Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
12 Eylül 2020

Bugün ülkede, kentte, meslekte ne sorun yaşıyorsak, bu 12 Eylül aklıdır

Bu aklı ortak akılla bertaraf etmek ise sorumluluğumuzdur

Yüz binlerce gözaltı, fişlenme, sorgularda ve işkencelerde can kayıpları, idamlar, kapatılan örgütler, meslek odalarında kamuda çalışanların zorunlu üyeliğinin kaldırılması, yok edilen hayaller, gözyaşları, acılar, öfkeler. 40 yılı geride bırakırken hala bir ülkenin bugünün, geleceğinin, gençliğinin, değerlerinin, kardeşliğinin nasıl yok edildiğinin, faşizmin adıdır 12 Eylül.

Neoliberal ekonomik politikaların dünya çapında askeri darbeler yönetimiyle uygulanmasının adımıdır, Türkiye’de 12 Eylül…1973 ‘de Şili’de Augusto Pinochet ile başlayan kanlı darbelerin devamıdır.24 Ocak kararlarının uygulanması, Cumhuriyetin ekonomik birikiminin özelleştirmelerle talan edilmesi, Cumhuriyet değerlerinin iktidarlar aracılığı ile yok edilmesi, kentlerin, ovaların, dağların, kıyıların nehirlerin yağmalanması, meslek alanlarımızın tasfiye edilerek, ucuz işgücü, işsizlik, kuralsızlık, denetimsizlik ve ne yaşıyorsak bugüne dair bizi umutsuzluğa düşüren, öfkelendiren, 12 Eylül’den bugüne taşınanlardır.

Uygar akıl sindirilerek, aydınlanmacı hafıza yok edilerek gericiliğe açılan kapılar bugün Cumhuriyet rejimi ile hesaplaşma boyutuna gelmiştir. Yaşam çevremizi, haklarımızı, hukuku, moderniteyi, bilimi, kadın haklarını, tehdit eder boyuta gelen 12 Eylül zihniyeti boyun eğme, itaat, yandaşlık, tarikat ve cemaat ilişkileri ile yurttaşlığımızı, insanlığımızı yok etmeye cüret etmektedir. KHK’larla ülke yönetmek, akademisyenleri uzaklaştırarak üniversiteleri çoraklaştırmak o zihniyetin bugünlere bıraktığıdır.

İçinde bulunduğumuz salgın günlerinde sağlıkta yaşanan krizin bir nedeni de, yanlış kentleşme politikaları, bilimi ve halk sağlığını devre dışı bırakan mekân üretimidir. İşte bu 12 Eylül aklıdır. Kent merkezlerindeki hastanelerin kapatılarak özelleştirilerek neoliberal sağlık sistemini beslemek 12 Eylül aklıdır. Vatandaşı parksız, bahçesiz, temiz havasız ve susuz, beton ormanlarına hapsetmek, doğanın dengesini bozmak, ekolojik eşikleri parçalamak, canlıların yaşam alanlarını dağıtmak, kentsel dönüşümle insanları yerlerinden etmek, yabancı mimar mühendis çalıştırmak, mimarlık ofislerini taşeronlaştırmak, genç mimar işsizliğinin yaşanması, eğitimin içeriğinin boşaltılarak alt yapıdan ve gelecek planlamasından yoksun 132 mimarlık fakültesi açılması, niteliksiz mimarlığın nedeni, mimarlık alanında can yakıcı haksız rekabetin, işsizleşmenin nedeni, 12 Eylül aklıdır. 

12 Eylül faşizminin 40.yılında bir kez daha; darbelere karşı demokrasiyi, 12 Eylül anayasa değişikliğinin 10.yılında, evrensel hukuku, Cumhuriyet değerlerini, doğal ve kültürel varlıklarımızın korunmasını, mesleğimizi savunmaya devam ederken, Ülkemiz için, geleceğimiz için, mesleğimiz için, bellek kaybına asla izin vermeyeceğiz. Geleceğe dair umudumuzu hiç yitirmedik. 12 Eylül aklını ortak akılla birlikte bertaraf edeceğiz.  Bugün ülkede, kentte, meslekte ne sorun yaşıyorsak bu 12 Eylül aklıdır. Bu aklı ortak akılla bertaraf etmek ise sorumluluğumuzdur.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

Okunma Sayisi : 571
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 20.10.2021 - 13:34:54
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları