsin istiyoruz” dedi.

“AOÇ’ye hançer saplandı”

Candan herkesi müdahil olmaya çağırarak  “Herkes Atatürk’ün mirasının açılacağı inceleneceği dava tarihi 10 Mart’a kadar  mahkemeye bireysel müdahillik başvurusunda bulunabilir. Bugün itibariyle Başkent Dayanışması bileşenleri ve Meslek Odaları yöneticileri davaya müdahil oluyoruz. Atatürk Orman Çiftliği bizim için önemli ve değerli bir alan, Başbakanlık Hizmet binası olarak bilinen Kaçak saray dediğimiz yapıyla Atatürk’ün Türkiye halkına emanet ettiği alanın bağrına hançer saplandı. ” şeklinde konuştu.

Meslek Odaları temsilcileri de müdahillik dilekçelerini bırakarak görüşlerini iletti.  Ziraat Mühendisleri Odası Genel  Başkanı Özden Güngör: “ Atatürk’ün mirası talana uğramıştır, AOÇ’de Kaçak saray yapılmış ve sosyal tesisler, camiler, AVM’ler planlanarak talan edilmiştir. Bireysel olarak asliye hukuk mahkemesine dilekçemizi bırakarak müdahil olacağız. “

Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Erkin Etike : “Bu araziler halkın kullanımına sunulmak için miras bırakıldı. Ve halkın sağlıklı gıda tüketimini üretebilmek için miras bırakıldı. Kaçak Saray yapılmak suretiyle Atatürk’ün vasiyeti açıkça ihlal edildi. Bu ihlalin tespiti için müdahil oluyoruz.” Dedi.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu : “Bugün burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası için buradayız. Ankara’nın doğasına, suyuna, yeşil alanına  sahip çıkmak için varız. Tüm Ankaralılar müdahil olmaya davet ediyoruz.”

Eğitim İş Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Altıntop : “ Ankara’yı yaşanır hale getirmek için bir bozkırı yeşillendiren Türkiye’nin geleceğine iz bırakan Atatürk Orman Çiftliği’ne saldırmanın düşünceye de saldırı olduğunu görüyoruz. Eğitimciler olarak, çağdaş, yaşanılır, onurlu bir ülke olmak için tüm insanlara ait olan alanlarda kişisel yerlere saraylara açmamak gerektiğini belirterek herkesi müdahilliğe çağırıyoruz.”

“Dalkavuksuz saray olmaz”

CHP Milletvekili Aylin Nazlı Aka’da davaya müdahil oldu.  Aka: “ 2011 yılında 111 Milletvekilinin imzasıyla milletvekilleri için yapılacak olan sosyal tesise karşı olduğumuzu cemil çiçek’e sunduk. Tüm bunlara rağmen Atatürk’ün vasiyetine rağmen, Kaçak saray dönüştürüldü. Zalimsiz saray, dalkavuksuz zalim olmaz, biz bu dönemde zalimi de sarayı da dal kavukları da gördük. Ama bu düzen böyle gitmeyecek. Atatürk’ün mirasına sahip çıkmak için her koşulda müdahale edeceğiz” dedi.

Ankara’dan müdahil olmak isteyenler 26. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne Ankara dışından müdahil olmak isteyenler nöbetçi Adliye hukuk Mahkemelerine başvurarak davaya müdahil olabilecekler.

  
Okunma Sayisi : 11022
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.05.2024 - 12:23:36
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları