Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
04 Aralık 2020

CSO KONSER SALONU AÇILIYOR, KADIN MİMARIN ADI “Değerli Eşleri”

1992 yılında mimari proje yarışması ile elde edilen Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu ve Koro Çalışmaları binaları bugün açılıyor. Ankara’nın kültürel olarak çok önemli bir mekâna kavuşuyor olması mutluluk verici. Ancak Anıtkabir ile Ankara Kalesi’ni birbirine bağlayan aksın tam orta yerinde konumlanan tasarımları ile birincilik ödülüne layık görülen meslektaşlarımız Semra Uygur ve Özcan Uygur’un 28 yıllık emekleri ve birikimleri ile şekillenen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun açılışına davet edilmemeleri sosyal medya ortamına yansımıştır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Kalemi ile yapılan görüşmede bir yanlışlık olduğu ifade edilerek, mimar meslektaşlarımızın daha sonra davet edildiği tekrar sosyal medya üzerinden yayınlanmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından bu yanlış anlaşılmaya dair yine sosyal medyada yapılan paylaşımların dili ise ülkemizde yoğunlukla karşılaştığımız “Kadının Adı Yok” dedirten yaklaşıma bir yenisini eklemiştir. Yapının müellifi olarak yaklaşık 30 yıldır CSO binalarına emek vermiş kadın meslektaşımızın Bakanlık yetkilileri tarafından müellif olarak değil de, “değerli eşleri” şeklinde tanımlanması kabul edilebilir değildir.

Türkiye’nin ve Ankaralıların uzun yıllardır beklediği ve kültürel bir mekân olarak çok önemli işlev görecek bu yapının, her yanıyla çağdaş Türkiye’nin yüzü olarak yola çıkması gereklidir. Bu kapsamda, öncelikli davetliler arasında, mimar müellifleri, yarışma jürisinde görev alanlar ve bu süreçte büyük katkıları olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve mimarlık örgütlerinin davet edilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğine önem verilmesi kültüre ve nezaket kurallarına göre yapılması gerekendi.

Anıtlar ve anıtsal yapılar eser sahipleri ile birlikte hatırlanır, uygulamadaki nezaketsizlik ise yönetenlerle birlikte hatırlanacaktır. Bir kez daha bu anıtsal eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen mimarlar Semra Uygur ve Özcan Uygur’a teşekkür ederken, Türkiye’nin çağdaş uygarlık düzeyine ilerleyebilmesi için kadının adını her yerde öne çıkartarak daha çok mücadele etmemiz gerekliliğini kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

Okunma Sayisi : 585
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 23.09.2021 - 13:47:58
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları