Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
04 Mayıs 2021

Basın susturulursa geleceğimiz de susar

Türkiye'de 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'ne, yine baskı ve sansürün en üst seviyede olduğu, Anayasa'ya aykırı genelgelerle basının susturulmaya çalışıldığı bir dönemde giriyoruz.

Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 180 ülke arasında 153'üncü sırada yer alan Türkiye'de, Mart sonu itibariyle toplam 70 gazeteci cezaevinde bulunuyor. 1 Mayıs öncesi çıkartılan ve kamusal olaylarda polisin görüntü ve ses kaydını alınmasını yasaklayan İç İşleri Bakanlığı genelgesi, basın özgürlüğüne darbedir.  Haber alma hakkı anayasal bir haktır, keyfi genelgelerle yasaklanamaz ve yok hükmündedir. Devlet görevlileri, iktidar yerine Anayasa'ya bağlı olmalıdır. Bu genelge anayasa ile güvence altına alınmış halkın haber alma hakkını yok saymaktadır. Genelge hukuksuzluğu ve işkenceyi perdelemek ve basını susturmak için çıkartılmıştır. Bu kapsamda 1 Mayıs eylemlerini takip eden gazetecilerin görüntü alması polis tarafından engellenmeye çalışılmış, gazetecilerin zorla telefonlarına, kameralarına el konulup görüntüler sildirilmiştir. Gazetecilik suç değildir, genelgelerle yasaklanamaz.

Bu süreçte basına yönelik baskılar giderek artmıştır. Doğru ve tarafsız habere büyük ihtiyaç duyduğumuz pandemi sürecinde de gazeteciler yaptıkları haberler nedeniyle yine soruşturmalara uğramış, yayınlar durdurulmuş  ve cezaevi tehditleri havada uçuşmuştur. İktidarın itaatkar ve yandaş medya yaratma süreci nedeniyle pek çok yayın ve tv kanalı kapatılmıştır. Yayın yasakları, sansür ve oto sansürün en üst düzeyde olduğu ülkemizde, halkın haber alma hakkını savunan, baskılara boyun eğmeyerek, hukuksuzlukları, işkenceleri, yolsuzlukları, haksızlıkları ve vurgunları  cesaretle yazanlara bir kez daha selam olsun.

Basın özgür değilse, toplumun özgürlüğünden ve demokrasiden söz edilemez.  Özgür basın demokrasinin ve toplumunun geleceğinin sigortasıdır. Tüm toplumu basın özgürlüğüne sahip çıkmaya ve özgür kalemlerle dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.  Gerçeklerin gizlenmesine ve eleştirel yayıncılığının fişinin çekilmesine seyirci olmayacağız. İktidarın yandaş ve itaatkar medya sürecine direnen, baskıya ve sansüre cezaevi tehditlerine boyun eğmeyen, kalemini adaletten ve yaşamdan yana kullanan, halkın haber alma hakkı için bedel ödeyen tüm gazetecilerin yanındayız.  Özgür kalemlerin susturulmadığı,  gazeteciliğin adliye koridorlarında savunulmadığı, gazetecilerin özlük haklarına saldırıların olmadığı, tutuklu gazetecilerin serbest bırakıldığı bir Türkiye dileğiyle, sesimize ses katan, mücadelemizi görünür kılan tüm basın emekçilerinin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyoruz. Bu ağır baskı ortamında mücadelemizi halkla buluşturan ve görünür kılan tüm basın emekçilerine teşekkür ediyoruz

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

Okunma Sayisi : 344
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 23.09.2021 - 13:47:58
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları