Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
21 Ocak 2019

Atatürk Hastanesi’nin kapatılması protesto edildi

Ankara’da yeni açılacak şehir hastaneleri nedeniyle kent merkezindeki hastaneler ulaşım ve hizmet sorunlarına rağmen, halkın sağlık hizmetine erişimi engellenerek kapatılıyor.

Ankara Tabip Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Sağlık Emekçileri Sendikası, Tüketici Hakları Derneği, CHP Çankaya ve Altında ilçe örgütleri ,Tüketici hakları Derneği  ve  Haziran hareketinden oluşan  Hastanemi Kapatma Platformu bugün kapatma ve taşınma girişimleri başlatılan Atatürk Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.  Hastanemi Kapatma Platformu'nun açıklaması polis tarafından engellenmek istendi. Hastane önüne girişi engellenen platform üyelerinin tamamı içeri alınmazken polis engelini fotoğraflamak da yasaklandı. Çekilen fotoğraflar polisler tarafından sildirildi.  Yaşanan arbedenin ve milletvekilleri aracılığıyla yapılan görüşmenin ardından hastane önüne ulaşabilen kurum temsilcileri polis engeline rağmen açıklamayı yaptı.

Açıklamaya  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Üyesi Dr. Arif Müezzinoğlu , CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ile CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal katıldı.

Sağlık bütçemizde kara delik oluşacak

Kurum temsilcileri adına ortak açıklamayı okuyan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şehir hastaneleri projesinin sağlık sistemine taban tabana zıt olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

‘’Atatürk Hastanesi bugün kapatılıyor. Bilkent Şehir Hastanesi’nin yolu yok. Bu hastane sağlık problemleri ortaya çıkaracak büyüklükte bir yapı olmasına rağmen var olan eski hastanelerimiz kapatılıyor. Daha önce açılışı ertelenen Bilkent Şehir Hastanesi’nin resmi açılış töreninin 15 Mart tarihinde yapılacağı anlaşılmaktadır. 9 Nisan 1985 tarihinde Birleşmiş Milletler genel kurulunda oy birliği ile kabul edilen ve Türkiye’nin de altına imza koyduğu tüketicilerin uluslararası anayasası niteliğindeki evrensel tüketici haklarından birisi sağlıklı bir çevrede yaşam hakkıdır. Bu temiz hava yeterli beslenme ve temiz su, daha çok yeşil alan temiz ve çağdaş bir kent ulaşılabilir sağlık merkezleri sağlıklı ve kaliteli altyapı hizmetlerinin sağlanması, tarihi doğal ve biyolojik zenginliğin korunması demektir. Bütün bunlara baktığımızda şehir hastaneleri projesi bu haklara taban tabana zıt bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık sistemimizi alt üst eden bir projedir. Bu projenin mali, ekonomik boyutu sağlık bütçemizde bir kara delik oluşturacaktır.’’

Şehir hastanelerinden vazgeçin ve hastanelerimizi kapatmayın

Candan, ‘’ Bugünden başlayarak Atatürk Hastanesi taşınacak ve önümüzdeki haftalarda Numune ve Yüksek İhtisas Hastanesi’ne sıra gelecektir. Bu taşınma işlemlerinde de sorunlar vardır. Sağlık Bakanlığı hastanelerinde daha önce yönetimsel kriz doğu şeflik sisteminin kalkması bu şehir hastanelerinde yeni bir yönetimsel krizin habercidir ulaşım ve hizmet açısından sorunlar vardır ve uyarılarımıza kulak verilmemiştir sivil toplum kuruluşlarının ve meslek örgütlerinin düşünceleri dahi sorulmamıştır. Bu nedenle şehir hastanelerinden vazgeçin ve hastanelerimizi kapatmayın’’ diye konuştu.

Tüm sorunlara rağmen, yerel seçimler nedeniyle şehir hastanelerini açıyorlar

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ise, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlattı ve Anayasa’nın 34. maddesine atıfta bulundu.

Taşcıer, “Hiç kimse önceden izin almaksızın silahsız ve güvenliği tehlikeye sokmadığı sürece basın açıklaması yapmaya, ifade özgürlüğünü kullanmaya hakkı vardır ve bu hak yoruma kapalıdır’’dedi.  Gelirken polis engeliyle karşılaştıklarını ve platform üyelerinin bir kısmının açıklamada bu yüzden olmadığını belirten Taşcıer, şöyle konuştu:

“Tamamen halkın menfaatine bir basın açıklaması yapmak isteyen insanlara izin verilmemesi çok üzücü. Henüz inşaatı bitmeyen, alt yapı, ulaşım sorunu olan Şehir Hastanelerine merkezdeki hastanelerin taşınacak. Çünkü önümüzde bir yerel seçim var. Biz aynısını Yüksek Hızlı Trenin açılışında görmüştük. Seçime yetiştirilerek alelacele açılan yerlerin sorunlarını insan hayatı kaybederek görüyoruz.  Mamak'taki, Keçiören'deki , Altındağ'daki vatandaşların ulaşacağı hastaneler yerine bu şekilde bir yere yığılan hastanelerle insanları özel hastane ve merdiven altına mahkum bırakıyorlar. Ne vatandaşın menfaatine ne de devletin menfaatine olan şehir hastanelerinden vazgeçin. Hastanede çalışan emekçiler ve hastaneye gelen hastaneler akıbeti belli olmayan bir sonla karşı karşıyalar. Bu hastaneler belki size seçimlerde bir puan kazandırır ama yapılacak tek bir eksiklikle bir yurttaşımız dahi hayatını kaybederse bunun vebalini hiç birimiz ödeyemeyiz.”

Şehir hastanesine ulaşmak  acil hastalar için yaşam tehlikesi yaratıyor

CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal ise “Buradaki Şehir Hastanesi, 3 bin 704 yataklı. Bu hastanede en az 3 kat hemşire olacak, 5 bin doktor çalışacak. Bu hastanenin yolunun en az 13 şeritli olması lazım. Bu hastaneye bir saatte gelecek hasta ya da hasta yakını sayısı 27 bin kişi ve çalışacak olan teknik ekip de yaklaşık 30 bin kişi olacak. Şehir hastanesine vatandaşlar muayene olmadan bile para ödeyecek. Bir göğüs ağrısı bir kalp hastası olan bir hasta bir ya da iki dakika içinde hastaneye ulaşmazsa yaşam tehlikesi olur. Koskoca Ankara'da iki tane hastaneye mahkum olacağız. 12 hastane kapanacak, 2 hastaneye muhtacız. Yenimahalle’den buraya gelecek hasta bir saat yol gelecek, eğer kalp hastasıysa bu kişi zaten yolda ölür” diye konuştu.

Şehir hastaneleri ile sağlıkta şiddet daha da artacak

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Üyesi Dr. Arif Müezzinoğlu da kapatılacak hastanelerdeki yardımcı sağlık personellerinin hiç birinin Şehir Hastaneleri'nde görevlendirilmeyeceğine dikkat çekti.

Müezzinoğlu, “Çok kısa bir süre önce eski hastanelerdeki yeni kadroya geçmiş tüm yardımcı sağlık personelinin nasıl dağıtılacağı belli değil. Şehir hastaneleri ile birlikte sağlıkta şiddet daha da artacak’’ dedi.

Müezzinoğlu,  diğer hastanelerin en azından tümüyle kapatılmayarak acillerin, yoğun bakımların ve işler bölümlerin kalmasını önerdi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi                   

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi
Adres : Konur Sk. 4/3  06650 Kızılay - ANKARA
Telefon: 0.312.417 86 65
Faks   : 0.312.417 18 04
info@mimarlarodasiankara.org

 

/mimarlarodasiankara

/mimodank

/mimodank

 

Okunma Sayisi : 2544
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2024 - 14:09:50
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları