Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
18 Aralık 2013

“Sanata NÜ sansüre NO”

Başkent Dayanışması bileşenleri bugün Güvenpark’ta “Sanata NÜ Sansüre NO” dedi.

Başkent Dayanışması bileşenleri ,  Güvenpark’ta biraraya gelerek sanat üzerindeki baskıları kınadı. Gazi Üniversitesi Rektörlük binası önündeki kadın ve erkek heykellerinin kaldırılarak yerine saksı konmasını kınayan Bileşenler özel bir gözlük tasarladı. Gözlük camlarına kıyafet giydiren bileşenler Güvenpark anıtındaki heykellere bu gözlüklerle baktı. Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan çağrı yaparak tüm kentlileri heykellere gözlükle bakmaya davet etti.  Candan “ Heykellerin suçu yok, suç onlara  farklı bakan gözlerde. Başkent dayanışması sanatıdı değil kendilerini sansürlesindeler diye, heykelleri giydiren bu gözlüğü tasarladı.    Çıplak heykelden rahatsız olanlar bu gözlükleri kullanabilirler”dedi. “

 

 “Zinaban” gözlüğü önünde kuyruk oluştu.  

Yoldan gelip geçenlerin gözlükle heykellere bakmak için sıra oluşturdu. Gözlük önünde kuyruk oluşması  dikkat çekti. Gözlükleri Başkent Dayanışması Bileşenlerinden Yaygara Güncel sanat İnisiyiatifi adına  Heykeltraş Erdal Duman tasarladı. Ve  Başkent Dayanışması adına basın açıklamasını da  Erdal duman okudu. Yapılan açıklamada, “Gazi üniversitesi yönetimi,  kadın ve erkek bronz heykellerini  ileri bir tarihte yapılacak  müzeye kaldırılma bahanesiyle örtük bir sansür uygulayarak, kamunun hafızasından silmeye çalışmaktadır. Heykellerin asıl yeri rektörlük binasının önü ve açık alanlardır. Böylece yönetimin kaygısını duyduğu hem tarihi eser kimliklerini hem de sanat eseri özelliğini  orada da çok rahat yaşarlar ve yaşatırlar. Sergilerin sansüre uğraması, heykellerin yıkılması yerlerinden kaldırılması gözlerden ve hafızalardan uzaklaştırılmasıyla bir bilinç kuraklığı yaşatılmak istenmektedir.  Yaşamımızın her alanına  her şekilde müdahaleyi haklı gören bu zihniyet  sadece muhafazakarlık modeliyle toplumun düşünce ve davranış biçimini belirlemeye çalışmaktadır.  Sadece bu  perspektifle kendilerini her konuda otorite kabul edip toplumun tüm yaşam alanlarında uyguladıkları örtük şiddetle bireyin kazanımlarını, haklarını, beğenisini, inancını-inançsızlığını, ifade özgürlüğünü   hiçe saymaktadır. Çıplak heykellerden rahatsız olan gözler için tasarlanmış olan bu gözlük, heykelleri tek perspektiften giyinik gösterebilmektedir. Bu gözlük iktidarın tek taraflı bakış açısını temsil etmekte ve sadece bulunduğu noktadan işe yaramaktadır. Ne var ki sosyal alanı bu şekilde görebilmek, anlamak imkansızdır bu nedenle de heykeller tecrit edilmiştir.” Bu heykeller bizim ifade özgürlüğümüzün birer sembolüdür ve bu heykelleri tekrar istiyoruz. Asıl yerleri olan bize ait olan alanlarda onları her zaman görebileceğimiz yerlerde olmalarını talep ediyoruz. “ ifadelerine yer verildi.

Başkent Dayanışması Bileşenleri Gezi direnişinde başından vurulan ve hala uyanmayan Berkin Elvan için 21 Aralık’ta Ekinoks ta saat 14.00 te Güvenpark ta şarkı söyleyerek  uyanmasını isteyecekler. 

Okunma Sayisi : 7863
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 01.03.2021 - 10:38:25
Şu an 36 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları