Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
14 Haziran 2016

Ankaralılar Koman heykelinin peşinde

Başkent Dayanışması bileşenleri  Seğmenler Parkı’nda bulunan İlhan Koman heykelinin bulunması için mücadeleyi sürdürüyor. Bu kapsamda Seğmenler Parkı’nda düzenlenen söyleşide,  yerel yönetimlerin sanata bakışı, Ankara’da sanata ve sanatçıya verilen değer tartışılırken, kent ve sanat üzerine öneriler ve görüşler paylaşıldı. Söyleşi sırasında twitterda #Komanheykeli #heykelaranıyor hashtagleri  açılarak, tüm vatandaşların bu kampanyaya destek olması istendi. 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent Dayanışması ve duyarlı vatandaşlar Türkiye’nin Da Vinci’si olarak bilinen, ünlü heykeltıraş İlhan Koman’a  ait Seğmenler Parkı’ndaki  ortadan kaybolan bronz heykelin bulunması için mücadeleyi sürdürüyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Sekretaryası’nı yürüttüğü Başkent Dayanışması, Kent Akademisi etkinlikleri kapsamında Seğmenler Parkı’nda ortadan kaybolan İlhan Koman’a ait bronz heykelin kaidesinin yanında “Ankara’nın heykelleri” söyleşisi gerçekleştirdi.

Cumhuriyetin en önemli değerlerinden olan  “bilim ve sanatı” gündeme alarak “çağdaş kentleşme”  ilişkilerinin irdelendiği;  sanatın, toplumsal gelişmenin ve aydınlanmacı kimliğe olan yansımalarının tartışıldığı söyleşinin moderatörlüğünü Prof. Dr. Hülagü Kaplan yaptı. Panele Galeri Nev adına Deniz Artun, Timur Erkman, yaygara güncel sanat inisiyatifinden heykeltraş Erdal Duman ve Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuşmacı olarak katıldı.

Heykel ile ilgili önemli bilgi

Panelde, Seğmenler Parkı'nda  kaybolan heykel ile yeni bir bilgi ortaya çıktı. Panelde konuşmacı olan Deniz Artun heykelin kaidesinde olmadığı gördüklerinde Seğmenler Parkı'nda görev yapan güvenlik görevlileri ile görüştüklerini dile getirerek, "Heykelin kaidesinde olmadığını gördüğümüzde, parkın güvenlik görevlileri ile görüştük, heykel kaidesinde yok nerde diye sorduk.Parkın güvenlik görevlisi, heykelin belediye tarafından kaldırıldığını, onarımı ve bakımı yapılarak tekrar getirilip yerine konulacağını bize söyledi"  dedi.

Heykelin Seğmenler Parkı'na konulduğu  1992 yılında     Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  olan Timur Erkman, Ankara'da ki heykel  envanterine ilişkin bilgi vererek, heykellerin  kentteki anlamlarına değindi.

Gericilik hat safhada

Heykeltraş, Erdal Duman ise, iktidarın sanata ve sanatçıyı değersizleştiren uygulamalarına işaret ederken, son yaşananların ülkedeki gericiliğin geldiği hat safhayı gösterdiğini belirtti.

Duman, İlhan Koman Vakfı’nın mesajını okudu. Mesajda şu ifadelere yer verildi:

“İlhan Koman’a göre ‘İnsan her şeyin ölçüsü olduğu zaman, kent, içinde yaşamaya değer bir yer olacaktır.  Sanatçının Amacı, insanlara yaratıcı, öznel bir bakış açısı kazandırmak, içinde yaşadıkları koşulların tek ve mutlak olmadığını hatırlatmaktır.  Sanatçı, insana özgürlüğünü ve gücünü geri verecek, yeni bir gerçeklik düzlemi yaratmak adına çalışmalıdır.  Sanatçı, evrenin şiirsel düzeni ve matematiğin gizemi arasında bir bağlantı kurmuş olmalıdır. Bu düşüncede soyutlama, insanı ve mekânı hedef alır, onları tarihin içindeki geçici kimliklerinden sıyırır, sonsuzluğun içine bırakır.’ İlhan Koman’ın belirttiği gibi, sanata, sanatçıya ve sanat eserlerine karşı  yapılan her türlü zorbalık, işte bu nedenlerle insanlığa karşı yapılmış demektir. İlhan Koman Kültür ve Sanat Vakfı olarak, insan değerleri ve uygarlığına karşı yapılan bütün zorbalıkları şiddetle kınıyoruz.”

"Heykel 3 kilo değildir ki  alınıp gidilsin" 

Panelde Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Kent bir üniversite gibidir heykelleriyle, mimarlığıyla, yapılarıyla  yaşayanlarına bir öğrenme süresi yaşatır"dedi.

Candan şöyle devam etti:

"Yaşam alanlarımızın yok edilmeye çalışıldığı bir süreçte, bir heykel  kaybolmuş, bir bina yıkılmış deyip geçemeyiz, sistematik bir yok etme politikasının sanata ve mimarlığa yansımasıdır bugün yaşadıklarımız.İlhan Koman heykeli öyle ortadan kayboldu  diye bir şey olamaz. Bu parkın sorumluluğu büyükşehir belediyesindedir, heykelde 3 kilo değildir ki alınıp gidilsin. Park görevlilerinin söylemiş oldukları 'heykeli belediye götürdü' söylemi heykellere tüküren anlayışı düşündüğümüzde, kuvvetle muhtemeldir. Heykelin ortadan kaybolmasına ilişkin kamuoyu yaratıldığında, park görevlilerin artık burada görev yapmadığını da   duyuyoruz. Bu heykel Başkentin göbeğinde, elçiliklerin olduğu bir alanda, yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu yerde kaybolamaz, kaybolursa durum çok açıktır. Büyükşehir Belediyesi  hakkında suç duyurusunda bulunduk. Heykelin izini süreceğiz, bu basit bir olay değil."

"Heykel 7 Mayısı 8 Mayıs'a bağlayan gece götürüldü"

Düzenli olarak parkta yürüyüş yapan vatandaşlarında katıldığı park panelinde, heykel ile ilgili görgü tanıkları ortaya çıktı. 7 Mayıs sabahı parkta İlhan Koman heykelinin olduğunu, ancak 8 mayıs sabahı yürüyüş yaparken görmediklerini ifade eden parkın müdavimleri, Anneler Günü olduğu gün parkta heykeli göremedik, bir gün öncesi buradaydı dediler.

Panele Başkent Dayanışması bileşenleri, Seğmenler Parkı müdavimleri mimarlar, heykeltıraşlar,sanat galerileri sahipleri, çok sayıda vatandaş ile birlikte   TBMM'de Meclis Başkanlığı yapmış Uluç Gürkan da katıldı.  

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 3781
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.05.2024 - 15:44:35
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları