Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
10 Haziran 2022

Gökçek döneminin ayrıcalıklı imar hakkı veren Söğütözü Rezidans’ta  yanlış karar, istinaftan döndü 

Yargı, Atatürk Orman Çiftliği manzaralı Söğütözü rezidanslarında kamu ve hukuka aykırı plan değişikliğini iptal etti 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Çankaya ilçesi, Söğütözü Mahallesi, 16136 ada, 7 parsel ile 16373 ada, 1 parsel taşınmaza ilişkin yapılan 1/5000 ölçekli KDGPA sınırı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğinin onayına dair Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 14.02.2017 tarih ve 347 sayılı kararının iptali istemiyle dava açmış, dava da reddedilmişti.

Fikri takipten vazgeçmeyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, red kararını bir üst mahkemeye taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5.İdari Dava Dairesi istinaf incelemesinde davayı kabul ederek söz konusu planı iptal etti.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  “Söğütözü’nde YDA inşaat tarafından yapılan Söğütözü rezidans ve ofise açtığımız en son davada, bilirkişi raporlarında  emsal olarak yakın parselinde bulunan Togo İkiz Kulelerinin yapılaşma koşulları örnek gösterilmişti ve sonuçta Togo ikiz Kulelerinin başına gelen Söğütözü rezidansın da başına geldi ve mahkeme kentsel dönüşüm alanı  sınırlarını iptal etti” dedi.

  

Söğütözü rezidans plan hikayesi  Ankara’nın ikinci Togo Vakası

 “Çukurambar sizlere ömür” diyen rant odaklı kentleşme politikalarına  karşı mücadeleyi  hiç bırakmadık. 2011 yılından bu yana defalarca plan değişikliği ile ayrıcalıklı  emsal artışı ile Togo benzeri bir kent suçu örneği olan, mülkiyeti Türkiye Tarım Kredi Kooperatifler Birliği Genel Merkezinde olan ve kat karşılığı  YDA inşaat tarafından yapılan  Söğütözü Rezidans’ında kentsel dönüşüm alan kararları  iptal edildi.  2017 de Gökçek döneminin ayrıcalıklı imar alanlarından olan plan değişikliğine açtığımız dava reddedilince, davayı bir üst mahkemeye taşıdık. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi de planları iptal etti. Bitmiş olan ve  kat mülkiyetinde olan tüm yapılar hukuka aykırı hale geldi” diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Kamu yararına aykırı, parçacıl ve yoğunluk artışı imar planları ile yapılan zenginleşmenin örneklerinden sadece birisi Sögütözü rezidans planları. Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilerek, emsal artışı ve ayrıcalıklı imar haklarından yararlanılan söz konusu 16136 ada 7 parsel ile 16373 ada 1 parselin hikayesi aynı zamanda rantın hikayesidir. Bu rant hikayeleri ülkenin  varlıklarının nasıl zenginleşme aracına dönüştüğünün göstergeleridir. Kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi için kanun hükmündeki 5 hektar (50 bin metrekare) şartının sağlanabilmesi için birbiri ile komşu olmayan farklı yerlerde ve  farklı mülkiyet sahiplerine ait ve farklı kullanımlı iki parsel olan  16136 ada 7 parsel ile 16373 ada 1 parsel  aynı kentsel dönüşüm sınırına dahil edildi. Mülkiyeti Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne ait 49 bin 139 metrekare olan 16136 ada 7 parsel ile şahsa ait olan bin 774 metrekare olan 16373 ada 1 parselin toplam alanı 5 hektarı geçmesi sağlanılarak ve kentsel dönüşüm ilan edilerek ayrıcalıklı haklarından yararlandırıldı.   2011 yılından bu yana tam 11 yıldır süreci yakından takip ederek yargıya taşıdık. Her plan iptalinden sonra hukuk arkadan dolanılarak yeni plan yapıldı. Kentsel dönüşüm sınırları içerisinde 16136 ada 7 parsel Merkezi iş alanı (MİA) , şahıs mülkiyetinde olan anaokulu alanı da sosyo kültürel merkez alanı olarak plan onaylandı  ve 19 plan notu eklendi. Bu plan notları içerisinde tıpkı Togo ikiz kulelerinde olduğu gibi örtük emsal verildi. Tarım Kredi Kooperatifleri merkezine ait alanda,  depo alanları, tesisat galerileri, tesisat katları, tesisat odaları, teknik hacimler, yangın kaçış koridorları, yangın merdivenleri, kat holleri, ana merdivenler, kolonadlar, arkadlar, kolonadlı saçaklar, bina içi yapılması yasa ve yönetmelikler ile zorunlu olan müştemilatlar, iç bahçeler, balkonlar, önü açık teraslar, sıfır sıfır kotunun altında oluşacak bağımsız bölümler emsal dışı bırakılarak devasa bir inşaat alanı verildi. MİA kullanımlarının içinde konut rezidans kullanımlarının yer alabileceği de plan notlarına eklendi. Şahısa ait olan Anaokulundan Sosyo kültürel merkez alanına dönüşen alanda, emsal 1.5‘a çıkarılarak metrekarede %110 artış yapıldı. Sosyal ve kültürel tesis alanı olarak planlanan 16373 ada 1 parselin ve üzerine yapılacak tesisin bedelsiz olarak kamu ve/veya kamu yararına çalışan dernek ve vakıflara terki halinde herhangi bir nüfus artışı içermeyen, emsal harici maksimum  %10 oranında konfor artışı yapılabilir plan notu eklendi. Böylece %10 konfor artışından yararlanılması için 16137 ada 1 parsel el değiştirdi  ve mülkiyet Süleymaniye Kültür ve Sanat Eğitim ve Sağlık Vakfına geçti.”

“Rant kartellerine yönelik mücadelemiz devam edecek”  

Candan, şunları kaydetti:

“Tarım Kredi Kooperatiflerine ait olan alanda, 2010 yılında kat karşılığı inşaat için çıkılan ihalede yolsuzluklar olduğu suç duyurularının yapıldığı kamuoyunun gündemine düştüğünü, YDA inşaat tarafından sürdürülen inşaatların, hukuk arkadan dolanılarak tamamlandığını, daire fiyatlarının 10-15 milyon aralığında olduğu bölgede hukuksuz ilan edilen kentsel dönüşümün ayrıcalıkları ile elde edilen emsal artışı ile büyük bir talan yapıldığının altını çizerek, 2017 yılında gerçekleşen kentsel dönüşüm ilanı kararına açtığımız davada Ankara 8.İdare Mahkemesi 2020 yılında davamızı reddetti. Mimarlar Odası olarak Ankara Şubesi olarak Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurduk. Bilirkişilerin verdiği rapora göre ayrıcalıklı imar hakkını onaylayan ve binalar bittiği için halka mal olduğu, kazanılmış hak olduğu ve çevredeki TOGO ikiz kuleleri gibi yapılaşma yoğunluğunu emsal  göstererek bilirkişi raporuna istinaden davamızı reddeden 8.İdare Mahkemesinin kararını Ankara Bölge İdare Mahkemesi bozdu ve kentsel dönüşüm sınırı ilan edilmesinin iptaline karar verdi. Dayanağı kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilanına yönelik işlem hukuka aykırı bulunduğundan, bu işlem çerçevesinde tesis edilen 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarında da hukuka uyarlık görülmemiştir diyerek çok önemli bir karara imza attı, rant kartellerine yönelik mücadelemiz devam edecek.”  

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 1408
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2024 - 14:09:50
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları