Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
10 Mart 2022

Limak Holding’in Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılaşma öngören planlarına mimarlardan sert tepki

Atatürk Orman Çiftliği sizin rant alanınız değil, başka çiftliğe

Daha önce Atatürk Orman Çiftliği bölgesindeki çimento fabrikası arazisine Limak Holding tarafından lüks konutlar ve dükkanlar yapılması için proje hazırlandığını gündeme getiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, şimdi de bu kapsamda Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 8  Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Limak için Atatürk Orman Çiftliği alanında  imar planı değişikliği yapılmasına sert tepki gösterdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı  Tezcan Karakuş Candan, “Plan değişikliğini yargıya taşıyacağını bildirerek, “Atatürk Orman Çiftliği  ‘koruma amaçlı nazım imar planına’ ilişkin açılan davalar  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde devam ederken ve 5659 sayılı kanun ve Sayıştay kararları ortada iken  Atatürk Orman Çiftliği’nde Ankara’nın imarı  için yapılan Çimento fabrikası alanına konut , ticaret, iş merkezi,   her şey dahil yaşam alanı öneren plan değişikliği kabul edilemez.  Amacı dışında kullanılan Atatürk Orman Çiftliği alanları AOÇ’ye devredilmek zorundadır. Haziran 2021 yılında gündeme geldiğinde sakın ola ki aklınızdan geçirmeyin demiştik. Akıllarından geçirmekle kalmayıp, Çevre Şehircilik Bakanlığı ile işi halledip plan yapmışlar bu plan hukuka aykırıdır. Yargıya taşıyacağız” diye konuştu. 

“Çimento Fabrikası endüstri mirası olarak korunmalı alana bir metrekare dahi yapılaşma öngörmeden, alan Atatürk’ün şartlı bağışına uygun olarak ağaçlandırılmalıdır” 

Candan, şöyle devam etti:

“Plan dosyasında kurum görüşleri arasında, Ankara Büyükşehir Belediyesi kurum görüşünde Gökçek dönemi ve Tuna Döneminde alınan görüşlere  yer verilmiştir.  2019’da seçilmiş yeni dönem yönetiminin yetkisi de gasp edilmiştir. Atatürk Orman  Çiftliği Müdürlüğü ise   5659 sayılı kanuna ve Atatürk’ün şartlı bağışına ihanet ederek, olur vermiştir, AOÇ Müdürlüğü hakkında da  ayrıca suç duyurusunda bulunacağız. Cumhuriyet’in başkenti Ankara’nın imarı için Atatürk’ün isteği ile şahsi malvarlığı olan Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan ve   1928 yılında inşa edilen Çimento Fabrikası Endüstri mirası olarak korunmalıdır. Bir metrekare dahi yapılaşma öngörülmeden,  alan Atatürk’ün şartlı bağışına uygun olarak ağaçlandırılmalıdır. “ 

“Limak Holding’in şubemizle görüşme isteği yönetim kurulumuz tarafından değerlendirilmiştir. Limak, AOÇ alanlarında yapılaşma ısrarından vaz geçtiğini açıklamadığı sürece görüşmenin uygun olmadığı karar altına alınmıştır” 

Candan,  şunları kaydetti:

 “Ankara’nın imarı için yapılan bu fabrika ve tesisleri korunmalı,  müze haline getirilmeli alan ağaçlandırılmalıdır. 5659 sayılı kanuna göre ve Sayıştay raporlarına göre  menşei  Atatürk Orman Çiftliği olan alanlara  konut ticaret  yapılamaz. Limak alandaki yapılaşma ve lüks konut ticaret iş merkezi ve her şey dahil rant alanı isteğinden vaz geçmelidir.  Bu Atatürk orman Çiftliği alanlarında çok büyük bir talan projesinin öncüleridir. Dün itibari ile Limak Holding’in şubemizle görüşme isteği Yönetim kurulumuz tarafından değerlendirilmiş ve Limak, AOÇ alanlarında yapılaşma ısrarından vaz geçtiğini açıklamadığı sürece görüşmenin uygun olmadığı karar altına alınmıştır”

Atatürk Orman Çiftliği halkındır, bir metrekaresine bile beton dökemezsiniz. Bakanlığın LİMAK için yaptığı plan değişikliği katliamdır 

Candan, plan değişikliğine ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı

“ Alan 2023 nazım İmar planında özel proje alanı, 2023 Nazım imar planında AOÇ alanları kısmı,  açtığımız dava sonucunda bozulmuştu. Söz konusu  alan üzerinde 1928 yılında kurulan ve halihazırda Çimento Fabrikası bulunmaktadır. Planlama Alanı Etimesgut ilçesi Bahçekapı Mah. 3243 ada 7 parsel, Etimesgut ilçesi Etimesgut Mah. 3243 ada 26-38 parseller üzerinde toplam 588286 m²lik alanı kapsamaktadır.  Kentsel gelişme alanları, planlama alanı sınırı 58,82 hektar. Planlama alanı sınırları içerisinde konut gelişme alanlarında E=0,80 Yençok=4 kat.  Planlama alanındaki eğimin ve dolgu alanlarının fazla olması ve mania planına göre 865 kotu üzerinde yapılaşma yapılamayacak olması sebebiyle alanın 26,13 hektarı kentsel gelişme alanları olarak planlanmıştır.  Plan raporunda yer alan Planlama alanında öngörülen 26,13 hektar konut alanında nüfusun 3 bin 717 kişi, 4,95 hektar Ticaret+konut alanında ise %75 konut yerleşimi olacağı öngörüsü ile nüfusun bin 190 kişi yaşayacağı kabul edilmiştir. Planlama alanında yaşayacak toplam nüfus 4907 kişi olarak belirlenmiştir.  Plan notlarında, halk eğitim merkezi, konferans kongre salonları , belediye hizmet alanında sosyal ve kültürel merkezler, aile yaşam merkezi, kreş kütüphane,  tiyatro sinema vb, kreş yurt çocuk yuvası yetiştirme yurdu  yaşlı ve engelli bakım merkezi, toplum merkezi şefkat evleri gibi tesisler bulunmaktadır. Sağlık alanı, ilkokul ortaokul lise özel eğitim alanı, cami var. Bu plan Atatürk orman Çiftliği alanları için bir katliamdır. Bu katliama göz yummayacağız, tüm halkımızı bu hukuksal süreçte, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile birlikte  davacı olmaya davet ediyoruz ”
Okunma Sayisi : 1547
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2024 - 14:09:50
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları