Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
01 Eylül 2021

Tunceli’deki yangınlara müdahale edilmiyor, ayrımcılık yapılıyor, doğa katlediliyor 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne bağlı Tunceli’de eşsiz doğal varlıkları olan coğrafyada iki haftadır süren yangına müdahale edilmiyor. İktidar ayrımcılık yapıyor ve göz göre göre doğa katliamına göz yumuyor.  Birinci derece doğal SİT alanı ve biyolojik çeşitliliği açısından biricik  olan Munzur Vadisi ormanları yok  olma tehdidiyle karşı karşıya iken iktidar neredeyse kılını kıpırdatmıyor.

Tunceli'de yaşanan bir yangından ötesidir,  taammüden doğa cinayetidir. Ülkenin doğusu ile batısına yönelik yapılan ayrımcılık ve nefret suçudur.

Tunceli'de Hozat-Ovacık arasında 4 noktada başlayan ve zamanında müdahale edilmemesi nedeniyle büyüyen yangın günlerdir devam ediyor. Dağlık ve engebeli olması nedeniyle havadan müdahalenin şart olduğu yangında, 10 gün boyunca özel güvenlik alanı olduğu gerekçesiyle  köylülerin, gönüllülerin, sivil toplum örgütlerinin, milletvekillerinin ve belediyenin girilmesine izin bile verilmedi. Kamuoyu tepkisi nedeniyle ancak yangının 12. gününde havadan müdahale edilmeye başlandı. 140 hektar alan yandığı ifade edilirken, köylüler yangının bazı bölgelerde kendiliğinden söndüğünü hiçbir müdahale yapılmadığını ve yangının Buzlutepe köyünün Hınzori ve Çamurek mezralarına ulaştığı dile getirilirken, aymazlık içerisinde , acz içerisinde kendi topraklarında bölgesini ötekileştiren bir iktidar geleceğimizi tehdit ediyor.

 Birinci derece doğal SİT alanı olan Munzur Vadisi ile Fırtına Veli Çeşmesi bölgesindeki yangın  ise devam ediyor. Tunceli Belediyesi, köylüler ve gönüllüler bu yangını söndürmek için mücadele ediyor. Yangının nasıl çıktığına dair, bölgeden gelen haberler, yangını söndürmek isteyenlerin içeriye alınmaması gizlenenin ne olduğu kuşkusunu büyütüyor.

 Tunceli ormanları yanıyor, ormandaki canlar yanıyor, yetkililer izliyor, görevlerini kötüye kullanıyorlar.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak,  yangına zamanında müdahale etmeyen, tüm yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız.  Türkiye coğrafyası  bir bütündür. Yetkilileri, üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmeye davet ediyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube 46. Dönem  Yönetim Kurulu

Okunma Sayisi : 125
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 23.09.2021 - 13:47:58
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları