Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
25 Kasım 2021

İstanbul Sözleşmesi mücadelesi bitmedi sürecek

Kadın cinayetlerinin meşrulaştırılması ve cezasızlık kültürü nedeniyle, kadın cinayetleri son 10 yılda 3 kat artmıştır. Kadın düşmanlığının, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin körüklenmesi, şiddeti önlemesi gereken mekanizmaların iktidarca işlevsiz hale getirilmesi, kadınları canilerin açık hedefi haline getirmiştir.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha haykırıyoruz. Kadın cinayetleri politiktir. Kadın cinayetlerini durduracak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir.  İstanbul Sözleşmesi mücadelesi bitmedi, sürecek.  İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun uygulanana kadar isyandayız.

İktidar kadın düşmanı politikalarına son vermelidir,  yerel yönetimler de kadınların gerçek anlamda sosyal hayata dahil olmasını sağlayacak,  toplumsal cinsiyet eşitsizliğini giderecek,  kalıcı sosyal belediyecilik adımları atmalıdır. Toplu taşımada belli bir saatten sonra kadınların istediği yerde inmesinin ne yazık ki kadın cinayetlerini önlemede yeterli olmadığı İstanbul metrosunda yaşanan olayda gözler önüne serilmiştir.

Kadınların sokağa çıkmaya korktuğu bir kent değil, kadınların kendilerini güvende hissettiği bir kent için politikalar üretilmeli ve buna yönelik kalıcı adımlar atılmalıdır.

Pandemi mevcut cinsiyet eşitsizliğini giderek derinleştirmiştir. Bu durum sosyal, siyasi ve ekonomik sistemler içerisindeki kırılganlıkları daha da belirginleştirmiştir. Kadın emeği yok sayılmaya devam edilmiştir. 

Kadının çalışma ve sosyal yaşamdan dışlanmasına neden olan politikalar ve zihniyete teslim olmayacağız.  Kadın cinayetlerine,  kadına yönelik şiddete, emek sömürüsüne, yoksulluğa, her türlü eşitsizlik ve ayrımcılığa karşı mücadelemizi büyütüyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

Okunma Sayisi : 247
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 27.01.2022 - 17:18:25
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları