Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
05 Aralık 2019

Mimarlar kültürel ilişkiler için St. Petersburg’ta

Türk Rus dostluk yılı kapsamında, Türkiye’den bir heyet davet edildi. Heyette, sanatçılar, akademisyenler belediye başkanları ile birlikte Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu da yer aldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 3 gün süren görüşmeler çerçevesinde,  St Petersburg Politeknik Üniversitesi Rektörlüğü ile 2020 yılında yapılacak sergiler, öğrenci kampları ve mimarlık fakülteleri ile ilişkilerin geliştirilmesi görüşmelerinde bulundu.  

St Petersburg’ta 18 adet müze ve arşivde, Türkiye ile ilgili milyonlarca belge, harita, plan fotoğraf bulunuyor.

Rusya Milli Kütüphanesi Müdürü, Rusya Tarih Kütüphanesi Genel Müdürü,Rusya Coğrafi Derneği Müdürü,İslami Araştırmalar Arşivi Müdürü,Genel Kurmay Arşivleri temsilcisi, Doğu Diller El Yazmaları Arşivleri Temsilcisi , Türkiye St. Petersburg Başkonsolosu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş ve akademisyenlerle birlikte St Petersburg’ta bulunan Türkiye arşivleri üzerine, yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

Ziyaretle ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Sovyetler birliği ile kurtuluş savaşı sürecinde başlayan ilişkiler, Cumhuriyetin ilk yıllarında  Türkiye’de fabrikaların yapımı ile devam etmiştir. 2020 yılı Rusya Türkiye ilişkilerinin 100.yılı. Bu kapsamda, iki ülke halkı, mimarları ve üniversiteleri arasında bir dizi çalışmayı değerlendirdiğimiz bu ziyaret, haklar arası diplomaside önemli bir adımdır.  St Petersburg’ta 18 adet müze ve arşivde, Türkiye ile ilgili milyonlarca belge, harita, plan fotoğraf olduğunu ve bunların sadece yüzde 10’unun ancak yayınlandığını ifade ettiler. Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine kadar ülkemize ait büyük bir arşivin varlığı bizleri heyecanlandırdı. Son dönemde Türkiye’den 100’e yakın doktora ve master öğrencisinin çalışmalara katıldığını ancak bunların yeterli olmadığı da bu görüşmelerde dile getirildi. Alfred Eberling’in İstanbula dair geniş bir fotoğraf arşivi, Türkiye’ye gelen Rus gezginlerinin ve tarihçilerin, coğrafyacıların zengin bir arşivi olduğu, karakalem çizimler olduğunu, İstanbul arşivlerinde de Dünyada ikinci sırada olduklarını ilettiler. Mimarlık mesleği ve kültürü açısından,  yeni ilişkilerin adımlarının atıldığı bu ziyaret, 2020 yılında Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin düzenleyeceği uluslararası etkinlikler, sergi, yaz okulları ve akademik araştırmalar için önemli kaynak oluşturmuştur” diye konuştu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 1048
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 21.10.2021 - 16:28:04
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları