Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
21 Şubat 2022

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 47. Olağan Genel Kurulu toplumsal dayanışmanın mekanı oldu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 47. Genel Kurulu, TBB Barolar Birliği Litai  Konukevi’nde gerçekleştirildi. Toplumsal muhalefetin bir araya gelmesinin ve dayanışmanın mekanı haline dönüşen genel kurula, milletvekilleri,  siyasi parti temsilcileri, akademisyenler, yerel yönetim bürokratları, sendika temsilcileri, gazeteciler ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin hinterlandındaki illerdeki doğa ve kamu yararı mücadelesi veren vatandaşlar ve çok sayıda mimar konuşmacı olarak katıldı.

Toplumsal muhalefetin buluşma mekanı haline gelen genel kurula Mimarlar Odası Ankara Şubesi 46. Dönem yöneticileri Tezcan Karakuş Candan, Ali Atakan, Nihal Evirgen, Ünal Kara, Muteber Osmanpaşaoğlu, Songül Üzgün, Tuğba Arslan, Ece Yoltay, Onur Lami Yalman ve Özgür Bayramoğlu, Mimarlar Odası 22, 23, 24, 25, 32. Dönem Başkanı ve  insan hakları savunucusu Yavuz Önen, Prof. Dr Ruşen Keleş, Avukat Turgut Kazan, Prof.Dr. Aziz Konukman, CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Atilla Ilıman, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İyi Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şule Gök Tüdeş,  Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Çankaya Kent Konseyi Başkanı Mustafa Coşar, Ulus Esnafı adına Türk Rus Dostluk Evi Başkanı Erol Uğurlu, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Murat Akyüz, Gazeteci Özlem Gürses, Hale Gönültaş, Sultan Özer, KESK Ankara Şubeleri Yürütme Kurulu Üyesi  Sacit Ünalmış, 2021 Tüm Emekli Sen Başkanı Ali Sürücü,  Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği Ümitköy Şubesi başkanı Şenay Ertem,TKP Ankara İl Komite Üyesi Burçak Özoğlu Poçan,  Rus dostluk Evi Cemiyeti Başkanı Erol uğurlu ,Ulus hergelen meydanı esnafları derneği başkanı Turgut Uslu,   Bahçelievler Derneği’nden Mehmet Ayan, Onkoloji Hastanesi Kapatılmasın Platformu’ndan Zeki Yalçındere, Sütlüce Mahallesi Köy Muhtarı  Tunceli İmam Çelik, Tunceli köylüleri Seyidali Kocamış, Metin Çelik, Süleyman Özmen, Murat Payco, Sincan Ulubatlı Hasan Mahallesi Derneği’nden Duran Dağ, Selahattin Akbaş, Hasan Ali Türk, Hüseyin Dede, Mustafa Gül, Hacıbektaş Karaburç köylüleri adına Mehmet Yüksel, 29 Ekim Kadınları Derneği adına Aynur Yılmaz, Kıbrıs Köyü Sağlık, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Hasan Bağ ve Hasan Kuş  katıldı.

Ağacın, doğanın ve nehrin hakkını savunamıyorsanız, yaptığınız bütün binalar o kentin mezar taşları olmaya mahkumdur

Genel kurulun açılış konuşmanı Mimarlar Odası Ankara Şubesi 46. Dönem Başkanı Tezcan Karakuş Candan, pandemi,  ekonomik krizin damgasını vurduğu, toplumsal muhalefete yönelik baskıların ve susturma operasyonlarının hat safhaya çıktığı 46. Dönemi değerlendirdi.

Candan, şunları söyledi:

“Kamusal alan dediğimiz parklarımızın yeşil alanlarımızın evimizin penceresinin balkonunun ne kadar kıymetli bir kamusal alan olduğunu yine pandemi de öğrendik. Korktuk, yaptıklarımızın aslında hiç anlam ifade etmediğini bir kez daha öğrendik. O koca koca binalar, yüksek yapıların camlarla kaplanmış alanlarında nefes alamayanlar, 32 kat asansörle çıkarken bulaş zincirini taşıyanlar, aslında yaptıklarımızla bize yanlışlarımızı bir kez daha gösterdi. Pandemi koşullarında hem kentleşme politikalarının hem mimarlık politikalarının masaya yatırılması hepimizin sorumluluğudur. Masaya yatırdık tartıştık, sadece bizim değil yerel yönetimlerin de sorumluluğuydu. Bugün imar kanununa baktığınızda iki bina arasında 3 metre çekme mesafesi konuluyor. Oysa pandemi bize 2 metre insan mesafesi konulması gerektiğini öğretti. Pandemi bize sadece bütün bu süreçlerde ormanlarda, vadilerde ve yeşil alanlarda, yapılaşmanın olmaması gerektiğini, bu ülkede ya da bu evrende, bu yeryüzünde sadece insanların yaşamadığını, bir ağacın suyun, nehrin, toprağın, rüzgarın, canlının, insanın hakkının bir arada ele alınmasıyla ancak var olunabileceğini yeniden hatırlattı. İşte bu yüzdendir ki aslında mimarlık tek başına bir ada parsel ölçeğinde yapılacak bir meslek değil. Onun zenginliği, onun büyüklüğü,  bu ülke sorunlarıyla siyasetin yürüttüğü ekonomik ve sosyal politikalarla ve  yerel yönetimlerin yürüttüğü kentleşme politikalarıyla bir arada ele alınmak durumundadır. Mimarlık sadece bir bina yapma, inşa etme ve sorunu çözmek değildir. Eğer siz ağacın, doğanın  ve nehrin hakkını savunamıyorsanız, yaptığınız bütün binalar o kentin mezar taşları olmaya mahkumdur. Çünkü mimarlık hayatın kendisidir bütün kültürleri bir arada hemhal edeceğiz. 46. Dönem buna sahip çıkılmasının mücadelesidir.”

Bir arada yaşayıp birlikte ürettiğimiz bütün kültürlere sahip çıkacağız

Kent mücadelesinden örnekler veren Candan, “Ulus tarihi kent merkezinde Ermeni Katolik mezarlarının üstüne beton döküp bina yapmak aymazlıktır. Bu ülkede kentleşme politikalarını sağlıklı bir şekilde yürütecek ve sağlıklı bir şekilde yaşayacaksak Avrupa kentsel Şartı’na attığımız imzaların hakkını vereceğiz . Bu ülkede bu coğrafyada Ankara ve Türkiye’de  Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Ezidisiyle, Yezidisiyle, Alevisiyle, Sünnisiyle, Milliyetçisi İle bir arada yaşayıp birlikte ürettiğimiz bütün kültürlere sahip çıkacağız. Mimarlık bir kültürü biriktir, biz bu kültürleri biriktirip yeniden gelecekle buluşturmanın mesleğini icra ediyorsak halkların ve kültürlerin kardeşliğini göz ardı edemeyiz. İktidar tek adam rejimini sürdürebilmek için her birimizin yan yana durmasının kaynağını oluşturan şeyleri ayrıştırmaya ve düşmanlaştırmaya çalışıyor. Bir binayı oluşturan tuğlaları bir bir sökerek binayı yıkmaya çalışıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi 46. Dönemde, tek adam rejimiyle toplumu parça parça ayırarak iktidarını sürdürmeye çalışan yönetimlere karşı,  demokrasiyi ve dayanışmayı bütün alanlarda geçirgen olmayı,  ilişki kurmayı ve örgütlenmeyi, o güzel günler ve gelecek için cephe oluşturmayı önemsedi, önemsemeye devam edecek. Atatürk Orman Çiftliği’nden, Saraçoğlu Mahallesi’ne, Zir Vadisi’nden Dikmen Vadisine, Kıbrıs köyü vadisinden Anıtkabirdeki bütün o siluet tartışmalarıyla Anıtkabir’i ezen bütün yapılaşmaya kadar bu ülkenin, bu Başkent’te yaptığınız her şeyin bir karşılığı var. Bunun için  Ankara’da yaptığınız bir mücadele sesi Berlin’de, Helsinki’de Strazburg’da ve Latin Amerika’da duyuluyor.  Çünkü burası Başkent, Başkent kimliğini ortadan kaldırmak isteyen bütün yapılara ve bütün anlayışlara karşı birlikte mücadele etmekte bizim sorumluluğumuzdur” diye konuştu.

Rant organizasyonlarına  ve çarklarına çomak sokuyoruz sokmaya devam edeceğiz. Bizi susturamayacaklar. Bu ülkenin bütün değerleri hepimize emanet edildi

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Böylesi bir süreçte 47. Dönem inanılmaz bir ayağa kalkış dönemi olacak. Bütün bu baskı ve korku ortamını yaratılmasına rağmen iktidar muhalefetten ve ses çıkarandan korkuyor. Dün Tarkan bir klip yayınladı,  iktidar şarkıdan, Sezen Aksu’dan gazeteciden, politikacıdan ekonomistten konuşandan, gençten, kadından korkuyor kim ağzını açarsa ondan korkuyor ama korkunun ecele faydası yok gidecekler ve bizde Mimarlar Odası Ankara Şubesi 47. Döneminde Cumhuriyet’in ve Başkent’in 100. yılını karşılarken onlar gittiğinde bu ülke yeniden nasıl imar edilecekse kanunlar yeniden nasıl yazılacaksa, özgürlük ve demokrasi bu ülkenin her bir metrekaresinde nasıl yeşerecekse onları hep birlikte yapmaya adayız. Bu baskıları biz biliyoruz niye yapılıyor.  Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurul üyesi Ali Atakan’ın neden iş akdinin fesih edildiğini biz biliyoruz neden benimle ilgili soruşturmalar açıldığını biliyoruz. Çünkü rant organizasyonlarına  ve çarklarına çomak sokuyoruz sokmaya devam edeceğiz. Çünkü bu ülkenin bütün değerleri hepimize emanet edildi. Biz kendi bulunduğumuz alandan bu emaneti korumaya devam edeceğiz. Bizi susturamayacaklar, bizim sırtımızda bagajımız yok kimseye verilmiş diyetimiz yok olmadı bizim bir diyetimiz vardır oda Mustafa Kemal Atatürk’e verilmiştir. Cumhuriyeti kurmuştur kadınlara haklarını vermiştir devrimleri yapmıştır. Bunu alıp demokrasiyle taçlandırıp bu ülkenin bütün haklarıyla birlikte barış içerisinde yaşamanın sorumluluğunu emanet etmiştir. Bu emaneti yerine getirmek için bedel ödememiz gerekiyorsa ödeyeceğiz. İşten atılmamız gerekiyorsa atacaklar susturmak istiyorlarsa susturamayacaklar. Çünkü Mimarlar Odası Ankara Şubesi kurulduğu bu yıldan bu yana kimseye biat etmemiştir. Bilimi ve tekniği rehber olarak göstermiştir. Aldığı bütün enerjisini TMMOB’nin verdiği toplumsal mücadeleden almıştır. Teoman Öztürk’ten, Yavuz Önen’den almıştır. Bunu devam ettirmek bizim sorumluluğumuz onun  içinde baskılara direneceğiz. 47. Dönemde zorlu bir süreç olacağını biliyoruz. Pandemiye, bütün risklere rağmen bir arada olmamız ve bugün buradaki varlığınız, 47. Dönemde hem 2023’te bu iktidarın gidişini hem de demokrasinin yeniden inşa edilme süreçlerinin geleceğini karşılayacak. Bugün burada yapılanlar hepimizin eseridir.”Candan mimarlara ise “Ekonomik krizin can yakıcı hale geldiğini bunların bütün sonuçlarını yaşantımızı doğrudan etkileyeceğimizi hissediyoruz.  Meslek alanımız da ofisler kapanıyor, işler alınamıyor 146 mimarlık fakültesi var,  her yıl 5 bin 500 kişi mezun oluyor ve geçen hafta kamuya atanacak kadrolar açıklandı. 25 mimar 10 bin imam atandı. Bütün işsiz meslektaşlarıma sesleniyorum. Mimarlar Odası Ankara Şubesi sizi işsizlikle cezalandıran ülkenizi terk etmek noktasına getiren bu anlayışa karşı örgütlenme alanınızdır. Gelin örgütlenelim, bu ülkeyi imamlarla imar edecekler bu nedenle bunun için 10 bin imam atanıyor, onun için mimarlık fakültelerine ilahiyat mezunları dekan olarak atanıyor. Onun için ihaleye giren meslektaşlarımız iş alamıyor. Çünkü beşli çete ve onların alt taşeronlarının girmesi için adrese teslim ihaleler yapılıyor” diyerek seslendi.

Candan, konuşmasının ardından konuk konuşmacılar söz aldı. Konuk konuşmacılar, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kamu yararı ve kent mücadelesine destek verdiklerini belirtirken, dayanışma içinde olacaklarını da söyledi.

Genel Kurul’un ikinci oturumunda ise  46 Dönem Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen çalışma raporunu okudu. Evirgen dönem içinde yapılan çalışmalar ve etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Daha sonra 46 Dönem Mimarlar Odası Ankara Şube Saymanı Muteber Osmanpaşaoğlu da üyelerle bütçe bilgilerini paylaştı.

Genel kurul  üyelerin konuşmalarının ve önergeleri ardından sonlandırıldı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 904
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.05.2024 - 15:40:42
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları