Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
19 Haziran 2018

Başkent Dayanışması Ankara Garı’nda  Kara Tren Türküsünü söyledi

Başkent Dayanışması’ndan Ankara Garı’na sahip çıkın çağrısı

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Sendikası öncülüğünde,  birçok sivil toplum kuruluşu ve demokratik kitle örgütünün olduğu Başkent Dayanışması-Ben Ankara Bileşenleri, yıkım tehdidi altında olan Ankara Garı’nda 'Kara Tren' türküsünü söyleyerek eylem yaptı.

Başkent Dayanışması, “Asıl hedef Cumhuriyetle hesaplaşmak. Ankara Garı’nı ranta teslim etmeyeceğiz.  Mücadele treni yola çıktı. Ankara Garı’nı haramilere teslim etmeyeceğiz. “Biz barış meydanı olsun derken onlar ranta açıyor” diyerek tüm Ankaralılar’ı, Gar’a sahip çıkmaya davet etti.

Türküye yolcularda eşlik etti

Sincan-Kayaş Banliyo hattındaki Yenişehir İstasyonu’ndan binen Başkent Dayanışması Bileşenleri, Ankara Garı’nda inmek üzere trene bindi. Trende ‘Kara Tren türküsünü’ söyleyen Başkent Dayanışması Bileşenleri’ne yolcularda eşlik etti.

Trenden inen eylemciler “ Ankara Garı’na sahip çıkıyor. Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Ankara Garı önünde yapılan basın açıklamasına HDP milletvekili adayları, İyi Parti ve CHP temsilcileri Ankara Cumok okurları, Çiğdemim Derneği,  Tiyatro Pembe Kurbağa, Tüketici Hakları Derneği, Kavaklıderem Derneği,  Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası temsilcileri ,BTS ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim kurulu ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Anılarımızı ve değerlerimizi devretmeyeceğiz

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Başkent Dayanışmasına bağlı örgütler olarak Ankara Garı’nın yerleşkesinin parçalanmasına 50 bin metrekarelik  alanında TOKİ’nin Etimesgut’a yapacağı inşaat karşılığında, hazineye devredilmesini doğru bulmadığımız için buradayız. Ankara Garı bizim hafızamız, Cumhuriyet’e ve modernizme açılan , toplumsal muhalefetin barış, simge ve anı mekanıdır. Bu mekanın işlevsizleştirilmesine ve giderek yok edilmesine karşı düzenli olarak  Ankara Garı’na sahip çıkmaya devam edeceğiz.  Ankara Garı anılarımızın peşine düştüğümüz hafıza mekanıdır.  Ayrılıkların kavuşmaların , acılarımızın ve sevinçlerimizin mekanıdır. Ankara Garı’ndaki anılarımızı değerlerimizi , hafızamızı kimseye devretmeyeceğiz.  Başkent  Dayanışması bunun için mücadeleyi başlattı. Bugün mücadele treni harekete geçti, mücadele bugünden sonra Ankara Garı için devam edecek. Tüm Ankaralıları  Ankara Garı’na, Cumhuriyet değerlerine  ve hafıza mekanlarımıza  sahip çıkmaya davet ediyoruz ” diye konuştu.

Ankara Garı’nı haramilere teslim etmeyeceğiz

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş ise şunları söyledi:

 “Ankara Garı 13 Mart 2018 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü ve TOKİ ile yapılan protokolle toplamda 49 bin 276 metrekarelik alan TOKİ’ye devredildi. Bu devir 21 Mart 2018 tarihinde de TCDD yönetim kurulunca onaylandı. Kurumumuz çalışanlara ait lojmanlar, işyerleri, misafirhane, müze ve kreş bulunan alan TOKİ’ye devredildi. Bunun yerine Sincan Etimesgut arasında yine demiryollarına ait arazide bu tesisler yapılmak üzere.  Başkent gelişiyor şu anda verilen hizmet karşılamıyor. Burası 10 yıl sonra tıkanacak. Burada yol bulamayacağız. Üniversiteye devrettik diyorlar. Yalan her zamanki gibi yalan. Kamuoyunun tepkisinin çekmemek için geçiş aşamasında bu ifadeyi kullanıyorlar. Kafalarının arkasında buraya dair başka şeyler var. Biz Başkent Dayanışması olarak Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Sendikası öncülüğünde onlarca sivil toplum kuruluşundan oluşan Başkent Dayanışması ile biz mücadeleyi başlattık. Hukuki olarak ta geçtiğimiz günlerde iptali için dava açtık. Ankara halkı buraya sahip çıkmalı. Burası Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda hizmet etmiş bir yer burası bizim hafızamız burayı silmek istiyorlar.  Çocuklarımız gelecekte bize hesap soracaklar biz burayı devrettirmeyeceğiz. Tıpkı Haydarpaşa da olduğu gibi Haydarpaşa’da büyük oranda kazandık. Burada da kazanacağız. Direne  direne kazanacağız. Ankara Garı’nı haramilere teslim etmeyeceğiz."

Asıl hedef Cumhuriyetle hesaplaşmak

KESK MYK  Üyesi Ramazan Gürbüz de şu tepkiyi verdi:

“İçinde bulunduğumuz alan AKP’nin son 16 yılda yaratmış olduğu talanın son örneğidir. Cumhuriyet’in birikimlerini tek tek sermayeye peşkeş çeken iktidar en son tren garlarına el atmak suretiyle rant sağlamaya çalışıyor.  Asıl hedef Cumhuriyet hafızasını yok etmek ve Cumhuriyetle hesaplaşmak. Bir toplumu tamamen arabesk bir kültürle tamamen sermayeye peşkeş çekmek suretiyle ülkede erozyon yaratıyorlar. Toplumsal hafızayı yok etmek istiyorlar. Emek demokrasi ve barış mücadelesinde katliama uğradığımız alanı ortadan kaldırmak suretiyle de hafızalardan silmek istiyorlar. Emekten ve demokrasiden yana tüm unsurlar bu sürece dur demeli 24 haziran bunun için bir fırsattı. Bu fırsatı tüm ülkemiz hakları iyi kullanmalı.”

BTS Ankara Şube Başkanı İsmail Özdemir ise, “İstanbul’a ihanet ettik diyenlere ‘Şimdi ihanet sırası Ankara’ya mı geldi?’ diye sormak istiyorum. Ego Hangarları alanına 80- 90 katlı rezidanslar yapılacak. Ankara Garı’ndaki hızlı tren hizmetinde günümüzde sorun yaşanırken 20 yıl sonra ihtiyaca cevap vermeyecek boyuta gelecek. Müzeyi kapatıyorlar. Geçmişimizle yüzleşmemizi istemiyorlar. Mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Biz barış meydanı olsun derken onlar ranta açıyor

HDP  Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da Ankara Garı’nın önemine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Hafızamda güzel bir yeri olan, çocukluğumda İstanbul yolculuklarımı yaptığım bir mekan. Mekanlar şehirlerin tarihidir, yüreğidir. Türkiye’nin bize ve şehre ait olan güzel mekanlarımız ranta açılmak istendiğini görüyoruz. Gözler, beton ve inşaattan başka bir şey görmüyor. Hiçbir şey üretmeyen bir ülkeyiz. Bu binanın çevresinde gökdelen tarzı binalar yapılmaya başladı. Bu garda bu meydanda 10 Ekim katliamı yaşandı ve barış isteyen insanlar öldürüldü. Her ayın 10’unda burada aileler ve yaralı Kurtalanlar buranın barış meydanın olmasını ve barış anıtı yapılmasını istiyorlar. Biz bunları isterken onlar sadece AVM istiyorlar. Zorlu’lara, Cengiz İnşaatlar’a ve Kolin’lere para kaynağı açmak istiyorlar . Kendilerine rant sağlamak istiyorlar. Haydarpaşa’da nasıl kazandıysak Ankara halkının sahiplenmesiyle başka yolu yok Haydarpaşa’da nasıl nöbet tutulduysa nasıl kazanıldıysa aynı şekilde Ankara Garı’nı ranta teslim etmeyeceğiz.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın BirimiOkunma Sayisi : 2633
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 22.05.2024 - 12:23:36
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları