Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
22 Ekim 2022

Adalet Nöbeti 6. ayını devirdi, hukuk katledilmeye devam ediyor

Meslek odaları: İstinaf Mahkemesi’ni hukuka uygun davranmaya ve Gezi tutuklularının mahkumiyetine son vermeye davet ediyoruz.


TMMOB ve bağlı meslek odalarının Gezi Davası kararına karşı başlattığı Adalet Nöbeti 6. ayını doldurdu. Toplumu susturma operasyonuna karşı sesini yükselten meslek odaları tam 180 gündür adalet arıyor. Meslek odaları Adalet Nöbeti’nin 180.gününde Mimarlar Odası’nda basın açıklaması yaptı.
Meslek odaları, davanın gönderildiği İstinaf Mahkemesi’ne seslenerek, “Bu utancın bir parçası olmayın. Gezi tutuklarının mahkûmiyetine son verin” çağrısında bulundu.

Açıklamaya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Ünal Kara, Onur Lami Yalman, Meltem Erdil Bölükbaşı, Özgür Bayramoğlu, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Ceren İlter, Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nden Sevgi Canoğlu katıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan, “Bugün Gezi davasında 6 aydır tutuklu bulunan Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman için başlattığımız Adalet Nöbeti’nin 180. günündeyiz. TMMOB olarak, 6 aydır Ankara, İstanbul ve İzmir’de Mimarlar Odası binaları önünde, 17.00 ile 20.00 saatleri arasında adalet nöbeti tutuyoruz. Gezi tutukluları arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar da nöbete devam edeceğiz” dedi.

Ülkedeki rant, yağma ve talana karşı çıktığımız için hedef seçildik

Atakan, ülkede yaşanan hukuksuzluklara değinerek sözlerine şöyle devam etti: “Gezi ülkemizde uygulanan baskıcı uygulama ve politikalara karşı meşru duruşun kendisidir. Arkadaşlarımız, kentlerin, kıyıların, ormanların yağmalanması ve talana karşı çıktıkları için tutuklu. Seçim sathı mahallinde bulunduğumuz şu günlerde ağır ekonomik koşullar altındayız. Temel insan hak ve özgürlüklerinin hiçe sayıldığı, hak aramanın yasaklandığı baskılar döneminden geçmekteyiz. Daha Soma maden faciasının külleri soğumadan, Amasra maden ocağında grizu patlaması sonucu 41 canı yitirdik. Hayatını kaybedenleri saygıyla anıyor, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu facia; kader değil cinayet, kaza değil katliamdır. Sayıştay raporları, odaların ve uzmanların görüşleri ortadayken gerekli önlem ve tedbirlerin alınmadığı, faciaya neden olanlardan hesap sorulmadığı ve yaşananlardan gerekli derslerin çıkarılmadığı açıktır. Amasra maden ocağında kaybedilen canların Ankara’da emek ve demokrasi güçleri tarafından anılmasına dahi müsaade edilmemiştir. Maden ocaklarında olduğu gibi inşaatlarda, fabrikalarda ve tersanelerde iş cinayetleri devam etmektedir. Sorumlular bellidir mutlak hesap vermelidirler. Yakın zamanda kent suçlarından olan Merkez Ankara inşaatlarında iki stajyer öğrenci, kalıp altında kalarak hayatını kaybetmiştir. Yine Merkez Ankara şantiyesinde inşaat bitmeden İller Bankası personelinin taşınmasına itiraz ettiğim için işten atıldım. İmara aykırı yapılan ve yıkımı gündemde olan kent suçu inşaatı TOGO ikiz kuleleri sahibi Sinan Aygün’ün şikayeti ve İçişleri Bakanlığı’nın yasaya aykırı soruşturması sonucunda Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın memuriyetine son verildi. Bizler Mimarlar Odası yöneticisi olarak ülkedeki rant, yağma ve talana karşı çıktığımız için hedef seçildik.”

Bu faşizmin ayak sesleridir

Atakan, şunları kaydetti: “Mahkemelerce iptal edilen imar uygulamaları, kent suçu yapıların yasallaştırılmasına dair imar affının (barışı) uzatılması mecliste yeniden gündemdedir. Sansür (dezenformasyon) yasası yürürlüğe girmiştir. Siyasal iktidar sorunlara çözüm üretme yerine hamaset söylemleri ve klasik gövde gösterisine devam etmektedir. Kamudan yana değil, ranttan yana uygulamalar içerisindedir. Demokrasi ve adalet askıya alınmış, hukuk baskı altında, temel insan hakları ve özgürlükler kısıtlanmıştır. Bu faşizmin ayak sesleridir. Bütün bu olumsuz gelişmeler içeresinde bizler demokratik zeminde kendi meslek alanımızdan yasal ve meşru hakkımızı kullanarak mücadele vermeye devam edeceğiz. Hukuksuz bir şekilde içerde tutulan arkadaşlarımızın bir an önce aramıza döneceği günü bekliyor, istinaf mahkemesini hukuka uygun davranmaya ve gezi tutuklularının mahkumiyetine son vermeye davet ediyoruz.

Üç ilde 6 ayda 540 nöbet tutuldu

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Ceren İlter ise, “Bugün nöbetin 180. günündeyiz, arkadaşlarımız 180 gündür içerdeler, İstanbul İzmir ve Ankara olmak üzere üç ilde 540 nöbet tutulmuş oldu. Bu rakam, arkadaşlarımızın haklılıklarına olan inancımızı gösteriyor. Adalet nöbetlerimiz devam edecek ama haksızlık ve hukuksuzluklar da aynı şekilde devam ediyor. Amasra’da ve Merkez Ankara’da yaşananlar bunu ortaya koyuyor. Ankara’da her gün başka bir kent suçuyla ve imar oyunlarıyla mücadele ediyoruz. Arkadaşlarımız da aslında bu mücadelenin sonucu olarak içerdeler. Kentin en önemli yeşil alanını korumak için başlattıkları mücadele sonucunda tutuklandılar. Arkadaşlarımız gibi bizlerde kente karşı sorumluğumuz olan kamu yararını ve meslektaşlarımızı korumak için yürüttüğümüz mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bu karara ortak olmuş bütün kamu görevlileri hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek

Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan da, 180 gündür adalet aradıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası sekretaryasında Ankara, İstanbul ve İzmir’de her akşam nöbetlerimizi tutuyoruz. Arkadaşlarımız 180 gündür mesleki etik ilkelerini savundukları, halka ait Gezi Parkı’nın park olarak kalması ve anayasal görevlerini yerine getirdikleri için hukuksuz bir biçimde esir alınmış durumdalar. AKP milletvekili aday adayı olmuş bir hâkimin kararı ve dönemin savcısı bugün ödüllendirildi. AYM üyeliğine getirilen İrfan Fidan’ın kararıyla arkadaşlarımızın tutuklulukları devam ediyor. Başından beri hukukun katledildiği bir süreç yaşıyoruz. Gezi davası hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek, bundan eminiz. Bu karara ortak olmuş bütün kamu görevlileri ve yargı mensupları da aynı şekilde hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecek. Dava, istinaf mahkemesinde, oradaki yargı mensuplarına ‘Bu utancın bir parçası olmayın’ çağrısında bulunuyor ve evrensel hukuk ilkeleri gereğince arkadaşlarımızın bir an önce özgür bırakılması için dosyanın görüşülmesini, arkadaşlarımızın bu hukuksuz tutukluluğunu bir an önce sonlandırılmasını talep ediyoruz. Adalet nöbetini kararlılıkla sürdüreceğiz. Arkadaşlarımızla özgür güneşli günlerde bir arada oluncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 663
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları