Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
30 Temmuz 2021

Bu büyük yangın felaketine THK uçaklarını hangarlarda çürütenler yol açmıştır

Sorumlular cezalandırılmalıdır, bunun adı vatana ihanettir

Türkiye’de 28 Temmuz’da başlayan orman yangınlarının sayısı 71’e ulaşmış ve hala 14 orman yangını kontrol altına alınamamıştır. Bu büyük yangın felaketine THK uçaklarını hangarlarda çürütenler yol açmıştır. Bunun adı vatana ihanettir.  Bu yaşananların sorumlusu Cumhuriyet kurumlarının içini boşaltanlardır.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak,  Türk Hava Kurumu tarafından 4,9 ton su taşıma kapasitesine sahip ve manevra kabiliyeti yüksek uçaklar ve hava araçları satışa çıkarıldığında, orman yangınlarına müdahale edebilmede büyük tehlikenin kapıda olduğu uyarısında bulunmuş ve ‘Satış ihaleleri iptal edilmelidir’ demiştik. Cumhuriyet kurumlarını bir bir yok edenler, ülkemizin ciğerlerinin de yok edilmesine yol açmıştır. Hava araçlarını satışa çıkaran Türk Hava Kurumu yönetimi, ormanlar yanarken yangın söndürme uçaklarını hangarlarda çürütmüştür.  THK’nun uçaklarını hangarda çürüten Türkiye, 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon lira öderken Cumhurbaşkanlığı’nın ise 13 uçağı bulunmaktadır. 

Afetlere hazırlık için ayrılmayan bütçe ile ülkenin dört bir yanında saraylar inşa eden iktidar, bugünkü çaresizlik tablosunun esas sorumlusudur

Başkent'te AOÇ'yi talan ederek inşa edilen Kaçak sarayın maliyeti 4 milyar 586 milyon TL’ dir. Bugüne kadar Muğla'da Okluk Sarayı’na 640 milyon, Van'da Ahlat Sarayı’na ise 125 milyon TL harcanmıştır. Bütün kaynaklarımız saraylara aktarılırken uçaklarımız ise hangarlarda çürütülmüştür. Saraylara değil, geleceğimize ormanlarımıza bütçe ayrılmalıdır. Yangınlar daha da büyümeden bütün hava araçlarıyla acilen müdahale edilmelidir. Sorumlular cezalandırılmalıdır.

Türk Hava Kurumu’nda satışa doymayanlar çok yakın zamanda 4 Temmuz’da Resmi Gazete ’de yayınlanan ilanla kurumun 44 taşınmazını daha satışa çıkarmıştır.  Yangın söndürme hava araçları ve ülkenin muhtelif yerlerinde bulunan onlarca THK taşınmazını satışa çıkartanlar, ülkeye ve kurucu değerlere ihanet etmiş, ciğerlerimizin yok olmasına vatandaşlarımızın zarar görmesine yol açmıştır.

Öte yandan orman yangınlarıyla mücadelede uzman personel sıkıntısı vardır. Yangın uygulama ve eğitim merkezleri yetersizdir.  Orman Bakanlığı, yangınlar öncesi ne tür önlemler almaktadır?  Bakanlık tüm bunları kamuoyuyla paylaşmalıdır. Üstelik 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile ilçe ve beldelerdeki itfaiye teşkilatlarının içinin boşaltılarak, Büyükşehir Belediyeleri'ne bağlanmış olması da sistemsel olarak nasıl öngörüsüz davranıldığını göstermektedir. Belediyeler tarafından ilçe ve belde itfaiye araçları, Fen İşleri, Altyapı çalışmaları vb. birimlere devredilirken itfaiye birimlerindeki araçlara gerekli yatırım sağlanmamış, yangın planlaması devreye konulmamıştır. Bugün ortaya çıkan durumun habercisi geçmişte yapılan hatalardır.

Her orman yangını sonrasında, "yeşillendirilip hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyecektir" açıklamalarının ardından, söz konusu ağaçlandırılacak alanlarda oteller yükselmiştir.  Sabotaj iddialarının da söz konusu olduğu bu süreçte, çıkan yangınların ardından ağaçlandırma yapılması gerekirken, yanan orman alanlarına oteller dikilmesi, ormanların rant için yakıldığını ortaya koymuştur. Madenlerle, HES’lerle talan edilen ormanlarımız şimdide de yangınlar nedeniyle ranta kurban edilmektedir.

Canlıların yaşam alanları yok olmuştur. Bitki örtüsünün yok olmasının yanı sıra, yangının ortasında kalan ve kaçamayan yaban hayvanları yaşamını yitirmiştir. Böylesi büyük yangınlar nedeniyle toprağın kimyası da tamamen bozulmaktadır. Orman yangınları sonrasında hayvanların yaşam alanlarının yeniden oluşması aylar sürmektedir. Tüm doğal ekosistem büyük ölçüde etkilenmektedir. İklim krizinin sonuçlarını her geçen gün daha ağır şekilde yaşadığımız bu koşullarda, ülkemizde pandemi sürecinin üstüne müsilaj, sel felaketleri ve şimdi orman yangınları ile doğa alarm vermektedir. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere tüm kurumlar iklim krizinin ortaya çıkaracağı tehditleri acilen ciddiye almalı, ekosistemin dengesini bozan her adımdan uzak durulmalıdır. Bugün ortaya çıkan felaketlerin yarınları yok etmesine izin verilmemelidir.

Bilim ve teknikten aldığımız güç ile her defasında yinelediğimiz önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini bir kez daha vurgularken; Manavgat’taki yangında hayatını kaybeden 3 vatandaşımız ve Marmaris’te itfaiye erlerine su taşırken yaşamını yitiren genç yurttaşımızın ailelerine tüm yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, zarar gören tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, ormanlarda yok olan yaban hayatı ve yaşamını yitiren canlılar için duyduğumuz büyük üzüntüyle yangınlarda büyük zarar gören tüm alanların afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini kamuoyuyla paylaşıyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

Okunma Sayisi : 1130
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 05.04.2024 - 12:45:59
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları