Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
11 Nisan 2022

Ürgüp’te vahşet  devam ediyor: Ürgüp’te tarihe beton dökülüyor,  Kapadokya Beyliği’mi kuruldu? 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi hinterlandında bulunan UNESCO Dünya Miras Listesinde olan Kapadokya bölgesinde, Kültür Bakanlığı’nı talanı durdurmaya çağırdı.

Kapadokya Alan Yönetmeliği’nin yayınlanması sürecinde, bu yönetmeliğin sorunlu bir yönetmelik olduğunu belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi, işgallerin ve usulsüz tüm yapılaşma süreçlerinin Kapadokya Alan yönetimi tekelinde olacağını, denetim sorunu yaşanacağını, bölgede rant eliyle paylaşım savaşlarının olacağını, işyerlerinin ve otellerin tarihi katledeceğini ifade etmişti. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan , Ürgüp’te belediye eliyle yapılan işhanı projesi, Ürgüp Sarıhıdır Mahallesi’ne yapılan otel, Ürgüp Millet Bahçesi adı altında  konut ticaret yapılaşmasını ve Kapadokya alan yönetiminin her işlemden alacağı ücret tarifesini  değerlendirdi.

Candan, “UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan Kapadokya’da bir yandan tarihi ve doğal alanlar tahrip ediliyor, Millet Bahçesi adı altında, ticaret ve konut alanlarına hizmet edecek yapılaşma alanları yaratılıyor, içerisinden hızlı trenin geçtiği    bir yandan yeni sermaye ilişkilerine olanak sağlanacak uygulamalar yapılıyor, diğer yandan da resmi gazetede Kapadokya alan başkanlığı tarafından yayınlanan işlem tarifesi ile,  yapılacak her projeden işlem ücretleri alınması düzenleniyor. Kapadokya Beyliği’mi kuruldu? ” diye konuştu.

 

“Ürgüp’te tarihe beton dökerek işhanı yapmak, ihanettir”

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“13 Aralık 2021 tarihinde, Ürgüp Belediyesi’nin tarihi mağaraları tahrip ederek,  işhanı yapmasına ilişkin 2863 sayılı Koruma Kanuna aykırı işlemleri nedeniyle, görevini kötüye kullanmaktan Ürgüp Belediye Başkanı hakkında Mimarlar Odası Ankara Şube olarak suç duyurusunda bulunmuştuk. Suç duyurusunda ve kamuoyunun verdiği tepkilerden kaynaklı, Ürgüp Belediyesi işhanı projesi bir süre durdu ve şimdi yeniden inşaata devam edilmekte ve tarihin üzerine beton dökülmektedir. 2863 sayılı kanunun 65. Maddesi çok açıktır. Ayrıca Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu 666 sayılı İlke Kararı uyarınca ‘Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen yapıların herhangi bir şekilde (yıkılmaları, yanmaları, koruma kurulundan izin alınmadan yıktırılmaları vb) yok olmalarına sebep olanlar hakkında ceza mahkemelerinde yasal soruşturma açılmasına karar verilir’ denilmektedir. Öte yandan hukuksuz bir şekilde devam eden bu inşaat sürecinde yapım ihalesinin iptal edilmesi ve inşaatın ivedilikle durdurulması, bugüne kadar yapılan inşai faaliyetlerin ise kaya formasyonuna yeni bir zarar vermesini önleyecek tekniklerle sökülerek alandan uzaklaştırılması gerekmektedir. Ürgüp’te yapılan bu tahribat sürecinde. UNESCO Dünya Miras Listesinde olan ve Kapadokya’da Belediyenin ve alan yönetiminin tahribata yol açan uygulamalarına yönelik Kültür Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.”

 

“Kapadokya’da kültürel kıyım”

Candan şunları kaydetti:

 “ Ürgüp Belediyesi tarafından Temenni Tepesi eteklerinde gerçekleştirilen  ve tarihi mağaraların tahrip edildiği işhanı projesi aynı zamanda kültürel bir kıyımın da göstergesidir. Çok kültürlülüğün simgesi olan Kapadokya bölgesi,   bu zengin kültürel birlikteliğinin de yok edilmesinin ana mekanı haline gelmiştir. Kapadokya alan yönetimi ile sistematik şekilde devam eden arka arkaya gelen bu uygulamalar, hem Kapadokya bölgesine hem Ürgüp’te son günlerde yapılmaya çalışılan içerinden hızlı tren geçen otel projesi, 2 şer katlı villalar ve ranta hizmet eden millet bahçesi ve proje üretim süreçlerinde ücretlerin talep edildiği işlemler tarifesi Kapadokya’da düzenin nereye gittiği konusunda tereddüt uyandırmaktadır.  Başka Kapadokya yok, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hukuksal süreçlerimiz devam edecek. Kapadokya’da katliamı durdurun.”

TEMENNİ TEPESİ TARİHİ

Ürgüp’te Cumhuriyet Meydanı’nın hemen bitişiğinde, 60 m’den fazla yüksekliği ile ilk bakışta dikkatimizi çeken kaya bloğu, Temenni Tepesi adıyla bilinmektedir. Tepeye dilemek, istemek anlamında ‘Temenni’ adının verilmesi buranın eski dönemlerden itibaren adak yeri ve kutsal bir mekan olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır. Temenni Tepesi’nin Hıristiyanlık döneminde olduğu kadar ondan öncesinde de kutsal bir mekan olarak algılandığı düşünülmektedir. 1970’li yıllara kadar tepenin adak yeri olma özelliğini koruduğu ve tepenin üzerinde çok sayıda mezar bulunduğu bilinmektedir. İnsanların buraya gömülmek istemesinde tepenin kutsal olduğu yolundaki inanışın etken olduğu kesindir. Rumlar döneminde Aslangazi Mahallesi adı ile Rumların oturduğu Temenni Tepesi ve çevresi, kaya yıkılmaları nedeniyle 1885 yılında boşaltılmıştır. Rumlardan sonra mahalleye bir süre Ruslar tarafından sürgün edilen Çerkezlerin yerleştiği bilinmektedir. Günümüzde Temenni Tepesi, Ürgüp’ü kuş bakışı seyretmek isteyenlerin ilk durağı olmaktadır. (Kaynak: Düşler Ülkesinde Bir Kültür Yolculuğu, Ürgüp / Yavuz İşçen / 2011)

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 884
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.04.2024 - 16:00:21
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları